Paaugstināts asinsspiediens bērnam – kā rīkoties?
Paaugstinātu asinsspiedienu jeb hipertensiju bērniem, kas jaunāki par sešiem gadiem, parasti izraisa citi medicīniska rakstura apstākļi. Vecākiem bērniem paaugstināts asinsspiediens var rasties tādu pašu iemeslu dēļ kā pieaugušajiem – liekā svara, nepietiekama uztura un kustību trūkuma dēļ.
Bērniem sistoliskā un diastoliskā spiediena normas robežas ir izteiktas procentiļu tabulās atbilstoši bērnu vecumam, dzimumam un garumam. Mērījumi robežās starp 90. un 95. procentili ir paaugstināts asinsspiediens vai robežhipertensija. Asinsspiediena rezultāti virs 95. procentiles liecina par arteriālu hipertensiju.
Simptomi
Augsts asinsspiediens bērnam parasti neizraisa simptomus, tomēr pazīmes un simptomi, kas var liecināt par hipertonisko krīzi, ir galvassāpes, krampji, vemšana, sāpes krūtīs, ātra sirdsdarbība (sirdsklauves) un elpas trūkums. Ja tavam bērnam ir kāds no šiem simptomiem, nekavējoties meklē neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Bērna asinsspiediens, apmeklējot ārstu, jāpārbauda regulāri, sākot jau no trīs gadu vecuma, un katrā ārsta apmeklējuma reizē, ja tiek konstatēts, ka bērnam ir augsts asinsspiediens.
Cēloņi
Ja ārsts mazam bērniņam noteicis diagnozi, ka ir augsts asinsspiediens, tās visbiežāk ir kādas slimības sekas. Iespējams, tās bijušas priekšlaicīgas dzemdības; var gadīties, ka bērns nācis pasaulē ar iedzimtu sirds slimību, asinsvadu sašaurinājumiem nierēs, virsnieru vai vairogdziedzera funkciju problēmām.
Vecākiem bērniem (seši gadi un vecāki), īpaši tiem, kam ir liekais svars, biežāk sastopama primārā arteriālā hipertensija. Katram piektajam bērnam ar lieko svaru ir paaugstināts asinsspiediens, tāpēc ir būtiski pārskatīt visas ģimenes ēšanas paradumus un ēdienkarti, uzturā vairāk jālieto veselīgi produkti. Arī citas dzīvesveida izmaiņas, piemēram, vairāk fizisko vingrinājumu, var palīdzēt samazināt paaugstinātu asinsspiedienu.
Primārā arteriālā hipertensija
Primārā arteriālā hipertensija var piemeklēt bez identificējama cēloņa, taču tās attīstības riska faktori ir dažādi. Šī slimība var attīstīties liekā svara vai aptaukošanās dēļ, kā arī tikt pārmantota ģenētiski. To var veicināt 2. tipa cukura diabēts vai augsts cukura līmenis asinīs, paaugstināts holesterīna līmenis, pārāk daudz sāls uzturā, pasīvā smēķēšana un mazkustīgs dzīvesveids.
Sekundārā hipertensija
Sekundārā hipertensija biežāk sastopama maziem bērniem, un arī tās cēloņi mēdz būt atšķirīgi. Tā var būt gan hroniska nieru slimība, gan nieru policistoze, tāpat arī sirds problēmas, piemēram, aortas apvidus sašaurinājums (aortas koarktācija), hipertireoze, nieru artērijas stenoze, dažādi miega traucējumi (jo īpaši – obstruktīvā miega apnoja), atsevišķu medikamentu, piemēram, dekongestantu, lietošana, kā arī citi.
Profilakse
Augstu asinsspiedienu bērnam var novērst, veicot dzīvesveida izmaiņas – kontrolējot bērna svaru, nodrošinot veselīgu uzturu un mudinot bērnu vingrot. Tikai gadījumā, ja visi ieteikumi par dzīvesveida maiņu ir ņemti vērā, bet veselības uzlabojumu nav, var ķerties pie medikamentiem, kurus izraksta ārsts.