medicine.lv skaitļos

Lietotāji online90
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Osteoporozes ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Osteoporozes ārstēšana

Lūdzu, izskaidrojiet, kā darbojas medikamenti, ar ko ārstē osteoporozi?
Šobrīd osteoprozes ārstēšanai visā pasaulē visplašāk izmanto bisfosfonātu grupas medikamentus.

Bisfosfonātu grupas medikamentu darbībības princips ir sekojošs – tie kavē kaulu noārdošo šūnu (osteoklastu) aktivitāti. Tas dod iespēju šūnām, kuras veido kaulu blīvumu, stiprināt kaulu, tādējādi mazinot trauslumu un lūzumu risku. Šie medikamenti "ieiet" kaulā un to darbības "pēdas" iespējams atrast pat vairākus gadus pēc to lietošanas.

Bisfosfonātu lietošanas īpatnība ir tāda, ka tie ļoti vāji uzsūcas kuņģa zarnu traktā, tāpēc tos nedrīkst lietot vienlaicīgi ar citu grupu medikamentiem un ēdienu. Lai nodrošinātu zāļu iedarbību, tās lieto tukšā dūšā vismaz pusstundu (30-60 min) pirms ēdienreizes – ēšanas vai dzeršanas, kā arī pirms citu medikamentu lietošanas. Lai novērstu barības vada kairinājumu un nodrošinātu tabletes nokļūšanu tieši kuņģī, bifosfonāts jāizdzer kopā ar glāzi ūdens. Pacientam šajā laikā jāatrodas vertikālā pozīcijā, t.i., stāvus vai sēdus, vēlams kustēties.

Jāatceras, ka, lietojot jebkuru osteoporozi mazinošu medikamentu, obligāti jāuzņem kalcijs un vitamīns D pietiekošā daudzumā (kalcijs ap 1200 mg dienā, bet vitamīns D 800-1000 SV diennaktī)! Lietojot osteoporozes medikamentu, kas satur D vitamīnu, papildus jāuzņem tikai kalcijs.

Kādas ir būtiskākās atšķirības starp medikamentiem?
Atkarībā no aktivitātes bifosfonātu grupas medikamenti atšķiras: pēc devas lieluma tabletē – 70 mg vai 35 mg, vai šķīdumā – 150 mg vai 5 mg, pēc ievadīšanas veida – caur muti (tablete) vai intravenozi (spricējot vēnā), un ievadīšanas biežuma. Bisfosfonāti atšķiras arī pēc savas ķīmiskās struktūras, bet centrālā struktūra ir līdzīga.

Tā, piemēram, jaunums ir bifosfonāta grupas medikaments, kas jau satur pacientam ikdienā nepieciešamo D vitamīna devu.

Banner 280x280

Cik ilgi jālieto medikamenti, lai novērstu osteoporozes attīstību?
Osteoporozi samazinošie medikamenti jālieto ilgstoši – vismaz piecus gadus. Tikai pēc tam, ja osteodensitometrijas mērījumā pierādījies, ka kaulu minerālā blīvuma rādītājs ir palielinājies un sasniegta kaulu blīvuma fizioloģiskā norma atbilstoši vecumam, pacients pēc ārsta ieteikuma var pārtraukt lietot specifiskos osteoporozi ārstējošos medikamentus, noteikti turpinot papildus uzņemt kalciju un vitamīnu D. Bet, ja atkārtoti nosakot kaulu minerālo blīvumu, tas atkal sāk mazināties, jāatsāk pretosteoporozes specifisko medikamentu lietošana. Var gadīties, ka specifiskā pretosteoporozes terapija jālieto ļoti ilgstoši, pat visu turpmāko dzīvi.

Kādēļ osteoporozes terapija ir tik ilgstoša?
Ikvienam cilvēkam pēc 35 gadu vecuma pakāpeniski sāk samazināties kalcija daudzums kaulos. Sievietēm menopauzē (pēc 50 gadu vecuma) kalcija zudums var būt no 0,3% līdz pat 3-5% gadā. Specifisko pretosteoporozes medikamentu lietošana samazina kalcija izzušanas ātrumu no kaula, tādējādi mazinot traumatisku lūzumu risku. Pārtraucot šo medikamentu lietošanu, kalcija zudums no kauliem turpinās atkarībā no katra pacienta organisma īpatnībām.

Kas notiek, ja pacients pēkšņi pārtrauc lietot medikamentus?
Ja specifisko pretosteoporozes medikamentu pārtrauc lietot pirms ārsta noteiktā laika, vienkārši neiestājas efekts, netiek palielināts kaulu blīvums, turpinās pastiprinātā kaulaudu zušana un saglabājas lūzumu risks pie minimālām traumām.

Ja medikamenta lietošana ir pārtraukta, vai drīkst atsākt terapiju ar to pašu medikamentu? Cik ilgs pārtraukuma laiks neietekmē ārstēšanas rezultātu?
Protams, drīkst turpināt (un jāturpina) lietot to medikamentu, kas lietots iepriekš. Līdz šim nav bijuši pētījumi, kuros meklētu atbildes par iespējamo pārtraukuma ilgumu. Es arī neieteiktu pašiem pacientiem to pētīt.

Pēc cik ilga laika var redzēt osteoporozes terapijas efektivitāti? Kā to nosaka?
Osteoporozes terapijas efektivitāti visvieglāk ir izvērtēt, nosakot kaulu zudes rādītāja īpašo vielu urīnā (DPD – dezoksipiridīns). Bet, lai to izvērtētu, ir nepieciešams zināt, kāds DPD bijis pirms ārstēšanas uzsākšanas. Ja grib izvērtēt terapijas efektivitāti pēc kaulu minerālā blīvuma, pēc 18–24 mēnešu terapijas lietošanas jāveic kontroles rentgena osteodensitometrija. Nav nekādas nepieciešamības (un jēgas) to darīt ik pa 6 vai pat pēc 12 mēnešiem. Šajā gadījumā iegūtie dati būs grūti interpretējami, jo tie saglabāsies pieļaujamās kļūdas robežās ±2% (pieļaujamā vidējā aparāta klūda).
 
Un vēlreiz atgādinu vispārzināmo patiesību – ja pacients vēlas iegūt precīzu informāciju par atkārtoto mērījumu, tas noteikti jāveic tajā diagnostikas kabinetā, kur veikti iepriekšējie mērījumi un ar to pašu aparatūru, protams, ar noteikumu, ja iepriekšējie mērījumi ir veikti kvalitatīvi! Kabinetos, kur veic nekvalitatīvu rentgena densitometrijas izmeklējumus, pacientiem nav jāatgriežas!

Konsultēja prof. Aivars Lejnieks, endokrinologs

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...