Onkoloģijas centrā notiks seminārs par aktualitātēm hemofilijas pacientu aprūpē
Rīga, 13.apr., LETA. Šodien no plkst.11 līdz 14 Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra apspriežu zālē notiks Pasaules hemofilijas dienai veltīts pasākums - izglītojošs seminārs par aktualitātēm hemofilijas pacientu aprūpē, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.
Pasākumu aicināti apmeklēt paši pacienti, kā arī medicīnas darbinieki, kuri iesaistīti hemofilijas pacientu aprūpē. Pasākumā Austrumu slimnīcas vadošie speciālisti stāstīs par dažādiem hemofilijas pacientiem aktuāliem jautājumiem, tostarp profilakses pasākumiem asiņošanas novēršanai, C hepatītu un citām aknu slimībām hemofilijas pacientiem, locītavu izmaiņām un to ārstēšanas iespējām hemofilijas gadījumā, kā arī sirds un asinsvadu izmaiņām, cilvēkam kļūstot vecākam.
Pasākumā piedalīsies Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja Sandra Lejniece, Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane, Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas vadītājs Andris Vikmanis, Sirds un asinsvadu klīnikas virsārsts Aldis Strēlnieks, kā arī medicīnas māsas Dzidra Bubire un Kitija Janele no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, kurām ir liela pieredze hemofilijas slimnieku aprūpē. Pasākuma noslēgumā pacienti dalīsies pieredzē, kā sadzīvo ar hemofiliju.
Hemofilija ir iedzimta slimība, kuras gadījumā ir traucēts normāls asins recēšanas process, jo organismā trūkst kāds no koagulācijas faktoriem jeb plazmas olbaltumvielām, kas nodrošina normālu asinsreci.
Atkarībā no trūkstošās olbaltumvielas izšķir divus hemofilijas paveidus - A un B tipa hemofiliju. Pacientiem ar asins recēšanas traucējumiem katra brūce var izraisīt grūti apturamu asiņošanu, tādēļ viņiem ir nepieciešama īpaša aprūpe. Latvijā pieaugušo hemofilijas pacientu ārstēšanu un aprūpi nodrošina Latvijas Onkoloģijas centra Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas hematologi.
Pasaules hemofilijas dienas devīze ir "Dalīties ar zināšanām", lai palīdzētu cilvēkiem ar hemofiliju dzīvot veselīgāk, ilgāk un pilnvērtīgāk. "Zināšanas, jauna informācija, dalīšanās pieredzē - tas uzlabo pacientu izpratni par savu stāvokli un iespējām to uzlabot," skaidro Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja Lejniece.
Hemofilija pieder reto slimību grupai, taču saskaņā ar Pasaules Hemofilijas federācijas datiem pasaulē ir vairāk nekā 184 000 hemofilijas slimnieku.
Pēc Lejnieces paustā, šobrīd Latvijā ir 92 pieauguši pacienti ar A tipa hemofiliju un 21 pacients ar B tipa hemofiliju. "Vissvarīgākais šiem pacietiem, protams, ir hemofilijas ārstēšana, bet, kļūstot vecākiem, aktualizējas arī citas problēmas, kas saistītas ar hemofilijas komplikācijām, kā arī novecošanu kā tādu," skaidro Lejniece.
Pasākumu organizē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta fonds un Latvijas Hematologu asociācija.