Oniholīze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Oniholīze ir naga atslāņošanās no naga gultnes (proti, nags atdalās no ādas zem tā). Oniholīze nav nekas neparasts, un tai ir vairāki iespējamie cēloņi; tā var ilgt vairākus mēnešus, jo nags vairs nesaaugs ar naga gultni. Roku nagiem ir nepieciešami četri līdz seši mēneši, lai pilnībā ataugtu, savukārt kāju nagi – astoņi līdz 12 mēnešus.
Kādi ir oniholīzes cēloņi?
Par visbiežāko slimības cēloni tiek uzskatīti dažādi mehāniski naga bojājumi, proti, to var izraisīt naga trauma vai ievainojums. Piemēram, stingru apavu valkāšana var radīt naga savainojumus. Tāpat naga atslāņošanos var izraisīt alerģija pret produktiem, kas tiek izmantoti uz nagiem, piemēram, nagu lakas noņēmējs vai pat mākslīgie nagi. Oniholīze var būt arī nagu sēnītes vai psoriāzes simptoms.
Saka, ka nagi ir viens no cilvēka vispārējās veselības rādītājiem. Ja nagi izskatās neveselīgi vai radusies oniholīze, tā varētu būt pirmā redzamā pazīme, ka ķermenī notiek dziļākas pārmaiņas. Bieži vien slimība ir citu dermatoloģisko un citu organisma veselības problēmu indikators – endokrīnās sistēmas traucējumi, neirozes, psoriāze vai ekzēma, asinsvadu sistēmas slimības.
Dažreiz oniholīze var liecināt par nopietnu rauga sēnītes infekciju vai problēmām ar vairogdziedzeri. Tā var arī norādīt uz to, ka organisms nesaņem pietiekami daudz būtisku vitamīnu vai minerālvielu, piemēram, dzelzi.
Simptomi
Ja parādījusies oniholīze, nags sāks lobīties uz augšu no naga gultnes. Tas parasti nav sāpīgi. Vairumā gadījumu atslāņošanās nav pilnīga, neaizņemot vairāk kā pusi no visas naga virsmas. Ja nav bijusi mehāniska trauma, naga virsma ir vienmērīga.
Ja slimību izraisījusi sēnīte vai baktērijas, tad nags var mainīt savu formu, tā virsma kļūst grubuļaina un nevienmērīga. Atkarībā no cēloņa skartais nags var kļūt dzeltens, zaļgans, violets, balts vai pelēks.
Ārstēšana
Ja nagi kļuvuši trausli, nespodri, viegli lūztoši vai arī maina krāsu, formu, tas var būt indikators kādam citam procesam oganismā. Vēlams nagus pasargāt no pastāvīgas traumēšanas, agresīviem tīrīšanas un mājas uzkopšanas līdzekļiem, lietot roku aizsargkrēmus, kā arī ādas, matu un nagu augšanu veicinošus un atjaunojošus vitamīnus un minerālvielas, kas vispusīgi labvēlīgi ietekmēs ādas un nagu stāvokli.
Ja nevēlamās pārmaiņas nagos neizzūd vai progresē, nepieciešama speciālista konsultācija. Oniholīzes cēloņa noteikšana ir vissvarīgākais solis. Kad cēlonis ir atrasts, pamatcēloņa ārstēšana palīdzēs atrisināt problēmu.
Ārsts var nozīmēt medikamentus, ka arī nozīmēt vitamīnu un mikroelementu kursu, piemēram, vitamīnu A, vitamīnu E, askorbīnskābi, B-karotīnu, tāpat arī B grupas vitamīnus un preparātus, kas satur kalciju, dzelzi, sēru, varu, cinku.