Paaugstināts holesterīns: Ko tas nozīmē un kā rīkoties?
Holesterīns ir taukviela jeb lipīds, kas sastopams dzīvnieku izcelsmes produktos. Ar uzturu tas tiek uzņemts samērā maz – parasti ne vairāk par vienu gramu dienā. Ķermenim ir nepieciešams holesterīns, jo tas palīdz veidot šūnu membrānu, no tā veidojas žultsskābe, hormoni un D vitamīns, tomēr pārāk augsts tā līmenis var palielināt sirds slimību risku. Organismā holesterīns tiek sintezēts lielākoties aknās.
Augsts holesterīna līmenis var būt iedzimts, taču visbiežāk tas ir neveselīga dzīvesveida rezultāts. Veselīgs uzturs, regulāri vingrinājumi un atsevišķos gadījumos arī medikamenti var palīdzēt samazināt augstu holesterīna līmeni.
Simptomi
Paaugstinātam holesterīna līmenim nav izteiktu simptomu. Tā noteikšanai ir nepieciešams veikt asins analīzes. Pārbaudi iespējams veikt gan ar ekspresdiagnostikas palīdzību medicīnas iestādēs, un nu jau arī lielākajā daļā aptieku ar mikroelektroniskās ierīces palīdzību.
Cēloņi
Holesterīns asinīs cirkulē speciālu lodveida daļiņu – lipoproteīnu – sastāvā. Ir dažādi holesterīna veidi, atkarībā no tā, ko lipoproteīni satur. Tie var būt gan zema blīvuma lipoproteīni (ZBL), gan augsta blīvuma lipoproteīni (ABL).
ZBL daļiņas jeb "sliktais" holesterīns satur līdz pat 70% no visa asinīs esošā holesterīna, ko attiecīgi iznēsā pa visu ķermeni. ZBL uzkrājas artēriju sieniņās, padarot cietas un sašaurinot tās. Taču simptomi – sāpes krūtīs stresa un fiziskas slodzes brīžos – parādās tikai tad, kad asinsvads aizsprostots jau par 75%. Augsts ZBL līmenis ir galvenais sirds un asinsvadu slimību, infarkta un insulta iemesls.
ABL jeb "labais" holesterīns neļauj ZBL nogulsnēties uz asinsvadu sieniņām, piesaistot to un smagos triglicerīdus un aizvadot uz aknām pārstrādei. Tā kā ABL palīdz novērst sirds slimības, pazemināts tā daudzums un palielināts "sliktā" holesterīna daudzums veicina sirds – asinsvadu saslimšanu risku.
Faktori, kurus ir iespējams kontrolēt, piemēram, mazaktīvs dzīvesveids, aptaukošanās un neveselīgs uzturs var izraisīt paaugstinātu holesterīna līmeni un zemu ABL holesterīna līmeni.
Diezgan daudziem cilvēkiem paaugstināts holesterīns tiek pārmantots ģenētiskā veidā. Tā ir slimība, kuras pamatā ir ģenētisks defekts kādā no gēniem, kas atbild par holesterīna vielmaiņu.
Ārstēšana un profilakse
Konsultējies ar ārstu par labāko veidu, kā samazināt savu holesterīna līmeni.
Holesterīna līmeni var palīdzēt pazemināt veselīga dzīvesveida ievērošana. Ieteicams ievērot diētu ar zemu sāls saturu, kas iekļauj augļus, dārzeņus un pilngraudu produktus. Jāierobežo dzīvnieku tauku daudzums, kā arī ir ieteicams saglabāt veselīgu un normālu svaru. Jāizvairās no smēķēšanas un tabakas lietošanas, kā arī noteikti jāierobežo alkohola patēriņš.
Velti vismaz 30 minūtes dienā vingrošanai, kā arī centies pēc iespējas izslēgt visus stresu izraisošos faktorus. Atceries, ka nogurums un stress nelabvēlīgi ietekmē sirds – asinsvadu sistēmu.
Ja trīs līdz sešu mēnešu laikā dzīvesveida izmaiņas nesamazina holesterīna līmeni pietiekoši, tad samazināt holesterīnu var palīdzēt holesterīna samazinoši medikamenti, piemēram, statīni.