Organisma attīrīšana, pavasari sagaidot
Jā, pavasaris jau gandrīz aiz loga un tas ienāk arī ēdienkartē. Ko un cik daudz labāk ēst pavasarī, www.sieviesuklubs.lv iesaka šefpavārs Māris Jansons un ārste-homeopāte Inguna Vecvagare.
Uzspīdot saulītei aiz loga, arī mēs veikalu plauktos stiepjam rokas pēc kā zaļāka un svaigāka, bet kāpēc tieši pavasaris ir tas laiks, kad sievietes sāk domāt par jaunu ēdienkarti, veselīgāku uzturu?
Pirmkārt, jo gadalaika maiņas liek meklēt plānākas drēbes, zem kurām var redzēt visu, ko pa ziemu, kā vācejpeles esam uzkrājušas.
Otrkārt, ziema šogad ir pārāk ilgi aizkavējusies pie mums, un bijusi ļoti barga. Iespējams, pavasara sezona ar bērzu sulām tik ātri vis nepienāks. Protams, ka cilvēki ir sailgojušies pēc svaiguma un dzīvības. Šobrīd ir vēl tikai tas brīdis, kad visi visu stāda, lai jau pēc diviem mēnešiem mēs šos augļus baudītu, tāpēc vecie krājumi tiek tīrīti, galvenokārt, tās ir saknes.
Cilvēka ķermenis iet līdzi visām gadalaiku maiņām un dzīvo atbilstošā ritmā, kā dabā tas ir iekātots. Ja dabā sākas sulu mēnesis, tad arī cilvēks it kā atkūst, uzņem enerģiju.
Ja cilvēks ziemā neizsalst, tad pavasarī tiek izslimotas visas ziemā uzkrātās slimības.
Ziemā mēs esam pieraduši strādāt, bet vasarā- vaļoties, tāpēc organisms ir gatavs slimošanai, jo ir noguris, tāpēc sevi jāsaudzē, arī ēšanā. Attiecīgi sezonu maiņām ir jāpielāgo arī sava ēdienkarte.
Kā tad izmantot, to, kas vēl palicis pagrabos?
Pagrabos palikuši, savā ziņā izturīgākie un ne vienmēr garšīgākie produkti, bet arī tie var sakalst, tāpēc var veikt dažus priekšdarbus, lai šos produktus varētu lietot, piemēram, arī vasarā.
Ķiplokus var salikt ar eļļu un garšvielām. Šāds maisījums noderēs mērcēm, zupām vai otrajiem ēdieniem.
Savukārt bietes var sasutināt un ar ķimeņu ūdeni saglabāt, lai jau vasarā no tām varētu taisīt auksto zupu.
Ko ēst pavasarī?
Pavasaris ir laiks, kad daba mostas un asniņi sāk līst no zemes ārā. Tāpēc arī ēdienkartē vajadzētu būt dzīvām un enerģiju atjaunojošām vielām.
Pirmais, kas nāk prātā saistībā ar pavasari ir bērzu sulas. Bērzu sulas ir lielisks enerģijas avots, jo ir dzīvs produkts. Tās izkustina visu organismu, ienesot tajā labās, dzīvās vielas, kā arī nevajadzīgajām vielām palīdz atrast ceļu ārā no organisma. Ne velti, bērza sulu sezonai sākoties, visur varam lasīt, ka tās jādzer pilni vēderi. Ir svarīgi uzlādēties pēc "ziemas miega".
Pavasarī priekšroka jādod viegli skābiem produktiem. Ja sāls un tauki ir ziemai raksturīgas garšas, tad skābs ir pavasari raksturojošs lielums. Jāēd pirmās lapiņas, diedzētie graudi. Kā diedzēt sēklas, lasi šeit! Pavasara ēdienkartes TOP produkti ir: labu salāti, diedzētās sēklas, ķiplociņš. Visu sajaucot kopā veidojas ļoti garšīgi un stiprinoši salātiņi.
Vai diēta ir tas pats, kas ēšana?
Tas ko mēs ēdam, tā ir katra cilvēka diēta. Diētu var mainīt un pielāgot, katram cilvēkam individuāli. Tomēr, Inguna Vecvagare uzskata, ka pavasaris nav tas gadalaiks, kad dzelžaini jākrīt kādās diētās, jo organisms tam nav gatavs. Svarīgākais ir organisma atmodināšana. Tāpēc vērtīgāka par diētu ir atslodzes diena.
Atslodzes diena ir tikpat brīnišķīga, kā pavasara gavēnis. Gavēnis ir fizioloģiska lieta, jo dabā īsti nav ko ēst. Jādomā par daudzumu, biežumu un dominējošām gāršām. Ķermenis jāpalutina ar atslodzes dienu, līdzīgi kā mums ir brīvdienas vai miegs, ieteicams reizi nedēļā. Tā izdosies, ja būs motivācija to darīt. Atslodzes dienā ķermenis atbrīvojas no liekām vielām, līdz ar to uzsvars nav jāliek uz uztura uzņemšanu, bet uz uzturēšanu un atdošanu. Galvenais nevajag badoties, atslodzes diena, kuras beigās jūs saļimsiet, nekādu labumu nedos. Šefpavāra Māra aktuālākā diēta - nevajag daudz, bet kvalitatīvi. Pašaudzētos lociņus vai dzinumus uz maizītes, kas dod pienesumu ēdienkartei un padara to zaļāku.
Ar kādiem produktiem mēs Latvijā varam lepoties?
Linsēklu eļļa. Linsēklu eļļa satur sabalansētās omegas vielas, kas ir ļoti labs antioksidants. Tā ir ne tikai garšīga, bet arī veselīga. Linsēklu eļļu varam lietot pie salātiem vai pa 1.ēd.k. tāpat dienā, tā uzlabos hormonālo sistēmu, imunitāti. Vislabāk, protams, lietot nerafinētu eļļu, jo tajā saglabājušās visvairāk vērtīgās vielas.
Smiltsērkšķu eļļa un sula. Smiltsērkšķu eļļa ir labs palīgs ziemā, homeopātiskajos līdzekļos pret kakla sāpēm, tā lieliski mīkstina. Ļoti vērtīgs produkts, kā C vitamīna avots.
Inguna iesaka izmēģināt, smiltsērkšķu sulu no rīta- kafijas vietā. Sulai pievieno kādu ingvera šķēli un medu, sanāk ļoti labs, enerģiju dodošs, dzēriens. Smiltsērkšķu eļļa un sula ir laba, jo tā tiek spiesta nevis vārīta, līdz ar to tā sevī saglabā visu to labumu, ko uzkrājušas odziņas.
Medus - ar to mums jālepojas, jo tas ir tīrā veidā. Medus dod enerģiju, apēdiet brokastīs rupjmaizi, biezpienu un medu, dzīves spars saglabāsies visu dienu.
Rīta rituāli
Rīts ir kā pavasaris dabā, tas ir cilvēka ikdienas pavasaris. Kas attiecas uz pavasari dabā, attiecas arī uz rītu. Brokastis nevar būt lielās ēdienreizes laiks. Jāapēd kaut kas no salds. Tas var būt kakao, ievārījuma maizīte, musli ar žāvētiem. Galvenais, produktiem ir jābūt ogļhidrātus saturošiem, lai dotu enerģijas lādiņu, uzsākot dienu.
SPA ēdienkarte
Ir SPA procedūras, bet kas ir SPA ēdienkarte? Tas ir viss svaigais. Galvenokārt jau sulas- meloņu, ingveru, piparmētru. Sulas var iegūt ne tikai spiežot, bet arī blendējot, piemēram, kivi un banānu. Tā būs lieliska biezsula. SPA ēdienkartē ietilpst arī vieglie, zaļie salāti. Šai ēdienkartei ir jābūt vieglai, tādai, lai organismam nav ļoti jāstrādā, lai pārstrādātu, piemēram, karbonādi ar kartupeļiem.
Raksts publicēts sadarbībā ar www.sieviesuklubs.lv