Parakstīts memorands par dzimumaudzināšanas jautājumiem
Piektdien, 20.maijā, sadarbībā ar 18 partnerorganizācijām notika biedrības “Papardes zieds” rīkota diskusija “Veselīgas sarunas par TO bez mulsuma, bailēm, aizspriedumiem”. Diskusijas mērķis - vienoties ar politiskajām partijām par memoranda parakstīšanu, lai apņemtos izstrādāt skolas vecuma bērniem seksuālās veselības izglītošanas programmu, kā arī risinātu citus nozīmīgus jautājumus.
No aicinātajām partijām memorandu parakstīja: Leila Rasima no “Progresīvie”, Vladislava Šķēle (Kustība “Par!”) un Karīna Ploka no “Jaunās Vienotības”. Ar savu parakstu sadarbību apliecināja arī izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, kura gan nebija gatava atbalstīt memorandu kā partijas “Konservatīvie” pārstāve. Savukārt sociāldemokrātiskā partija "Saskaņa", Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" - "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" un politisko partiju apvienība "Zaļo un Zemnieku savienība" turpinās diskusijas biedru starpā, lai saprastu, vai var pievienoties memorandam tuvākajā laikā, kopumā paužot atbalstu tam, ka izglītība dzimumaudzināšanā un citos veselībai būtiskos jautājumos ir nepieciešama un atbalstāma.
Pirms diskusijas tika prezentēts video, kur Latvijā pazīstamas personas pauda savu viedokli par to, kāpēc ar bērniem ir grūti runāt par seksu, kā arī to, kā uzlabot situāciju kopumā. To iespējams noskatīties šeit.
Lai uzsāktu diskusiju, “Papardes zieds” padomes locekle Anda Ķīvīte-Urtāne prezentēja 500 vecāku aptaujas rezultātus, kuri atbildēja uz dažādiem jautājumiem par bērnu dzimumaudzināšanu un to, vai vecāki ar savām atvasēm pārrunā būtiskus jautājumus par seksualitāti. Atklājās diezgan satraucoši dati:
- 30% vecāku atzīst, ka, viņuprāt, bērnu zināšanas par seksuālo un reproduktīvo veselību ir sliktas vai nepietiekamas;
- 55% vecāku atzīst, ka bērni pie viņiem nav vērsušies ar jautājumiem par seksuālo veselību;
- 21% vecāku atzīst, ka pašiem ir nepietiekošas zināšanas par seksuālās izglītības jautājumiem;
- 75% vecāku atzīst, ka bērni zināšanas par reproduktīvo veselību, ķermeni un attiecībām visbiežāk iegūst no interneta un sociālajiem tīkliem. Savukārt 74% respondentu pauda, ka informācijas pirmavots ir vienaudži;
- 73% vecāku atzīst, ka, lai bērni iegūtu adekvātu un objektīvu informāciju par dzimumaudzināšanu, to nepieciešams nodrošināt skolās.
Diskusijas laikā, kur piedalījās dažādu organizāciju pārstāvji, tostarp “Drošs internets” Maija Katkovska, “Latvijas Jauno Ārstu Asociācija” Ieva Znotiņa, “Latvijas Lauku Ģimenes ārstu asociācija” Zane Kreicberga, “Psihologi par tiesiskumu bērnu un ģimeņu aizstāvībai” Kristiāna Kalniņa, “Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija” Vija Veisa, kā arī Anda Ķīvīte Urtāne, klātesošie dalījās ar savām pārdomām par to, kāda situācija pašreiz ir Latvijā saistībā ar bērnu dzimumaudzināšanu. Eksperti vienojās, ka kopš skolās vairs nav veselības mācības, izaugusi vesela paaudze, kurai ir būtiski “robi” zināšanās par seksuālo veselību un vispār veselību kā tādu, tostarp uzturu, higiēnu, u.c.
Lai gan mācību programmā šie jautājumi ir iekļauti, visbiežāk tie netiek apskatīti tādā kvalitātē, kā nepieciešams. Tāpēc skolēniem trūkst zināšanu par kontracepciju, izsargāšanos no seksuāli transmisīvajām slimībām, kā arī attiecību veidošanu kopumā. To pierāda satraucošie, joprojām nemainīgi augstie dati par saslimstību ar seksuāli transmisīvām slimībām, kā arī nepilngadīgo grūtniecību un veikto abortu skaits (2020. gadā tika veikti 4 aborti jaunietēm vecumā līdz 14 gadiem, 77 aborti jaunietēm vecumā 15-17 gadiem).
Pilnu diskusiju iespējams noskatīties biedrības “Papardes zieds” Facebook.com profilā.
Memorandā starp nevalstiskajām organizācijām un partijām (Puses) tika panākta vienošanās par šādiem punktiem:
- Puses atzīt, ka pašreiz bērnu zināšanas par seksuālo un reproduktīvo veselību ir nepietiekamas;
- Puses kopā apņemas izstrādāt skolas vecuma bērniem seksuālās veselības izglītošanas programmu, iekļaujot tajā bērnu vecumam un attīstībai atbilstošu un uzticamu informāciju par drošu un cieņpilnu attiecību veidošanu, kontracepciju, izsargāšanos no seksuāli transmisīvām slimībām, kā arī seksualitāti;
- Sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām Puses apņemas izstrādāt izglītojošus materiālus, ko skolotājiem izmantot mācību stundās, runājot par seksuālās veselības un atbildīgu attiecību veidošanas jautājumiem atbilstoši izglītojamo konkrētajam vecumposmam;
- Puses apņemas izskatīt iespēju atjaunot pamatskolas programmā veselības mācību vai arī vienoties par mācību priekšmetu vai stundu apjomu, kurā tiks iekļauta drošu attiecību un seksuālās veselības izglītība;
- Politiskās partijas apņemas izskatīt iespēju jautājumu par attiecību un reproduktīvās veselības izglītību iekļaut savās priekšvēlēšanu programmās, lai tādējādi veicinātu šī jautājuma aktualizēšanu politisko debašu un likumdevēja dienaskārtībā.
Memorandam pievienojušās šādas organizācijas: biedrība “Papardes zieds”, centrs drošai bērnībai “Dardedze”, Latvijas Drošāka interneta centrs, Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija, “Psihologi par tiesiskumu bērnu un ģimeņu aizstāvībai”, biedrība “Centrs MARTA”, SIA “Mammām un tētiem”, vecāku organizācija un medijs “Māmiņu Klubs”, Latvijas Jaunatnes padome, jaunatnes organizācija “Protests”, biedrība “AGIHAS”, biedrība “DIA+LOGS”, biedrība “LGBT un viņu draugu apvienība “Mozaīka””, biedrība “Pierīgas partnerība”, biedrība ģimenes atbalstam “Tēvi”, biedrība “Neatkarīgā izglītības biedrība”, biedrība “Latvijas SOS - bērnu ciematu asociācija”.