Padomi, kā izvairīties no delikātās saslimšanas - cistīta
Agrā pavasarī, kad laiks vēl joprojām ir mainīgs un gaisa temperatūra svārstās robežās no + 7 līdz -7 grādiem, sievietes organisms ir īpaši pakļauts nopietnu veselības problēmu riskam.
Pēc ārstu novērojumiem, agrīns pavasaris ir urīnizvadsistēmas infekciju saasinājumu laiks. Rūpējoties par klientu veselību, "Mēness aptieka" farmaceiti un AS "Veselības centru apvienība" ārsti ir apkopojuši rekomendācijas, kā izvairīties no nepatīkamām veselības problēmām un ar prieku baudīt pavasari.
Ārsti norāda, ka pavasaris ir cistītu laiks. "Cistīts parasti attīstās, kad caur urīnizvadkanālu kaitīgās baktērijas nonāk urīnizvadsistēmā. Vairākumā gadījumu (80-90 %) cistītu izraisa Escherichia coli (E.coli). Šī baktērija, ir nejutīga pret daudzām antibiotikām, tāpēc infekciju sievietēm ir grūti izārstēt. Baktērijas pielīp pie urīnpūšļa sieniņām un sāk vairoties. Jāatzīst, ka šāda tipa infekcijām sievietes ir pakļautas biežāk nekā vīrieši. Tas saistīts ar ķermeņa anatomiskajām īpatnībām. Aptuveni katra piektā sieviete dzīves laikā saslimst ar kādu no urīnceļu infekcijām. Infekciju veicinošie faktori ir hroniskas ginekoloģiskas slimības: dažādi dzimumorgānu iekaisumi, dzemdes un maksts noslīdējums," norāda AS "Veselības centru apvienība" ārste-interniste Anna Aleksandrova.
Mediķi brīdina, ka infekcijas saasinājumu var izraisīt arī straujas ķermeņa temperatūras izmaiņas. Piemēram, auksta duša vai peldēšanās aukstā ūdenī pēc pirts apmēklējuma. "Ir vesela virkne faktoru, kas var izprovocēt urīnizvadsistēmas infekcijas. Piemēram, nesena antibiotiku lietošana vai jauns seksuālais partneris, kā arī plānu zeķubikšu vai garo zeķu valkāšana aukstajā laikā vai arī nepiemērotu tamponu lietošana," skaidro "Mēness aptieka" farmaceite Inese Sniedze.
Farmaceiti brīdina, ka pavasarī sievietēm īpaši uzmanīgi jāizvēlas atbilstošs apģērbs. "Šajā laikā hronisku cistītu vai citu infekciju var izprovocēt kāju salšana mitru vai sezonai nepiemērotu apavu dēļ. Nesteidzieties pēc iespējas agrāk iziet ar kurpēm ārā, labāk paņemiet līdzi maiņas apavus. Tāpat nav ieteicams automašīnā bieži lietot sēdekļu apsildi, jo siltums rada baktērijām labu vairošanās vidi, bet, izkāpjot no mašīnas, ķermenis ātri zaudē siltumu," piebilst Inese Sniedze
Slimību profilakse
Mediķi atzīst, ka lielākā daļa urīnizvadkanālu infekciju pārslimojušu pacientu slimo ar tām atkārtoti, tāpēc ir svarīgi ņemt vērā profilaktiskus ieteikumus. "Par individuāliem profilakses pasākumiem ir ieteicams konsultēties ar savu ginekologu vai urologu, taču dažām sievietēm var palīdzēt vienreizēja speciālo antibiotiku lietošana pēc dzimumsakariem, īpaši, ja tie nenotiek bieži un var ietekmēt sievietes organisma normālo floru. Jāatceras, ka menopauze izraisa floras izmaiņas, kas palielina risku saslimt ar urīnizvadkanālu iekaisumu vai citām bakteriālām infekcijām. Estrogēna (piemēram, vietējo vaginālo estrogēnu) izmantošana parasti atrisina šo problēmu, bet šī metode nav piemērota visiem," iesaka ārste-interniste Anna Aleksandrova.
Tāpat ārsti iesaka lietot uzturā vairāk vītamīnu, minerālvielu un šķidruma. "Kofeīnu saturošie dzērieni – kafija, zaļa tēja – izvada no organisma parāk daudz šķidruma, tāpēc starpsezonu laikā ir ieteicams tos aizvietot vai mainīt proporciju, dzerot vairāk zāļu tēju, dzērveņu vai brūkleņu morsus, kā arī nevārītu ūdeni. Tādējādi ir iespējams mazināt cistītu vai citu urīnizvadsistēmas infekciju risku," atzīst Anna Aleksandrova.