medicine.lv skaitļos

Lietotāji online261
Aktīvie uzņēmumi12784
Nozares raksti11993
Ekspertu atbildes21477
Pacientu un ārstu organizācijas aicina uzlabot dermatologu darba kvalitāti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pacientu un ārstu organizācijas aicina uzlabot dermatologu darba kvalitāti

Freepik.com/ wavebreakmedia_micro
Foto: Freepik.com/ wavebreakmedia_micro

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīme prasa uzmanību”, veselības aprūpes veidotājus aicina izstrādāt skaidrus, vienotus kvalitātes kritērijus valsts apmaksātiem dermatologa pakalpojumiem, kas uzlabotu dermatologu darba kvalitāti un ļautu sekmīgāk diagnosticēt ādas vēzi.

Šogad no maija līdz septembrim melanomas pacientu atbalsta biedrība "Soli priekšā melanomai" jau trešo gadu organizēja izglītojošu kampaņu ādas vēža agrīnai diagnostikai un profilaksei, īstenojot daudzveidīgas aktivitātes.

Tostarp  biedrība "Dermatologi pret ādas vēzi", Latvijas Dermatoonkoloģijas asociācija un biedrība "Soli priekšā melanomai" šogad pirmo reizi izstrādāja labās klīniskās prakses pamatprasības dermatologiem, lai sniegtu kvalitatīvu aprūpi iedzīvotājiem, kuri vēršas pie speciālistiem agrīnai ādas vēža diagnostikai un dinamiskai novērošanai.

Banner 280x280

"Soli priekšā melanomai" ir aicinājusi minētās vadlīnijas praksē izmantot ikvienu dermatologu, kļūstot par biedrības iniciētā dermatologu "Baltā saraksta" dalībnieku. Aicinājumam atsaukušies jau 25 dermatologi.

“Pacienti un ārsti kopīgiem spēkiem ir paveikuši lielu darbu, lai Latvijā ādas vēzis tiktu atklāts mūsdienīgi un efektīvi. Taču dermatologu darba kvalitātes uzlabošana nav tikai pacientu aizstāvības un ārstu profesionālo organizāciju atbildība. Tāpēc aicinām arī Veselības ministriju, Nacionālo veselības dienestu un Slimību profilakses un kontroles centru atbalstīt mūsu centienus un īstenot vairākus būtiskus mūsu ieteikumus pacientu aprūpes uzlabošanai,” saka Olga Valciņa, biedrības “Soli priekšā melanomai” vadītāja.

Minētās prasības apkopotas vēstulē un nosūtītas Veselības ministrijai (VM), Nacionālajam veselības dienestam (NVD) un Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC). Tās ir šādas:

  • Izstrādāt skaidrus, vienotus kvalitātes kritērijus valsts apmaksātiem dermatologa pakalpojumiem, ņemot vērā pacientu un ārstu profesionālo organizāciju ekspertu izstrādātās labās klīniskās prakses pamatprasības. Tas sekmētu dermatologa darba kvalitātes uzlabošanos arī to ārstu vidū, kuri nav atsaukušies biedrības aicinājumam pievienoties labās klīniskās prakses vadlīnijām;
  • Rast iespēju dermatologiem, kuri nav līguma attiecībās ar NVD, ļaut nosūtīt pacientu "zaļā koridora" ietvaros vienai konsultācijai, izvairoties no pacienta dzīšanas pa apli pie ģimenes ārsta un tikai tad iekļaut pacientu "zaļajā koridorā". Latvijas dermatologi savā praktiskā darbā pielieto mūsdienīgas ādas audzēju diagnostikas metodes, kuras ļauj ar augstu precizitāti neinvazīvi noteikt ādas ļaundabīgā audzēja esamību. Taču finansēšanas noteikumi pacientus ļauj nosūtīt "zaļā koridora" ietvaros tikai ārstniecības personām, kuras ir līguma attiecībās ar NVD – šo pieeju mainīt ir kritiski svarīgi;
  • Melanomas augsta riska pacientiem nodrošināt nepieciešamo pieeju sekundāras melanomas diagnostikai ar ķermeņa virsmas fotografēšanas (kartēšanas) un secīgas ciparu dermatoskopijas metodēm, kuras ir atzītas par ievērojami efektīvākām par vienkāršu izmeklēšanu ar neapbruņotu aci;
  • Palielināt valsts apmaksāto dermatologu konsultāciju skaitu pacientiem ar aizdomām par onkoloģisku ādas slimību;
  • Rast iespēju pagarināt dermatovenerologu pēcdiploma izglītības (rezidentūras) laiku līdz  četriem gadiem, kā tas notiek 25 ES valstīs. Tas ļaus ievērojami uzlabot jauno ārstu sagatavošanu praktiskam darbam, t.s. dermatoonkoloģijas jautājumos;
  • Rast iespēju izveidot dermatoonkoloģijas apakšspecialitāti, tādējādi Latvijas veselības aprūpes sistēma iegūtu izglītotus speciālistus ādas audzēju, t.sk. melanomas, primārās, sekundārās un terciārās profilakses speciālistus ambulatorā un stacionārā līmeņa aprūpē. No pacientu viedokļa mēs vēlētos skaidri atšķirt tos ārstus, kuri prot strādāt ar pacientiem, kam ir aizdomas par onkoloģisku ādas saslimšanu no tiem, kuriem šādu zināšanu trūkst;
  • Izņemt no Latvijā izmantojamo diagnostisko metožu saraksta citoloģiskos izmeklējumus ādas melanocītu un ne-melanocītu veidojumu diagnostikai (C43 un D03, C44 un D04). Pamatojums: šāda diagnostika nav iekļauta NCCN, ESMO, EADO, AAD, EADV rekomendācijās jau vairāk nekā 20 gadus, tai ir vēsturiska nozīme tikai atsevišķās Austrumeiropas valstīs un Krievijas Federācijā. Diemžēl 2015. gada Latvijas Vadlīnijās citoloģiskā metode ir minēta un tiek pielietota. Latvijā apstiprināto diagnostisko metožu sarakstā jābūt neinvazīvām metodēm, piemēram, optiskā un/vai digitālā dermatoskopija vai histoloģiskā (morfoloģiskā) diagnostika;
  • Atkārtoti lūdzam pārskatīt dermatologu darba apmaksas tarifus atbilstoši kvalitātes prasībām, jo pakalpojumu sniegšanas prakse dažādās ārstniecības iestādēs joprojām var būtiski atšķirties, īpaši izbraukuma konsultācijās, kurās nereti nav viss pilnvērtīgas pacienta apskates veikšanai nepieciešamais aprīkojums.

Vēstuli VM, NVD un SPKC parakstījis Raimonds Karls, biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” vadītājs, Anda Apine, Latvijas Dermatovenerologu asociācijas vadītāja, Olga Valciņa, biedrības „Soli priekšā melanomai” vadītāja.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Varikoze ir apakšējo ekstremitāšu slimība, kas var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Lauma Medical sortimentā ir dažādu modeļu kompresijas izstrādājumi, un tos noteikti var izmantot varikozes gadījumā. Kompresijas izstrādājumi palīdz uzlabot asins plūsmu un samazināt diskomfortu, kas saistīts ar šo slimību. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Lai izprastu, cik liela nozīme bijusi veselības mācības apguvei izglītības iestādēs un kā tā ietekmē sieviešu veselības pratību reproduktīvā vecumā, tiek veikts medicīnas pētījums, kura ietvaros tiek aicinātas piedalīties sievietes reproduktīvā vecumā. Uzzināsim vairāk! 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu kompleksu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes