Paleolīta diēta – priekšrocības un trūkumi
Paleolīta diēta ir uztura plāns, kura pamatā ir pārtikas produkti – līdzīgi tiem, kas, iespējams, tika ēsti paleolīta laikmetā (pirms aptuveni 2,5 miljoniem līdz 10 000 gadu). Paleolīta diēta ietver tādus produktus kā liesu gaļu, zivis, augļus, dārzeņus, riekstus un sēklas – pārtiku, ko agrāk varēja iegūt medībās un vācot. Šis uztura plāns ierobežo tādus pārtikas produktus, kas kļuva ierasti, kad parādījās lauksaimniecība (piena produktus, pākšaugus un graudaugus).
Apsverot kādas diētas ieviešanu savā dzīvē, vienmēr der atcerēties, ka nesabalansēts un nepilnvērtīgs uzturs var būt saistīts ar nopietniem riskiem un pret to būtu jāizturas ar piesardzību.
Paleolīta diētas mērķis
Paleolīta diētas mērķis ir atgriezties pie tāda ēšanas veida, kas vairāk līdzinās mūsu senču uzturam tālā senatnē. Uztura pamatojums ir tāds, ka cilvēka ķermenis ir ģenētiski neatbilstošs mūsdienu diētai, kas radās līdz ar lauksaimniecības praksi. Lauksaimniecība mainīja to, ko cilvēki ēda, un ieviesa piena produktus, graudaugus un pākšaugus cilvēku uzturā. Tiek pieņemts, ka cilvēka organisms pietiekami ātri nespēja pielāgoties šādai salīdzinoši straujai diētas maiņai, turklāt pastāv uzskats, ka šī neatbilstība mūsdienās veicina aptaukošanās, diabēta un sirds slimību izplatību.
Ko ēst un ko neēst?
Paleolīta diētu izvēlas gadījumā, ja nepieciešams zaudēt svaru vai saglabāt veselīgu svaru, kā arī regulāri plānot maltītes. Šis uztura plāns paredz arī fiziskās aktivitātes, ieteicams – aktivitātes ar mainīgu intensitāti.
Diētas ietvaros drīkst ēst augļus, dārzeņus, riekstus un sēklas, bioloģiski audzētu liesu gaļu (īpaši zālēdāji dzīvnieki vai savvaļas dzīvnieki), zivis (jo sevišķi tās, kas bagātas ar omega-3 taukskābēm, piemēram, lasis, skumbrija un tuncis), olas, tāpat arī lietot eļļas no augļiem un riekstiem (piemēram, olīveļļa, avokado vai valriekstu eļļa).
Būtu jāizvairās no tādiem pārtikas produktiem kā graudaugi, piemēram, kviešiem, auzām un miežiem, arī pākšaugiem (pupiņas, lēcas, zemesrieksti un zirņi), kā arī piena produktiem un rafinēta cukura, sāls, kartupeļiem; nedrīkst lietot alkoholu, kafiju, tēju un citus dzērienus, neskaitot ūdeni.
Priekšrocības
Vairāku klīnisko pētījumu ietvaros tika salīdzināta paleolīta diēta ar dažādiem populāriem ēšanas plāniem, piemēram, Vidusjūras diētu un citiem. Paleolīta diēta var sniegt zināmus ieguvumus, piemēram, palīdzēt zaudēt vai uzturēt svaru, uzlabot glikozes toleranci, regulēt asinsspiedienu, samazināt triglicerīdu līmeni, kā arī uzlabot apetīti.
Trūkumi
Paleolīta diēta ir bagāta ar dārzeņiem, augļiem un riekstiem – visiem veselīga uztura elementiem. Galvenā atšķirība starp šo un citām veselīgām diētām ir pilngraudu un pākšaugu trūkums, kas tiek uzskatīti par labiem šķiedrvielu, vitamīnu un citu uzturvielu avotiem. Paleolīta diētā nav arī piena produktu, kas ir labi olbaltumvielu un kalcija avoti. Jāņem arī vērā, ka šī diēta var būt salīdzinoši dārga.