medicine.lv skaitļos

Lietotāji online76
Aktīvie uzņēmumi12211
Nozares raksti1448
Ekspertu atbildes21477
Par ieilgušu infekciju – garais Covid-19 : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Par ieilgušu infekciju – garais Covid-19

Autors: Rīgas veselības centrs

Kas ir garais COVID-19?

Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma veselības aprūpes speciālisti ir uzkrājuši pieredzi, un mediķi uzskata, ka Covid-19 infekcija klīniski var noritēt kā:

  • akūta saslimšana ar noteiktām slimības pazīmēm un simptomiem, kas ilgst līdz 4 nedēļām;
  • multisistēmu iekaisuma sindroms, kas var sākties 4 līdz 12 nedēļu laikā no slimības sākuma;
  • ilgtermiņa slimība jeb garais Covid-19 (sauc arī pēc Covid-19 stāvoklis), gadījumā, ja simptomātika saglabājas ilgāk nekā 12 nedēļas (simptomi un to intensitāte laika gaitā var mainīties – norimt/atjaunoties). 

Kopumā pasaulē pēc PVO datiem kopš pandēmijas sākumā 2020. gada martā līdz 2022. gada novembrim Covid-19 infekcija skārusi vairāk nekā pusmiljardu cilvēku (1) un parādās arvien vairāk ziņojumu par ieilgušas Covid-19 infekcijas sekām gan bērniem, gan pieaugušajiem. Pētnieki norāda uz ilgtermiņa simptomu būtisko ietekmi uz pārslimojušo fizisko un psihisko veselību. Ir pierādīts, ka garais Covid-19 var attīstīties infekciju pārslimojušiem jebkurā vecuma grupā, neatkarīgi no akūtās slimības klīniskās ainas (bez simptomiem, viegla, vidēji smaga vai smaga) vai hospitalizācijas statusa akūtajā slimības etapā. Ir noteikts, ka tādi riska faktori kā hroniskas saslimšanas (alerģijas, aptaukošanās, respiratoras saslimšanas, iedzimta/iegūta imūnsupresija), kā arī citas vīrusinfekcijas var veicināt ilgtermiņa Covid-19 simptomu attīstību.

Kādi ir garā COVID-19 simptomi? 

Tāpat kā akūtai Covid-19 infekcijai, arī garajam Covid-19 raksturīgs vairāku orgānu un orgānu sistēmu bojājums – ne tikai elpošanas, bet arī sirds un asinsvadu, nervu, kuņģa-zarnu trakta, muskuļu un skeleta u.c.  sistēmas bojājums ar raksturīgiem simptomiem vai simptomu kopām (skat. attēlu). 

Latvijas ārsti ir izpētījuši, ka visbiežākie ilgtermiņa Covid-19 simptomi bērnu vidū ir šādi: ieildzis nespēks, kognitīvie traucējumi, t.sk., aizkaitināmība, garastāvokļa svārstības, grūtības noturēt uzmanību, kā arī galvassāpes, iesnas, klepus un ožas/garšas izmaiņas. (2) 

Savukārt apjomīgā pārskata pētījumā par ilgtermiņa Covid-19 simptomu kopējo izplatību pieaugušajiem konstatēts, ka ievērojama daļa no pārslimojušajiem saskaras ar ieilgušiem simptomiem, kas skar dažādas orgānu sistēmas, un tie ir: nogurums, aizdusa, locītavu un muskuļu sāpes, depresija, trauksme, atmiņas traucējumi, koncentrēšanās grūtības un bezmiegs. (3) Bieži tiek uzsvērts, ka pacientiem garā Covid-19 gadījumā novēro nervu sistēmas traucējumus, kas izpaužas kā smadzeņu migla jeb koncentrēšanās grūtības, atmiņas pasliktināšanās u.c. ar izziņas funkciju saistīti simptomi (atsevišķi simptomi vai simptomu kopas). 

Rehabilitācijas iespējas garā Covid-19 gadījumā

Ikviens cilvēks, kurš inficējies ar Covid-19, salīdzinot ar citām vīrusu infekcijām, biežāk ir riska grupā ilgstošākai darbnespējai un sliktākai dzīves kvalitātei. Tāpēc šobrīd aktuāla ir ne tikai Covid-19 infekcijas profilakse, savlaicīga diagnostika un ārstēšana, bet arī adekvāta pārslimojušo rehabilitācija. 

Latvijā ir sākta rehabilitācijas programma Covid-19 pacientiem. Iedzīvotājiem pēc Covid infekcijas ir pieejami gan valsts apmaksāti, gan maksas rehabilitācijas pakalpojumi. (4) Agrīna rehabilitācija tiek sākta jau stacionārā. Ja nepieciešams, pacients var tikt nosūtīts uz specializētiem rehabilitācijas centriem ar diennakts novērošanu, kamēr stabilizēsies kardiopulmonālie rādītāji. Kad pacienta stāvoklis pieļauj rehabilitācijas pakalpojumus ārpus stacionāra, viņam, ņemot vērā vispārējo pašsajūtu un vitālos rādītājus, var tikt nozīmēta rehabilitācija dienas stacionārā. Izvērtējot pacientu, tiek nodrošināta vai nu intensīvā, vai bāzes rehabilitācijas programma. Abās programmās – gan rehabilitācijas stacionārā, gan dienas stacionārā – darbojas multiprofesionāla speciālistu komanda. Tāpat pacientam pēc pārslimota Covid-19 var nozīmēt atbilstoši vajadzībai atsevišķus ambulatorus rehabilitācijas pakalpojumus. 

Ņemot vērā iespējamos sarežģījumus pēc akūtās Covid-19 infekcijas, pārslimojušajiem tiek rekomendēts sekot atveseļošanās gaitai un ieilgušu vai atjaunojušos Covid-19 simptomu gadījumā laikus doties pie ģimenes ārsta / ārsta speciālista, lai nodrošinātu atbilstošu palīdzību un atbalstu, tostarp dinamisko novērošanu. (5)

Savlaicīga rehabilitācija – atveseļošanās pamatnosacījums

Rīgas veselības centrs ir sagatavojis praktisku ceļvedi, lai ikvienam pacientam būtu skaidrs, kā ir jārīkojas pēc Covid-19 izslimošanas, lai saņemtu valsts apmaksātus rehabilitācijas pakalpojumus, kādiem simptomiem ir jāpievērš uzmanība un kādas fizikālās medicīnas modalitātes var atvieglot šos simptomus, ar kuriem saskaras pacients. SIA "Rīgas veselības centrs" piedāvā fizikālās medicīnas pakalpojumus (ultraīsviļnu, ultraskaņas un magnētterapijas procedūras) visās veselības centra filiālēs – Bolderājā, Ķengaragā, Imantā, Iļģuciemā, Ziepniekkalnā un Torņakalnā. Procedūras ir pieejamas gan par valsts līdzekļiem, gan arī kā maksas pakalpojums. Filiālē "Ziepniekkalns" pacientiem ir pieejama funkcionālās magnētiskās stimulācijas procedūra, bet filiālē "Bolderāja" – sāls terapija. Lai pārliecinātos, kāda ir tuvākā Rīgas veselības centra filiāle, kurā ir pieejams tev nepieciešamais pakalpojumus, ieskaties Rīgas veselības centra mājaslapā.

 

Lolita Cibule, SIA "Rīgas veselības centrs" fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, galvenā ārsta vietniece fizikālās un rehabilitācijas medicīnas jomā 

Veronika Mironova, 3. gada fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste-rezidente, Rīgas Stradiņa universitāte 

 

 

 

1. Skatīt: https://covid19.who.int/
2. Valsts pētījumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” ietvaros. Skatīt: https://www.vm.gov.lv/lv/valsts-petijumu-programma-covid-19-seku-mazinasanai
3. NG188_Evidence_review_5_20201218_r393734.pdf (magicapp.org)
4. Par ambulatoro medicīnisko rehabilitāciju un medicīnisko rehabilitāciju dienas stacionārā pacientiem pēc Covid-19 infekcijas. Skatīt: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/mediciniska-rehabilitacija 
5. Dinamiskā novērošana – regulāras veselības stāvokļa pārbaudes pacientiem, kuriem noteikts pēc Covid statuss (garais Covid-19), ar mērķi novērtēt un savlaicīgi to diagnosticēt un ārstēt.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Mūsdienās visus akūtus deguna blakusdobuma iekaisumus apzīmē ar terminu "akūts rinosinusīts", ko tautā vairāk atpazīst kā haimorītu, taču "haimorīts" apzīmē tikai augšžokļa dobuma iekaisumu. Par haimorīta simptomiem un ārstēšanu stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Oktobrī/ novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Honestum" piedāvāja testēt GLYCOMUNE IMMUNO – uztura bagātinātāju imūnsistēmas stiprināšanai. 

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt masku sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask.

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".