Osteoporotiskie skriemeļu lūzumi. Vai vienmēr ir nepieciešama operācija?
Foto: Pixabay.com
Osteoporozes pacientiem skriemeļu lūzumi diemžēl nav retums. 10 % gadījumu muguras sāpes nav paciešamas. Tāpēc jautājums par skriemeļu lūzumu ķirurģiskās ārstēšanas nepieciešamību ir atbildāms samerā vienkārši: jā, jo vienīgi vertebroplastija, tautā pazīstama kā skriemeļu cementēšana, spēj nodrošināt ātru un noturīgu atsāpināšanu.
Skriemelis un disks ir mugurkaulāja stabilitātes un funkcionalitātes pamata vienība. Tie nedrīkst tikt vērtēti šķirti viens no otra. Noskaidrots, ka skriemeļa lūzums (pat ja tas neizraisa sāpes!) izraisa starpskriemeļu diska atūdeņošanos. Atūdeņots disks vairs nespēj nodrošināt amortizāciju skriemelim un visam mugurkaulājam kopumā. Tas nozīmē, ka salauztais skriemelis kļūst neaizsargāts pret mehānisko slodzi. Rezultātā – skriemeļa augstums samazinās! Attīstās mugurkaulāja deformācija!
Sabiedrībā ir izveidojies aplams uzskats, ka salīkusi mugura, vecišķa stāja ir dabiskas cilvēka novecošanas pazīmes.
Cilvēkiem ar aprakstītām izmaiņām:
- attīstās hroniskas muguras sāpes
- samazinās plaušu tilpums, kas izraisa hronisku skābekļa deficītu audos
- pieaug dzīvildzes samazināšanās risks
Kaulu cementa ievadīšanas metodes atšķiras, kā arī atšķiras paši cementi. Balonu kifoplastija ievērojami paaugstina procedūras drošību pacientiem ar tiku notikušiem lūzumiem. Savukārt biokeramiskā kaulu cementa izmantošana samazina operācijas risku pacientiem ar sirds un asinsvadu slimībām.
Katram pacientam piemērotāko ķirurģiskās ārstēšanas metodi noteikti ir nepieciešams apspriest ar specialistu.
Viktors Vestermanis, traumatologs-ortopēds, algologs