NRC “Vaivari” sāk pilotprojektu, lai palīdzētu cilvēkiem ar ilgstošām veselības problēmām dzīvot pilnvērtīgāk
Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari” ir sācis darbu pie pilotprojekta, kura laikā paredzēts izstrādāt un izmēģināt jaunu pieeju pacientiem ar hroniskiem neiroloģisku slimību un traumu izraisītiem funkcionēšanas traucējumiem, piemēram, pēc insulta, galvas vai muguras smadzeņu traumas, kā arī ar cerebrālo trieku. Pilotprojekts ir daļa no Nacionālā veselības dienesta īstenotā projekta “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija”, kas tiek finansēts no ES Atveseļošanas fonda un valsts budžeta līdzekļiem.
Pilotprojekta laikā izveidos jaunu rehabilitācijas pakalpojuma programmu, lai sniegtu individuālas rekomendācijas un uzlabotu pacientu funkcionēšanas spējas. Līdz šim rehabilitācijas pakalpojumi balstījās uz vispārīgām programmām, kuras ne vienmēr atbilda katra pacienta vajadzībām. Pilotprojektā radīs personalizētu pieeju, kas būs īpaši piemērota pacientiem ar pastāvīgiem traucējumiem.
“Katrs sestais planētas iedzīvotājs ir pakļauts insulta riskam. Insultam var būt ļoti smagas sekas un paliekoši funkcionēšanas traucējumi. Šīs pacientu grupas turpina dzīvot ilgi un nepieciešamība pēc rehabilitācijas ir gadiem ilga. Rehabilitācija ir nepieciešama, lai veidotu maksimāli labu dzīves kvalitāti un to pietuvinātu pēc iespējas vairāk kā cilvēks ir dzīvojis pirms saslimšanas. Šis pilotprojekts var kļūt par pamatu jauniem veselības aprūpes standartiem, palīdzot tūkstošiem cilvēku ar līdzīgām veselības problēmām visā Latvijā,” stāsta NRC “Vaivari” Stacionārā dienesta virsārste Inese Svikliņa.
Pilotprojektā ieviesīs arī digitālos rīkus, kas ļaus pacientiem sekot līdzi savam veselības stāvoklim un dalīties ar datiem ar ārstiem, piemēram, regulārus atgādinājumus par sniegto rekomendāciju izpildi, pacientu pašziņoto veselības stāvokļa novērtējumu, aktivitāšu dienasgrāmatu, u.c. Šie rīki veicinās ciešāku sadarbību starp pacientiem un veselības aprūpes speciālistiem.
“Vēl viena problēma, ar kuru saskaramies – mēs ļoti maz runājam par pacientu līdzestību, tāpēc pilotprojekta testēšanas laikā, mēs mudinātu pacientu arī pašu iesaistīties savu funkcionēšanas traucējumu optimizācijā. Izmantojot digitālu risinājumu, mēs iegūsim informāciju par pacienta iesaisti un atgriezenisko saiti par viņa funkcionēšanas stāvokli. Pacientam nāks arī ziņojumi par nepieciešamajām fiziskajām aktivitātēm un citām darbībām,” stāsta NRC “Vaivari” Izglītības un zinātnes nodaļas vadītāja un fizioterapeite Dace Stirāne.
Pilotprojekts tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda plāna darbības virziena “Veselība" projektā "Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija". Pilotprojekta īstenošanas laiks līdz 2026. gada 31. martam. Pilotprojekta īstenošanai paredzētas izmaksas 477 027,15 EUR, kas segtas no ES Atveseļošanas fonda un valsts budžeta.
NRC “Vaivari” ir Latvijā vadošā ārstniecības iestāde rehabilitācijas jomā un palīdz cilvēkiem ar funkcionēšanas traucējumiem atgūt neatkarību, nodrošinot kompleksu multidisciplināru rehabilitāciju pēc slimībām un traumām.