NVD: Arī veselības aprūpes pakalpojumu divu grozu sistēmas atcelšanas gadījumā jaunajai datubāzei būs pielietojums
Rīga, 17.janv., LETA. Ja Latvijā tiks atcelta vēl līdz galam neievestā valsts veselības aprūpes pakalpojumu divu grozu sistēma, Nacionālā veselības dienesta (NVD) jaunizveidotajai Valsts veselības apdrošināšanas datubāzei, kurai būtu jāuzkrāj dati par apdrošinātām personām, būšot pielietojums.
Kā aģentūru LETA informēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Evija Štālberga, datubāzes izveide ļaus apzināt kopējo valsts apdrošināto un neapdrošināto cilvēku skaitu, tādējādi kalpojot par pamatu tālāku lēmumu pieņemšanā veselības nozarē.
Jau ziņots, ka Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz līdz 1.jūlijam atlikt veselības pakalpojumu dalīšanu divos grozos, turklāt veselības ministra amata kandidāte Ilze Viņķele (AP) paudusi, ka šī amata ieņemšanas gadījumā plāno panākt divu grozu sistēmas atcelšanu.
Veselības aprūpes finansēšanas modelim, kas balstās uz valsts veselības apdrošināšanu un paredz divus atšķirīgu līmeņu pakalpojumu grozus pacientiem, bija jāsāk darboties no šī gada 1.janvāra. Tomēr sistēma IT problēmu dēļ darbu nav sākusi un visi iedzīvotāji joprojām saņem vienādus pakalpojumus.
Veselības aprūpes minimumā jeb pamata grozā, kas pienāksies visiem iedzīvotājiem, ietilpst neatliekamā palīdzība, tostarp grūtniecības un dzemdību aprūpe, valsts vēža skrīnings un procedūras pacientiem ar nieru mazspēju, ģimenes ārsta aprūpe, tostarp ārsta veiktās manipulācijas, diagnostiskie izmeklējumi, kas veikti ar ģimenes ārsta nosūtījumu, ārstniecība, kā arī kompensējamās zāles personām ar psihisku saslimšanu, atkarībām, cukura diabētu un infekciju slimībām, piemēram, HIV, AIDS, tuberkulozi un citām. Šajā grozā iekļauta arī onkoloģisko ārstēšanu, kā arī sirds un asinsvadu slimību diagnostiku.
Savukārt pilnajā grozā, kas pienāksies tikai apdrošinātajiem, būs primārā aprūpe, veselības aprūpe mājās, laboratoriskie izmeklējumi ar speciālista nosūtījumu, ārstēšanās dienas stacionārā un slimnīcā, medicīniskā rehabilitācija, vecmāšu un ārstu speciālistu palīdzība, visas kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces, psihoterapeitiskā un psiholoģiskā palīdzība, kā arī izdevumu segšana par ārstēšanos Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs.