Osteoporozes riska noteikšanas anketu diagnostiskās precizitātes klīniskais izvērtējums
Pētījumu veica: Prof. Aivars Lejnieks (Rīgas Austrumu Klīniskās Universitātes slimnīcas Klīnika Linezers) un Dr. Agnis Zvaigzne no RSU Iekšķīgo slimību katedras, Dr. Una Soboļeva un Dr. Anda Slaidiņa no RSU Zobu protezēšanas katedras, kā arī Dr. Ilze Daukste no Rīgas 2.slimnīcas.
Osteoporozes diagnostika: Medicīniskās literatūras dati liecina, ka osteoporoze skar 30% sieviešu vecumā no 50 līdz 65 gadiem. Ļoti svarīga ir šo pacientu agrīna diagnostika un savlaicīga ārstēšana. Kā "zelta standarts" osteoporozes diagnostikā – kaulu minerālā blīvuma noteikšanā, ir kļuvusi duālās enerģijas rentgena absorbcimetrija (DEXA). Tā kā šī ir samērā dārga izmeklēšanas metode, tad to nav iespējams veikt visiem pacientiem kā skrīningu, tāpēc tiek izstrādātas speciālas anketas, kas nosaka osteoporozes risku un nepieciešamību veikt kaulu blīvuma mērījumu ar DEXA izmeklējumu. Latvijā visvairāk tiek izmantota "Pēcmenopauzes osteoporozes riska noteikšanas forma", ko izstrādājis prof. Aivars Lejnieks.
Pētījuma mērķis:Salīdzināt Latvijā visplašāk lietotās osteoporozes riska noteikšanas anketas rezultātus ar divām atšķirīgām, zinātniskajos pētījumos plaši izmantotām, anketām un, izvērtēt rezultātu atbilstību osteodensitometrijas – kaulu blīvuma mērījuma (DEXA) rādītājiem.
Pētījuma grupa: 39 pacientes 52 – 81 gada vecumā (vidējais vecums 66,7 gadi).
Pētījuma metodes: Osteoporozes risks tika izvērtēts, izmantojot 3 anketas:
- "Pēcmenopauzes osteoporozes riska noteikšanas forma" (Prof. A. Lejnieks, 2005),
- ·SCORE (Lydick, 1998),
- ORAI (Cadarette, 2000).
Pēc anketu aizpildīšanas, pacientēm tika veikts ostodensitometrijas mērījums mugurkaulam (jostas daļas skriemeļiem) un abiem ciskas kauliem.
Pētījuma secinājumi: Pētījumā iegūtie dati liecina, ka Latvijā izmantojamās anketas
"Pēcmenopauzes osteoporozes riska noteikšanas forma" rezultāti ir salīdzināmi ar starptautiskos pētījumos izmantotām anketām un sniedz augstas precizitātes osteoporozes diagnostiku.
* Pētījums veikts ar ES Struktūrfondu atbalstu.