papildināta - Vairāk nekā 70% gadījumos mazuļi gūst traumas, krītot no augstuma
(Pievienota 5.-6.rindkopa un 9.-11.rindkopa)
Rīga, 28.aug., LETA. Vairāk nekā 70% gadījumos bērni vecumā līdz vienam gadam gūst traumas, krītot no augstuma, šodien atklājot informatīvo kampaņu "Bērnam droši", pavēstīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) virsārste Renāte Snipe.
Mediķe norādīja, ka otrs biežākais iemesls, kādēļ bērni nokļūst BKUS, ir traumas, organismā nonākot svešķermeņiem, savukārt trešais biežākais traumu veids ir apdegumi. Snipe atzina, ka šie trīs traumu veidi ir principā vienīgās traumas, ko mazuļi līdz viena gada vecumam piedzīvo. Vienlaikus viņa atgādināja, ka, vecākiem pietiekami nodrošinoties, ir simtprocentīgi iespējams izvairīties no šīm traumām.
Virsārste informēja, ka jūnijā BKUS sniegta palīdzība 37 bērniem vecumā līdz gada vecumam. Kā informēja Snipe, vairumā no gadījumiem jeb 27 gadījumos bērni bija guvuši galvas traumas, krītot no augstuma. Viņa vērsa uzmanību, ka kritiens var radīt galvas traumu arī tad, ja augstums ir mazāks par vienu metru.
Tāpat Snipe sacīja, ka otrs biežākais traumu veids, ar kuru saskaras BKUS, ir svešķermeņu radītās traumas. Virsārste atzina, ka visbīstamākā situācija ir, ja svešķermenis norīts, nevis iebāzts degunā vai ausī. Viņa to skaidroja ar to, ka, norijot svešķermeni, tas var iekļūt bronhos vai elpceļos un radīt apdraudējumu bērna dzīvībai.
Mediķe piebilda, ka svešķermenis ir arī vecumam nepiemērots ēdiens. Viņa atklāja, ka katru gadu vismaz desmit bērni nokļūst BKUS pēc tam, kad bronhos ir nokļuvuši rieksti. Snipe vērsa uzmanību uz to, ka pastāv risks, ka vecāki uzreiz nepamana svešķermeņa norīšanu, tādējādi palīdzība var tikt sniegta novēloti. Lai pamatotu teikto, Snipe atzīmēja, ka pēdējā mēneša laikā bijuši trīs gadījumi, kad vecāki pēc palīdzības BKUS vērsušies trīs līdz četras nedēļas pēc aizrīšanās gadījuma.
Snipe aicināja vecākiem pievērst uzmanību arī tādām ikdienišķām situācijām kā rotaļāšanās pie loga vai karstu ēdienu vai dzērienu lietošana bērnu tuvumā. Viņa atklāja, ka katru gadu notiek gadījumi, kad vecākiem rotaļājoties ar bērnu pie loga, bērns izkrīt pa logu vai dzerot kafiju bērns uzlej to sev virsū.
Mediķe arī uzsvēra, ka ģimenēs, kurās ir mazi bērni, uz galdiem nedrīkst būt galdauti. Viņa atgādināja, ka mazs bērns noteikti gribēs pieķerties galdautam un noraut to kopā ar visu, kas ir uz galda. Virsārste vērsa uzmanību, ka tādējādi bērns var iegūt vairākas traumas reizē - gan savainoties ar uz galda esošo saturu, gan arī krītot gūt galvas traumu.
Savukārt slimību profilakses un kontroles centra direktore Ilze Straume aicināja vecākus informēt par riskiem un vērst uzmanību, kā nodrošināt bērnu drošību arī tiem, kuri atrodas kopā ar mazuli. Tāpat viņa atgādināja, ka ir svarīgi nenovērsties no bērna arī tad, ja šķiet, ka viņš vēl kaut ko neprot.
Straume kampaņas atklāšanas pasākumā teica, ka SPKC informēs vecākus par to, kā veidot mazulim drošu vidi, kā arī vērsīs uzmanību uz bērnu pieskatīšanas jautājumu. Viņa norādīja, ka SPKC mājaslapā tiks ievietota informācija un video materiāli ar pamācībām. Tāpat tiks izveidoti plakāti un radio reklāmas, lai pievērstu vecāku uzmanību šiem jautājumiem.
"Dažkārt vecāki var pilnībā nenovērtēt dažādas situācijas un to iespējamās sekas," atzina Viņķele, norādot uz nepieciešamību būt modriem un atbildīgiem pieskatot bērnus.
Vidēji ik gadu BKUS pēc medicīniskās palīdzības vēršas ap 20 000 traumas guvušu bērnu. BKUS statistika liecina, ka deviņos no desmit gadījumiem bērni līdz viena gada vecumam dzīvībai un veselībai bīstamas traumas gūst mājās.