Nurofen bērniem: kad jāmazina sāpes, diskomforts vai paaugstināta temperatūra mazajiem ķipariem
Ja bērnam gadījies saslimt vai to nomoka sāpes, tas sagādā stresu ne tikai bērnam, bet arī vecākiem. Lai gan saaukstēšanās, gripas un citi vīrusu saslimšanas simptomi izpaužas vienlīdz nepatīkami neatkarīgi no vecuma, tomēr bērni slimības un sāpju radīto diskomfortu izjūt izteiktāk. Tāpēc, lai mazinātu sāpes un atvieglotu slimības simptomus, pirmā palīdzība ir aptiekās pieejamie medikamenti, kas piemēroti tieši bērniem.
Nurofen bērniem ir viens no populārākajiem pretsāpju un pretdrudža medikamentiem, kas ātri un efektīvi palīdz mazināt ne tikai saaukstēšanās un gripas simptomus, bet arī sāpes un diskomfortu, ko rada zobu šķilšanās. Kādas ir tipiskās saaukstēšanās, gripas un zobu šķilšanās pazīmes, kā bērnam palīdzēt mājas apstākļos un kā pareizi lietot Nurofen – par to visu raksta turpinājumā!
Kā atšķirt gripas, saaukstēšanās un zobu šķilšanās pazīmes?
Sasniedzot skolas vecumu, bērni spēj gana precīzi aprakstīt sajūtas savā ķermenī un pastāstīt, kur un cik stipri sāp, tā krietni atvieglojot vecāku rūpes. Taču par mazāku bērnu un zīdaiņu pašsajūtu vecāki var spriest tikai no pašu pieredzes un novērojot izmaiņas bērna uzvedībā.
Ja ir aizdomas par saslimšanu, pirmais, kas jādara – jāsazinās ar ģimenes ārstu, vieglu simptomu gadījumā ārstēšanu turpinot mājas apstākļos. Lai pēc iespējas ātrāk palīdzētu bērnam atvieglot diskomfortu, svarīgi pārzināt tipiskākos saaukstēšanās, gripas un zobu šķilšanās simptomus.
Gripa
Ar gripu visbiežāk slimo tieši bērni, un lai gan bērniem slimības gaita pārsvarā norit viegli līdz vidēji smagi, tomēr tā var būt īpaši bīstama zīdaiņiem un bērniem ar hroniskām sirds un asinsvadu un augšējo elpceļu slimībām. Turklāt gripa var izraisīt tādas komplikācijas kā plaušu iekaisumu, pneimoniju, deguna blakusdobumu vai vidusauss iekaisumu. Tipiskie gripas simptomi:
- simptomi parādās pēkšņi un strauji;
- ļoti augsta ķermeņa temperatūra, kas var pārsniegt pat 39–40 °C;
- sauss klepus un kakla sāpes;
- galvassāpes un muskuļu sāpes jeb t. s. kaulu laušana;
- aizlikts deguns, biežāk bez iesnām;
- izteikts vājums, kas var saglabāties ilgstoši;
- acu sāpes;
- apetītes zudums.
Saaukstēšanās
Saaukstēšanās ierasti norit daudz vieglāk nekā gripa, un simptomi parādās pakāpeniski, dažu dienu laikā. Saaukstēšanās reti izraisa nopietnas komplikācijas, taču novājina imunitāti, tāpēc aktīvajā vīrusu un gripas sezonā svarīgi stiprināt bērna imunitāti, lai izvairītos no citu saslimšanu riska. Tipiskie saaukstēšanās simptomi:
- šķaudīšana, iesnas, aizlikts deguns;
- kņudināšana kaklā, kakla sāpes un apsārtums;
- nogurums, dažkārt arī galvassāpes;
- ķermeņa temperatūra reti pārsniedz 38 °C.
Autors: freepik.com/Freepik
Zobu šķilšanās
Zobiņu šķilšanās periods katram mazulim norit atšķirīgi. Kādam tas var noritēt viegli un bez īpašām pazīmēm, taču biežāk zobu šķilšanās process mazulim sagādā izteiktu diskomfortu un sāpes. Tas var būt izaicinošs periods arī vecākiem, jo viena zobiņa šķilšanās vidēji norit aptuveni 7–9 dienas un procesa laikā bērns var kļūt izteikti nemierīgs, var būt traucēts gan bērna miega, gan ēšanas režīms un apetīte.
Taču nereti vecāki saslimšanas simptomus jauc ar zobu šķilšanās pazīmēm, kā rezultātā pie ārsta vēršas novēloti un bieži ar ielaistu slimības gaitu. Par zobiņu šķilšanos liecina:
- uzpampušas, apsārtušas smaganas;
- izteikta siekalošanās un vēlme košļāt un grauzt;
- siekalošanās rezultātā āda ap mutīti kļūst kairināta un var parādīties izsitumi;
- var būt īslaicīga ķermeņa temperatūras paaugstināšanās līdz 38 °C, taču ja paaugstināta ķermeņa temperatūra saglabājas vairākas dienas, visticamāk, to izraisa cita saslimšana;
- nemiers, raudulīgums, bērns atsakās no cietās pārtikas, traucēts miegs;
- dažkārt vieglas iesnas un caureja.
Kā bērnam palīdzēt mājas apstākļos?
Zobu šķilšanās gadījumā diskomfortu palīdzēs mazināt speciālās graužamās mantiņas, jo košļāšana palīdz mazināt niezi un novērš uzmanību no sāpēm. Tāpat aptiekās pieejami smaganu gēli, kas rūpējas par zīdaiņa smaganām zobu šķilšanās periodā un mazina diskomfortu un sāpes.
Saaukstēšanās un gripas gadījumā svarīgi ievērot miera režīmu. Ja bērnam nav apetītes, noteikti nevajadzētu spiest bērnam ēst. Taču šķidrums gan jāuzņem pietiekamā daudzumā, bērnam piedāvājot gan ūdeni, gan sulu, tēju vai buljonu. Savukārt sāpes, drudzi un citu simptomu diskomfortu palīdzēs mazināt pretdrudža un pretsāpju medikamenti bērniem.
Ja ķermeņa temperatūra pārsniedz 38 °C, bērnu var atvēsināt ar mitrām, remdenām kompresēm, tās novietojot uz bērna pieres vai noslaukot ar tām bērna ķermeni. Kakla sāpes palīdzēs mazināt aptiekās nopērkamie aerosoli uz eļļu bāzes vai sūkājamās tabletes. Savukārt deguna aizlikumu mazinās bērniem piemēroti izsmidzināmie spreji ar jūras ūdeni.
Lai uzzinātu vairāk par to, kā rīkoties dažādu simptomu gadījumā un kad ar steigu jāmeklē medicīniskā palīdzība, aicinām iepazīties ar Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas un Slimību profilakses un kontroles centra izveidoto informatīvo materiālu vecākiem!
Nurofen bērniem: kad un kā pareizi lietot?
Nurofen bērniem lieto īslaicīgai drudža un sāpju mazināšanai. Nurofen satur aktīvo vielu ibuprofēnu, kas pieder nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu jeb NPL grupai. Ibuprofēns atvieglo stāvokli, mainot organisma atbildes reakciju pret sāpēm, iekaisumu un augstu ķermeņa temperatūru. Turklāt ibuprofēnam piemīt arī pretiekaisuma iedarbība.
Nurofen suspensija bērniem (apelsīnu) piemērota lietošanai jau no 3 mēnešu vecuma, precīzi ievērojot norādītās devas, atbilstoši bērna svaram. Nurofen analgētiskā deva bērniem ir 7 līdz 10 mg/kg vienā devā, nepārsniedzot 30 mg/kg dienā. Nurofen lietošanas norādes:
- bērniem no 3 līdz 5 mēnešiem, ar svaru 5 kg: 1 х 50 mg/1,25 ml, pēc nepieciešamības 3 reizes dienā;
- no 6 līdz 11 mēnešiem, bērniem ar svaru 7–9 kg: 1 х 50 mg/1,25 ml, pēc nepieciešamības 3 līdz 4 reizes dienā;
- no 1 līdz 3 gadu vecumam, bērniem ar svaru 10–15 kg: 1 х 100 mg/2,5 ml, pēc nepieciešamības 3 reizes dienā;
- bērniem no 4 līdz 5 gadiem, ar svaru 16–19 kg: 1 х 150 mg/3,75 ml, pēc nepieciešamības 3 reizes dienā;
- 6 līdz 9 gadus veciem bērniem, ar svaru 20–29 kg: 1 х 200 mg/5 ml, pēc nepieciešamības 3 reizes dienā;
- no 10 līdz 12 gadiem, bērniem ar svaru 30–40 kg: 1 х 300 mg/7,5 ml, līdz 3 reizēm dienā.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Autors: freepik.com/Freepik
Parūpējies par savu bērnu veselību, kopā ar InternetAptieka.lv!
Iegādājies LYL, Lysi un citu zīmolu uztura bagātinātājus un vitamīnus imunitātes un organisma stiprināšanai visai ģimenei, Nurofen un citus saaukstēšanās un gripas simptomus mazinošus medikamentus, kā arī citas medicīnas preces InternetAptieka.lv par vienmēr izdevīgām cenām! InternetAptieka.lv iegādājies arī Aptamil produkciju zīdaiņiem un mazuļiem ērti un ātri un pasūtījumu saņem jau nākamajā darba dienā!
Uztura bagātinātājs.
Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
REKLĀMRAKSTS
Reklāmdevējs SIA Panpharmacy