Nosodot VM rīcību saistībā ar "Ainažiem", deputāti uzdod ministrijai mēneša laikā sagatavot rīcības plānu
Rīga, 14.febr., LETA. Veselības ministrijai (VM) mēneša laikā jāsagatavo un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai jāiesniedz rīcības plānu par situācijas uzlabošanu Latvijas psihoneiroloģiskajās slimnīcās, tostarp bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži", šodien vienbalsīgi lēma komisijas deputāti.
Komisijas sēdē deputāti asi kritizēja ministrijas darbu, saucot VM par "bezspēcīgu" vai pat "impotentu" slimnīcas "Ainaži" situācijas risināšanā, ka arī citos veselības aprūpes jautājumos.
Deputāte Silvija Šimfa (NSL) teica, ka ir pārsteigta par ministrijas "bezspēcību", vienlaikus norādot, ka gaida, kad VM kļūs spējīga pārraudzīt, vadīt un atbildēt par veselības aprūpes nozarē notiekošo, jo, pēc viņas domām, no ministrijas pastāvīgi izskan "absolūta nevarība".
Pēc Šimfas teiktā, psihiatrija un cilvēku garīgās veselības jautājumi veselības aprūpes nozarē ne tikai fiziski atradušies Latvijas nomalē, bet arī nozarē kopumā. Šī iemesla dēļ deputāte uzskata, ka nevajadzētu "ne stigmatizēt, ne dēmonizēt" slimnīcu "Ainaži", jo tā esot tikai daļa no nesakārtotās sistēmas.
Arī deputāts Renārs Putniņš (V), kurš savulaik bijis arī VM parlamentārais sekretārs, ministrijas darbu vērtēja vēl asāk, saucot to par "impotentu" un "pilnīgi nespējīgu", tomēr Putniņš gan aicināja nekritizēt tikai ierēdņu darbu, jo par notikušo atbildība jāuzņemas ministrijas politiskajai vadībai, kura augstus ierēdņus pārcēlusi no viena amata uz otru.
Putniņš sacīja, ka šī iemesla dēļ VM ierēdniecība pēdējo četru gadu laikā ir pilnībā novājināta, bet poliskie spēki nav gatavi runāt par neērtiem jautājumiem un uzņemties par to atbildību.
Savukārt deputāts Andrejs Klementjevs (S) par VM rīcību saistībā ar "Ainažiem" runāja augstos toņos, jo uzskata, ka ministrija nenodrošina samērīgu atalgojumu savās iestādēs. Kamēr Rīgas Austrumu klīniskās universitātes vadītājs saņem 8000 eiro atalgojumu, ministrija nespēj nodrošināt atbilstošu atalgojumu "Ainažos" nepieciešamo speciālistu piesaistei, uzskata Klementjevs.
Vienlaikus deputāti kritizēja arī Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS), kurš patlaban pilda arī veselības ministra pienākumus, rīcību saistībā ar "Ainažos" notikušo, norādot, ka premjers nepietiekoši iesaistās šī jautājuma risināšanā.
Šī iemesla dēļ komisijas deputāti vienbalsīgi lēma nosūtīt vēstuli Kučinskim, kurā tiks aprakstīti visi sēdē izskatītie jautājumi, kā arī komisijas priekšlikumi tālākai rīcībai un aizrādījums par notikušo sistēmai kopumā un VM.
Komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS) sacīja, ka sarunā aicinās premjeru tikties ar Tiesībsarga biroja ziņojumā par pārkāpumiem "Ainažos" autoriem, kā arī aicinās viņu apmeklēt iestādi, lai viņš savām acīm redzētu, kāda ir esošā situācija.
Sociālo un darba lietu komisija šodien lēma par vairākiem uzdevumiem, par kuriem tiks informēts arī premjers. Viens no tiem ir aicināt VM valsts sekretāru Aivaru Lapiņu mēneša laikā sagatavot informāciju par ministrijas padotības iestāžu un kapitālsabiedrību vadības atalgojumiem, kā arī sniegt pamatojumu par atalgojuma izvēli.
Komisija lēma arī aicināt mēneša laikā VM sagatavot rīcības plānu par situācijas uzlabošanu psihoneiroloģiskajās slimnīcās, kā arī Pārresoru koordinācijas centram divu mēnešu laikā iepazīties ar sēdē pārrunāto un sagatavot informāciju par iespējamo redzējumu par starpnozaru sadarbību, lai uzlabotu bērnu ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem situāciju Latvijā.
Kā ziņots, Valsts policijas (VP) Vidzemes reģiona pārvalde sāks resorisko pārbaudi par tiesībsarga un VI konstatētajiem pārkāpumiem bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži".
Pārkāpumi saistīti arī ar ārstniecības personāla, iespējams, neatbilstošu rīcību saistībā ar pacientu fiksāciju. VI direktore Indra Dreika iepriekš preses konferencē skaidroja, ka šie pārkāpumi varētu būt saistīti ar ārstu un medicīnas personāla trūkumu. Tikmēr tiesībsargs Juris Jansons teica, ka bērni bija piesieti un fiksēti pat vairākas dienas un nedēļas. Pārbaudes gaitā bērni liecināja par piedzīvoto personālo fizisko un emocionālo vardarbību. Jansons pauda, ka bērni stāstījuši, ka par nepaklausību tiek sodīti ar potēm un piesiešanu pie gultas. Tiesībsargs uzskaitīja arī virkni citu konstatētu pārkāpumu.
Saistībā ar notikušo uz izmeklēšanas laiku atstādināta iestādes vadītāja Ilona Balode. No vairākiem slimnīcas darbiniekiem izskanējis citādāks skatījums par notikušo, norādot, ka personāls rīkojies atbilstoši objektīvai nepieciešamībai.