Onkoloģiskajiem pacientiem RAKUS sniedz psihoemocionālu atbalstu
Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā jaunizveidotajā Psihoemocionālā atbalsta centrā onkoloģiskie pacienti un viņu tuvinieki aktīvi meklē psiholoģisku palīdzību un atbalstu, vēršoties pie dažādu jomu speciālistiem – psihologiem, psihoterapeitiem, fizisko aktivitāšu speciālistiem, mākslu terapeitiem un citiem profesionāļiem.
Imants Paeglītis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs: "Aicinu onkoloģiskos pacientus un arī viņu tuviniekus vērsties un saņemt profesionāļu atbalstu, kas Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ir pieejams bez maksas. Būtiski, ka pacienti var saņemt palīdzību uzreiz, kad tā viņiem ir nepieciešama – vienkārši atnākot uz pirmo konsultāciju pie speciālistiem Psihoemocionālā atbalsta centrā, kas atrodas Latvijas Onkoloģijas centra 1. stāvā."
Lai gan Psihoemocionālā atbalsta centrs savu darbību uzsāka pirms trim mēnešiem, pagājušā gada 1. novembrī, konsultācijas un palīdzība emocionāli smagās un sarežģītās dzīves situācijās sniegta aptuveni 400 cilvēkiem. Pārsvarā tie ir onkoloģiskie pacienti un viņu tuvinieki, kas vērsušies pēc palīdzības, uzzinot diagnozi, kā arī pacienti, kas piedzīvo dažādus veselības un arī attiecību sarežģījumus ārstēšanās procesa gaitā.
Psiholoģiska palīdzība un atbalsts netiek liegts nevienam pacientam, piemēram, itin bieži Psihoemocionālā atbalsta centra darbinieki dodas pie guļošiem pacientiem uz nodaļām. Dažkārt kopā ar mediķiem tiek risinātas dažādas sarežģītas situācijas, komunicējot pacientiem un mediķiem.
Gunita Berķe, Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības "Dzīvības koks" vadītāja: "Tās ir situācijas, kad pacienti ir ļoti satraukti un norūpējušies par gaidāmo ārstēšanās procesu un/vai ieslīguši depresīvā garastāvoklī, kad "viss ir slikti" un "ir bezizeja". Tādos gadījumos virsmāsas vai ārsti vēršas pie mūsu speciālistiem un mēs esam kā starpnieki. Runājam ar pacientiem un skaidrojam atkārtoti neskaidros jautājumus par ārstēšanās procesu, jo bieži vien ārsta iepriekš teiktais uztraukumā nav sadzirdēts. Mūsu speciālisti jautā slimnīcas stacionāru mediķiem, noskaidro un precizē, un tad papildus skaidro šos klientiem aktuālos jautājumus. Jāuzsver, ka vienmēr sniedzam atgriezenisko saiti – skaidrojam mediķiem, kādi bija (varēja būt) iemesli saasinātai pacienta reakcijai."
Psihoemocionālā atbalsta centra darbiniekiem un terapeitiem ir izveidojusies savstarpēji atbalstoša sadarbība ar Latvijas Onkoloģijas centra un stacionāra "Gaiļezers" nodaļu ārstiem un virsmāsām, Tāpat ikdienā pēc palīdzības un atbalsta vēršas pacienti (un viņu tuvinieki) arī no citiem Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāriem, piemēram, "Biķernieku" Paliatīvās aprūpes nodaļas. Tuvākajā laikā Psihoemocionālā atbalsta centra darbinieki plāno doties uz Tuberkulozes un plaušu slimību centru, lai informētu mediķus un veicinātu sadarbību. Pacienti, kas pirmo reizi uzzina diagnozi, bieži vien tiek aicināti apmeklēt Psihoemocionālā atbalsta centru. Stacionāru virsmāsām un ārstiem ir vizītkartes, kas satur informāciju par Psihoemocionālā atbalsta centra atrašanās vietu, darba laikiem, telefona numuru un kādi speciālisti sniedz palīdzību ikdienā.
Šobrīd daudziem pacientiem/klientiem jau ir izveidots pieraksts uz vairākām individuālām konsultācijām pie psihoterapeita, psihologa, fizioterapeita un mākslas terapeitiem. Tāpat Psihoemocionālā atbalsta centrā norit dažādas grupu terapijas nodarbības, piemēram, darbojas drāmas un mūzikas terapijas grupas, kā arī fizisko aktivitāšu grupa.