medicine.lv skaitļos

Lietotāji online341
Aktīvie uzņēmumi12819
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Pacientu organizācija prasa VM skaidrot, kādēļ tiek pieļauta miastēnijas pacientu diskriminācija : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pacientu organizācija prasa VM skaidrot, kādēļ tiek pieļauta miastēnijas pacientu diskriminācija

Freepik.com/ Drazen Zigic
Foto: Freepik.com/ Drazen Zigic

Atkārtoti vēršoties Veselības ministrijā (VM), Nacionālajā veselības dienestā (NVD) un Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā, retās slimības miastēnijas pacientu organizācija prasa atbildīgajām valsts institūcijām skaidrojumu, kādēļ šīs diagnozes pacientiem, kuriem ir hroniska, dzīvību apdraudoša slimība un kuras ārstēšanā ir nepieciešama pastāvīga zāļu lietošana, lai uzturētu pacienta dzīvības funkcijas, medikamentu kompensācija no valsts budžeta tiek nodrošināta tikai 75% apmērā, tādējādi pieļaujot šīs diagnozes pacientu diskrimināciju salīdzinājumā ar citiem reto slimību un hronisko diagnožu pacientiem.

Latvija ir izveidota speciāla kārtība, kā valsts kompensē medikamentu izdevumus retajām slimībām – ir izveidots tā saucamais R saraksts, kurā iekļautās retās diagnozes saņem 100% zāļu kompensāciju no valsts budžeta. Taču miastēnijas šajā sarakstā nav. Savukārt Ministru kabineta noteikumos “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība” miastēnijai ir paredzēta tikai 75% kompensācija, kaut arī diagnoze kvalificējas tā saucamajai 1. kompensācijas kategorijai, kas paredz 100% valsts apmaksātas zāles.

“Mēs esam nostādīti nevienlīdzīgā situācijā, salīdzinot ar citiem reto diagnožu pacientiem, un šī valsts attieksme apdraud mūsu veselību un dzīvību. Tādēļ esam izveidojuši miastēnijas pacientu organizāciju – Miastēnijas projektu biedrībā “Motus Vita”, lai cīnītos par savām tiesībām dzīvot. Ja Veselības ministrija mūs nesadzird, vērsīsimies arī pie Tiesībsarga, jo šajā situācijā saredzam tiešu savu tiesību aizskārumu,” saka Marija Krūmiņa, “Motus Vita” Miastēnijas projekta vadītāja.

Miastēnijas pacienti cer, ka medikamentu kompensācijai nepieciešamā summa varētu tikt atrasta jau šogad Veselības ministrijai papildus piešķirtajos 140 miljonos eiro. Diemžēl precīzus aprēķinus, kāda ir nepieciešamā papildu summa no valsts zāļu kompensācijas budžeta miastēnijas medikamentu apmaksai, pacienti ne no VM, ne no NVD nav saņēmuši.

Banner 280x280

Pašlaik miastēnijas zāļu un papildus nepieciešamo medikamentu izmaksas pacientam mēnesī var sasniegt pat 600 eiro. Ņemot vērā Latvijas sabiedrības kopējo zemo labklājības līmeni un arvien pieaugošās izmaksas visās dzīves jomās, tas ir nopietns šķērslis dzīvībai svarīgās terapijas saņemšanai.

Tāpat fakts, ka miastēnijas ārstēšanai nepieciešamie medikamenti tiek kompensēti tikai 75% apmērā, jau tagad rada būtiskas sekas ne tikai pacientam, bet visai Latvijas sabiedrībai kopumā:

  • finansiālu apstākļu dēļ nesaņemot sev nozīmēto medikamentozo terapiju nepieciešamajā apmērā, pacients nereti nonāk stacionāra intensīvās terapijas nodaļā ar miastēnisko krīzi, un tad ārstēšanas izmaksas var sasniegt pat 10 000 eiro dienā;
  • zāļu finansiālā nepieejamība apdraud efektīvu ārstēšanu, samazina pacientu dzīves kvalitāti un ilgumu, palielina stacionēšanās, smagas invaliditātes un letālu gadījumu risku. Valstij šādu pacientu ārstēšana stacionārā, rehabilitācijas process, invaliditātes un cita veida sociālo pabalstu izmaksas ilgtermiņā rada būtiskas finansiālās izmaksas ne tikai veselības aprūpes budžetā, bet arī, piemēram, labklājības nozares budžetā;
  • liela daļa miastēnijas pacientu ir gados jauni cilvēki, pārsvarā sievietes, kas, saņemot atbilstošu medikamentozo terapiju, spēj turpināt savu profesionālo darba dzīvi, studēt, maksāt nodokļus valstij, veidot ģimenes, radīt un audzināt bērnus kā pilnvērtīgi Latvijas sabiedrības locekļi.

Tādēļ miastēnijas pacientu organizācija lūdz VM un NVD sniegt skaidrojumu, kādēļ  joprojām tiek pieļauta vienas retās diagnozes pacientu diskriminācija, ko tieši VM un tās padotības institūcijas ir izdarījušas līdz 01.01.2023., lai nodrošinātu, ka miastēnijas pacientiem nepieciešamās zāles tiek kompensētas 100% apmērā un iekļautas R sarakstā, kā arī, kādus pasākumus VM un tās padotības institūcijas ir izstrādājušas un īstenos, lai miastēnijas ārstēšanai nepieciešamās zāles nekavējoši (vismaz no 01.01.2024.) pacientiem būtu 100% kompensētas.

Miastēnija ir reta, hroniska, autoimūna neiromuskulārā slimība, kurai raksturīgs mainīgs dažādu muskuļu grupu vājums. Latvijā ir apmēram 250 pacientu ar šo diagnozi. Slimība būtiski samazina pacientu dzīves kvalitāti, smagākos gadījumos vājums skar arī elpošanas muskulatūru, un pacients faktiski nespēj pats elpot – bez hospitalizācijas un intensīvās terapijas iestājas nāve.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...