NVD: Līdzekļu atgūšana par kompensējamajiem medikamentiem neietekmē pacientu ārstēšanu
Rīga, 18.okt., LETA. Atbilstoši Nacionālā veselības dienesta (NVD) un zāļu ražotāju noslēgtajam līgumam par ražotāja finansiālo līdzdalību kompensējamo medikamentu apmaksā līdzekļu atgūšanas laiks neietekmē pacientu ārstēšanu, aģentūru LETA informēja dienesta pārstāve Evija Štālberga.
Pēc viņas paustā, tas nozīmē, ka valsts kompensējamo zāļu budžetā tādējādi netiek radīti papildu finanšu līdzekļi, kurus varētu novirzīt, piemēram, lielāka pacientu skaita ārstēšanai vai citu slimību diagnožu pacientu ārstēšanai.
Štālberga skaidroja, ka līgums ar zāļu ražotājiem par finansiālo līdzdalību valsts kompensējamo zāļu nodrošināšanā iedzīvotājiem tiek noslēgts, ņemot vērā ierobežotos valsts budžeta līdzekļus. Tas attiecas uz gadījumiem, kad nepieciešams nodrošināt inovatīvus medikamentus, kuru izmaksas ir ļoti augstas, proti, viena pacienta ārstēšanas izmaksas gadā var sasniegt vairākus desmitus tūkstošus eiro. Šīs sadarbības ietvaros NVD veic aptiekām apmaksu par noteiktu kompensējamo zāļu nodrošināšanu pacientiem, savukārt rēķinu pēc tam nosūta zāļu ražotājiem, kuri sedz savu izdevumu daļu.
Vienlaikus NVD uzsver, ka rēķinu apmaksa no zāļu ražotāju puses netiek kavēta. Saskaņā ar savstarpēji noslēgto līgumu NVD izraksta rēķinu reizi ceturksnī, ņemot vērā aptiekās faktiski izsniegto zāļu apjomu. Gandrīz puse no zāļu ražotājiem nosūtītajiem rēķiniem jau ir apmaksāta, turklāt pirms noteiktā rēķina apmaksas termiņa.
Šī gada sešos mēnešos zāļu ražotājiem piestādīto rēķinu apjoms ir deviņi miljoni eiro, kas ir gandrīz tikpat, cik zāļu ražotāju finansiālās līdzdalības ietvaros segtie medikamentu iegādes izdevumi 2017.gada laikā.
Pēc NVD sniegtās informācijas, kopumā valsts kompensējamo zāļu nodrošināšanai 2018.gadā plānoti vairāk nekā 170 miljoni eiro. Pagājušajā gadā to nodrošināšanai tika izlietoti 154 miljoni eiro, kas ļāva saņemt valsts kompensējamās zāles vairāk nekā 700 000 pacientu. Vienlaikus ik gadu par 3% palielinās pacientu skaits, kuriem ir nepieciešams saņemt valsts kompensējamos medikamentus.
Kā ziņots, norādot uz finansējuma pietiekamību, Saeimas Veselības apakškomisijas sēdē ārsti, nevalstisko organizāciju pārstāvji un deputāti asi kritizēja Veselības ministrijas nostāju jaunu C hepatīta pacientu ārstēšanā, liecina šodien sēdē paustais.
NVD Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta Zāļu ārstnieciskās novērtēšanas nodaļas vadītāja Zinta Rugāja informēja, ka C hepatīta pacientu ārstēšanai piešķirti 15 miljoni eiro, un līdz augustam par terapijas medikamentiem iztērēti jau 15,9 miljoni eiro. Vienlaikus deviņus miljonus eiro zāļu piegādātāji valstij atmaksāšot atpakaļ.
Pēc šīs informācijas izskanēšanas sākās plašas diskusijas par to, kāpēc nauda, kas paredzēta pacientu ar C hepatītu ārstēšanai netiek izmantota, īpaši zinot, ka zāļu piegādātājiem atmaksa būs jāveic, jo tā noteikta līgumos. Piemēram, iniciatīvas "Par dzīvi bez C hepatīta" pārstāvis Kristaps Kaugurs norādīja, ka patlaban virkne pacientu nezina, kad viņi varēs sākt ārstēšanu, par spīti tam, ka patlaban pieejami vēl deviņi miljoni eiro, ar kuriem patlaban ārstēto pacientu skaitu varētu dubultot.
Vienlaikus sēdes laikā no ārstu un nevalstiskā sektora puses izskanēja bažas par to, ka VM neizlietoto finansējumu, kas tika paredzēts pacientu ar C hepatītu ārstēšanai, varētu pārdalīt kādas citas vajadzības nodrošināšanai.
Sēdes noslēgumā apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks (V) sacīja, ka ir pārsteigts, ka finansējums pacientu ārstēšanai pieejams, taču tas netiek šim mērķim izmantots. Šī iemesla dēļ Saeimas apakškomisija sūtīs vēstuli premjeram Mārim Kučinskim (ZZS) un veselības ministrei Andai Čakšai (ZZS), aicinot radušos situāciju risināt.