NVD: Par valsts apmaksātiem pakalpojumiem ģimenes ārsts nevar prasīt papildu samaksu
Rīga, 19.jūl., LETA. Ģimenes ārstu prakses nevar sniegt pacientiem valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus kā maksas pakalpojumus, atsaucoties uz Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) sniegto informāciju medijiem, norāda Nacionālais veselības dienests (NVD).
Kā aģentūrai LETA norādīja NVD pārstāve Evija Štālberga, turklāt ģimenes ārstu protesta laikā valsts apmaksātos pakalpojumus iedzīvotāji nepieciešamības gadījumā varot saņemt arī pie dežūrārstiem.
Štālberga skaidroja, ka iepriekš minēto kārtību nosaka līgums, kuru ģimenes ārstu prakses noslēdz ar NVD, un atbilstoši kuram prakse saņem valsts finansējumu valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai. Līdz ar to šos pakalpojumus praksē nevar piedāvāt un sniegt kā maksas pakalpojumus.
Arī iedzīvotāji ir informējuši NVD un Veselības inspekciju (VI) par to, ka protesta akcijas laikā ģimenes ārstu praksēs tiek piedāvāti maksas pakalpojumi, turklāt to cenas ir atšķirīgas. Pārbaudot saņemto informāciju, secināts, ka daudzās ģimenes ārstu praksēs tiek piedāvāti maksas pakalpojumi, turklāt nav izveidots un publiski pieejams maksas pakalpojumu cenrādis, lai pacients varētu pārliecināties par pieprasītā maksājuma pamatotību. Pārbaužu rezultātā tāpat secināts, ka protesta laikā ģimenes ārstu prakses mēdz būt slēgtas vai protestā piedalās arī prakses māsa vai ārsta palīgs, norāda Štālberga.
NVD atgādina, ka, ja valsts apmaksāts pakalpojums ģimenes ārsta praksē tiek sniegts par maksu, pacientam ir tiesības vērsties VI ar iesniegumu un maksājumu apliecinošu dokumentu. Veselības inspekcija izskatīs konkrēto gadījumu un izvērtēs, vai ārstniecības iestādei ir jāatgriež pacientam veiktā maksājuma summa.
Štālberga skaidroja, ka iepriekš minētais attiecas arī profilaktisko pārbaužu veikšanu - valsts apmaksā ģimenes ārstu praksēm noteiktu profilaktisko pārbaužu veikšanu, tostarp ikgadējo zarnu vēža skrīninga nodrošināšanu pacientiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Līdz ar to šādus pakalpojumus nevar sniegt par maksu.
NVD skaidro, ka par valsts apmaksātu ģimenes ārsta apmeklējumu ir jāveic pacienta iemaksa 1,42 eiro apmērā, un par šī maksājuma veikšanu ir jāsaņem čeks vai stingrās uzskaites kvīts.
Štālberga atzīmēja, ka lielākā pacientu plūsma ģimenes ārstu protesta laikā veidojas pie dežūrārstiem ambulatorajos veselības centros - 65 % - savukārt slimnīcu uzņemšanas nodaļās vēršas vien 35% gadījumos, kuros nepieciešama medicīniskā palīdzība ģimenes ārsta kompetences ietvaros. Protesta laikā šajās ārstniecības iestādēs vērsušies vidēji 307 pacienti dienā, līdz ar to daudzas ārstniecības iestādes nodrošināja pakalpojumu sniegšanu ikdienas režīmā.
Vienlaikus NVD atgādina par medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām protesta laikā. Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību primāri var saņemt pie dežūrārstiem. Akūtos gadījumos medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem sniedz steidzamās medicīniskās palīdzības punktos ārpus Rīgas un slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Dzīvībai kritiskos gadījumos iedzīvotājiem jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam - 113.