“Panaceja 2025”: Stradiņa slimnīca apliecina gatavību krīzes situācijām
Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (Stradiņa slimnīca) civilmilitāro mācību “Panaceja 2025” laikā vienas nakts ietvaros tika uzņemti 103 simulēti cietušie – lielākais pacientu skaits visā šo mācību norisē. Mācības apliecināja Stradiņa slimnīcas spēju operatīvi reaģēt un, neraugoties uz mācību intensitāti, turpināt netraucēti nodrošināt pamata pacientu aprūpi.
Plašās civilmilitārās medicīnas mācības “Panaceja 2025” organizēja Zemessardzes 1. Rīgas brigāde sadarbībā ar valsts atbildīgajiem dienestiem un vadošajām ārstniecības iestādēm. Mācību mērķis bija pārbaudīt un pilnveidot militārā medicīniskā atbalsta sniegšanas gatavību krīzes gadījumos, kā arī stiprināt sadarbību starp civilajām un militārajām struktūrām, veicinot visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas attīstību Latvijā.
Stradiņa slimnīcā mācību laikā jaunā korpusa ātrijs tika pārveidots par neatliekamo pacientu uzņemšanas centru, nodrošinot iespēju vienlaikus uzņemt lielu skaitu cietušo. Īsā laikā tika mobilizēts kritiskais personāls, stiprināta starpdisciplinārā sadarbība starp slimnīcas struktūrvienībām, kā arī testēti jauni risinājumi efektīvai darbībai krīzes situācijās.
Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis: “Izsaku lielu pateicību visām iesaistītajām struktūrvienībām par nozīmīgo ieguldījumu – īpaši ņemot vērā, ka mācības notika nakts stundās. Paldies par atsaucību un gatavību mācīties, lai kopīgi pilnveidotu slimnīcas rīcības plānus dažādām ārkārtas situācijām. Šādas mācības ir būtisks ieguldījums mūsu kopējā drošībā – tās ļauj reāli pārbaudīt slimnīcas spēju reaģēt krīzes apstākļos, novērtēt gatavību, identificēt uzlabojamos procesus un stiprināt sadarbību ar citiem dienestiem un iestādēm. Tikai sadarbojoties un trenējoties reālistiskos apstākļos, varam būt patiesi gatavi ārkārtas situācijām.”
Stradiņa slimnīcas Neatliekamās medicīnas centra klīniskais virsārsts Jevgēņijs Kravčuks uzsver: “Šīs mācības ir vitāli svarīgas mūsu slimnīcai, lai pārbaudītu personāla noturību stresa apstākļos un resursu kapacitāti. Relatīvi īsā laikā atvērām jaunu Neatliekamās medicīnas centra daļu daudzo cietušo uzņemšanai un testējam jaunus risinājumus efektīvam darbam. Spējām mobilizēt atbilstošu personālu un pierādījām, ka varam strādāt ļoti sarežģītos apstākļos, risinot kompleksus jautājumus. Rezultātu vērtēju kā pozitīvu.”
“Mācības pierādīja, ka slimnīca spēj operatīvi pielāgoties un nepieciešamības gadījumā pārstrukturēt savu ikdienas darbu, lai ārkārtas situācijā – kad tiek ziņots par vairākiem desmitiem cietušo – sniegtu ātru, kvalitatīvu un koordinētu palīdzību pacientiem. Tas bija veiksmīgi organizēts process, jo viss notika precīzi kā pulksteņa mehānismā – katram sava loma bija skaidra un rīcības vienotas. Mūsu ambulanču kustība pie slimnīcas noritēja raiti, bez jebkādām aizķeršanām pacientu pārņemšanā un šķirošanā, tāpat, atbilstoši notikumu gaitai, tika pielāgotas telpas, lai slimnīca vienlaikus varētu uzņemt maksimāli daudz cietušos. Savukārt slimnīcas vadības komanda tiešsaistes kamerās sekoja līdzi notikumu gaitai pašā ārstniecības iestādē, tādējādi nodrošinot operatīvus lēmumus un sekmīgu mācībās izspēlēto ārkārtas situācijas pārvaldību,” atzīst Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule.
Arī Zemessardzes 1. Rīgas brigāde izsaka gandarījumu par Stradiņa slimnīcas iesaisti, profesionālo līmeni un organizatorisko spēju. Slimnīca demonstrēja augstu gatavību un efektīvu sadarbību ar militārajām un citām valsts struktūrām.
Mācības “Panaceja 2025” apliecina Stradiņa slimnīcas gatavību rīkoties ārkārtas situācijās un sadarbībā ar citām institūcijām stiprina Latvijas veselības aprūpes sistēmas noturību krīzes apstākļos.