Onkologs: Vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu gadā var novērst vismaz 250 cilvēku saslimšanu ar vēzi
Rīga, 29.marts, LETA. Vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) gadā varētu novērst 250 cilvēku saslimšanu ar vēzi, izriet no Latvijas Onkologu asociācijas valdes locekļa Gunta Ancāna paustā diskusijā "Divdesmito daļu ļaundabīgo audzēju varētu novērst. Vai izmantojam visas iespējas?".
Ancāns norādīja, ka gadā vidēji 500 cilvēki saslimst ar CPV izraisītu onkoloģisku saslimšanu, bet vairāk nekā 50% gadījumu šo saslimšanu būtu iespējams novērst, ja cilvēks būtu savlaicīgi vakcinēts un vakcīnu aptvere būtu labāka. Patlaban vakcīnas pret CPV iespējas izmanto tikai aptuveni 45% mērķauditorijas.
Pēc Ancāna paustā, nepamatoti maz līdz šim ir runāts par onkoloģiskām saslimšanām, kas saistītas ar CPV, kas ir viens no nozīmīgākajiem vēža izraisītājiem. Visbiežāk CPV izraisa dzemdes kakla vēzi, tomēr šis vīruss izraisa arī citus vēža veidus, tostarp tādus, kas skar vīriešus, piebilda onkologs.
Viņš norādīja, ka dzemdes kakla vēzi 100% gadījumu izraisa CPV, bet anālkanāla vēzi - 88% gadījumu vainojams ir šis vīruss. Ancāns uzsvēra, ka saslimstība ar CPV izraisītiem vēžiem pieaug, turklāt galvenokārt uz gados jaunu cilvēku rēķina.
Arī Latvijas Kolposkopijas biedrības valdes priekšsēdētāja Kristīne Pčolkina norādīja, ka saslimstības ar vēzi rādītāji Latvijā arvien ir ļoti slikti, īpaši satraucoši esot dzemdes kakla vēža rādītāji sieviešu līdz 45 gadu vecumam grupā. Pčolkina piebilda, ka tās ir jaunas sievietes reproduktīvā un darbspējīgā vecumā, kuras valstij dod lielu pienesumu.
Vienlaikus biedrības vadītāja norādīja, ka patlaban Latvijā pieejamā vakcīna pret CPV pasargā tikai no 70% saslimšanu, kamēr pastāv vakcīna, kas līdz pat 90% pasargā no saslimšanas ar vēzi. Latvijā gan šī vakcīna nav valsts apmaksāta, un Pčolkina uzskata, ka valstij būtu vērts ieguldīt šādas vakcīnas apmaksāšanā.
Pčolkina uzsvēra, ka ir svarīgi gan sabiedrībai, gan valsts institūcijām parādīt, ka jau tagad tiek daudz naudas ieguldīts vakcīnās, bet vēl vairāk palielinot finansējumu būtu iespējams atgūt atpakaļ ar "uzviju", jo tādējādi Latvijā vairs nebūtu 500 jaunu vēža gadījumu valstī.
Tikmēr Nacionālajā veselības dienestā (NVD) aģentūrai LETA skaidroja, ka esošā situācija ar vakcīnām pret CPV skaidrojama ar to, ka laikā, kad NVD organizēja vakcīnu pret papilomas vīrusa iepirkumu, neviens no pretendentiem neiesniedza piedāvājumu, kas ietvertu vakcīnu ar vairāk nekā divu serotipu skaitu. Turklāt patlaban spēkā esošie normatīvi neaizliedz pretendentiem noteikt sīkāku dalījumu serotipu skaitā.
Tāpat diskusijā speciālisti norādīja uz dzemdes kakla skrīninga datiem, kas ir ļoti zemi. Kā sacīja NVD pārstāve Līga Gaigale uz dienesta aicinājumu veikt skrīningu atsaucas tikai 43% uzrunāto sieviešu. Viņa norādīja, ka nereti sievietes pašas izvēlas tālākās šādas rīcības sekas, jo vēlīni atklātu vēsi ir daudz grūtāk ārstēt nekā agrīni konstatētu.
Kā aģentūru LETA iepriekš informēja vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītājas vietniece Audra Šauere, Latvijā sievietēm līdz 45 gadu vecumam dzemdes kakla vēzis ir otrs biežākais un trešais vēža izraisītais nāves cēlonis aiz krūts un plaušu vēža. "Latvijā ar dzemdes kakla vēzi ik gadu saslimst vidēji 244 sievietes un tiek reģistrēti 172 nāves gadījumi. 99% gadījumu dzemdes kakla vēža izraisītājs ir CPV - pret to valsts meitenēm vecumā no 12-18 gadiem nodrošina bezmaksas vakcīnu. Tomēr vakcīnas iespējas izmanto tikai aptuveni 45% mērķauditorijas," sacīja Šauere.
Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informāciju CPV ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus. Kopumā sastopami vairāk nekā 100 CPV veidi. Vairums no tiem ir tā saucamie zema riska vīrusa tipi, kas rada labdabīgus ādas un gļotādu veidojumus, piemēram, kārpas.
Savukārt augsta riska CPV tipi var veicināt izmaiņas dzemdes kakla, maksts, ārējo dzimumorgānu, taisnās zarnas, kā arī mutes un rīkles gļotādas šūnās, kas izraisa priekšvēža un pēc tam arī vēža attīstību. Visbiežākie dzemdes kakla vēža izraisītāji ir CPV 16. un 18.tips, un aptuveni 72% no visiem dzemdes kakla ļaundabīgo audzēju gadījumiem saistīti tieši ar šiem CPV tipiem.
SPKC norāda, ka CPV vīruss ir ļoti plaši sastopams, un ar to var viegli inficēties katrs - tas tiek pārnests dzimuma sakaru vai sadzīves kontaktu laikā. CPV savas dzīves laikā iegūst 50% līdz 80% sieviešu. Gan vīrietis, gan sieviete var kļūt par CPV vīrusa nēsātāju, nejūtot nekādas izmaiņas veselības stāvoklī. Ņemot vērā to, ka inficētais cilvēks nemana nekādas saslimšanas pazīmes, viņš inficē savu dzimumpartneri.