Ortoniksija – naga koriģējošās sistēmas (skavas)
Uz jautājumiem par ieauguša naga ārstēšanu, izmantojot ortoniksiju jeb naga skavas, atbild Ģimenes pēdu veselības centra podoloģe Ieva Mūrēna.
Ortoniksiju izmanto ieauguša naga gadījumā. Tā ir vienkārša metode, kas ātri un droši samazina sāpes, ko rada ieaudzis nags. Ar speciāli tam paredzētām stieplēm vai plāksnītēm tiek taisnotas naga sānu malas un samazināts naga izliekums. Līdzīgi kā ortodontija taisno zobus, ortoniksija taisno naga plātnīti, lai tā nespiežas ādā un atvieglo iekaisuma procesu, kas rodas ieauguša naga gadījumā.
Vai ortoniksiju var izmantot ikvienam?
Pamatā jā. Ortoniksiju var sākt lietot bērniem no 4 gadu vecuma. Speciālista uzraudzībā var lietot arī cukura diabēta slimniekiem.
Ir atsevišķi gadījumi, kad ortoniksija nebūs efektīva:
- ļoti mitra naga plāksnīte (hiperhidroze);
- naga plāksnīte ir sairusi onihomikozes (nagu sēnītes) infekcijas dēļ;
- naga ieaugšanas pēdējā stadija (abscesa formēšanās ar hronisku sacietējumu laterālajos valnīšos);
- pacients nav līdzestīgs, nevēlas sadarboties ar speciālistu, neievēro norādījumus.
Kad lieto ortoniksiju?
- Vieglas līdz vidēji smaga naga ieaugšanas gadījumā.
- Nags ir izliecies, uz taisnas naga plāksnītes skavu neliek!
Pie kāda speciālista jāiet, lai uzliktu tā saucamo skavu?
Latvijā to veic podologs (pēdu aprūpes speciālists). Lai veiksmīgi notiktu atveseļošanās, jābūt padziļinātām zināšanām par naga uzbūvi, iekaisuma aprūpi un jāapgūst ortoniksijas metodes. Tas tikai izskatās vienkārši, nepieciešama pieredze, lai šo konservatīvo metodi varētu veiksmīgi izmantot.
Kādi ir ortoniksijas varianti?
- Uz naga virsmas uzlīmējamas plāksnītes, ko izmanto vieglos ieaugšanas variantos, kad naga malas ir maz ierullējušās.
- Stieplītes ar āķiem galos, kas tiek dēvētas par skavām. Tās tiek aizāķētas aiz naga malas un ir efektīvas, jo iztaisno vairāk sarullējušos naga plāksnīti.
- Āķis var būt vienpusējs un no abām pusēm.
Vai uzlikt skavu ir sāpīgi?
Parasti nav. Procedūra aizņem aptuveni 40 minūtes līdz stundai, lai materiāls labi saķertos ar naga virsmu. Bieži vien pacienti atzīmē, ka pēc skavas uzlikšanas uzreiz jūt atvieglojumu, jo samazinās sāpes. Tas tāpēc, ka naga malas tiek paceltas un vairs nespiež uz iekaisušajiem audiem.
Vai ir jāievēro īpaši noteikumi, nēsājot skavu?
Dienā, kad uzlikta skava, nevajadzētu apmeklēt baseinu vai pirtis. Noteikti jāpārdomā apavu izvēle, tiem vajadzētu būt pietiekami brīviem, lai apkārtējo audu dzīšana ir efektīva. Jāievēro higiēna – par to visu konsultēs podologs vizītes laikā. Bet pamatā būtiski nemainās ikdienas ritms un var turpināt ikdienas aktivitātes.
Cik ilgi jānēsā skava?
Šis laiks ir ļoti individuāls. Vidēji tie ir 2–8 mēneši. Tas atkarīgs no smaguma pakāpes, kādā nags ir ieaudzis, un vai pacients ievēro speciālista norādījumus. Uzliktā skava jāmaina reizi mēnesī vai reizi divos mēnešos. Arī to nosaka speciālists ārstēšanas sākumā, jo jāņem vērā naga augšanas ātrums un skavas veids (cik dziļi skavu var uzlikt).
Vai pietiek ar vienu skavas uzlikšanas reizi?
Retāk pietiek, ja nags ir viegli ieaudzis. Biežāk vajadzēs vismaz divas uzlikšanas reizes vai vairāk, lai iegūtais efekts būtu paliekošs un iekaisuma process neatkārtotos.
Konservatīvās jeb neķirurģiskās terapijas metodes ir pirmā izvēle ieauguša naga gadījumā. Ortoniksija ir viena no konservatīvās terapijas metodēm. Podologs izvērtē naga veidu, ieaugšanas stadiju un pacienta iespējas un piemēro attiecīgo naga korekcijas metodi. Lielākoties pacienti ieauguša naga gadījumā dod priekšroku konservatīvām metodēm, neskatoties uz to, ka tas finansiāli izmaksā dārgāk un ārstēšanas process ir ilgāks nekā ķirurģijas metodes. Bet visam ir savs laiks. Tāpēc ieauguša naga gadījumā svarīgi meklēt palīdzību un apmeklēt podologu, lai uzsāktu savlaicīgu ārstēšanu.
Foot.in
+371 25950913
Lāčplēša 59, Rīga LV-1011
https://www.facebook.com/Footinlv/