5 padomi veselām aknām
Aknas ir viens no cilvēka būtiskākajiem orgāniem – tās atbild par virkni dzīvībai svarīgu procesu un attīra mūsu organismu. Tādējādi tieši šeit uzkrājas vairums organismam kaitīgo vielu un toksīnu, ko tu uzņem kopā ar pārtiku, šķidrumu un medikamentiem. Lai uzturētu savas aknas darba kārtībā, tev nav nepieciešams brīnumlīdzeklis – galvenais priekšnoteikums ir veselīgs dzīvesveids.
Nelieto pārmērīgi daudz alkohola
Alkohols, tāpat kā citas kaitīgās vielas, tiek pārstrādāts aknās. Tas bojā aknu šūnas – hepaticītus –, tādējādi radot nopietnus draudus tavai veselībai. Pastiprināti lietojot alkoholiskos dzērienus, var rasties alkohola hepatīts, aknu aptaukošanās vai ciroze, kam progresējot, aknas vairs nespēj pildīt savas funkcijas.
Alkohola postošā ietekme parasti ir novērojama tikai pēc ilgāka laika posma, un tā ir atkarīga no katra organisma individuālajām īpatnībām. Tā kā aknu iekšpusē nav nervu galu receptoru, cilvēki visbiežāk nejūt sāpes, tāpēc maldīgi uzskata, ka viss kārtībā. Aknu slimības sākuma stadijā visbiežāk var noteikt tikai, veicot analīzes.
Ēd veselīgi un regulāri vingro
Ja aknās veidojas vai tiek nogādāts vairāk tauku nekā tās spēj sašķelt, liekie tauki nogulsnējas aknu šūnās. Aknas vairs nespēj darboties ierastajā režīmā, un rodas aknu taukainā hepatoze – aknu aptaukošanās. Neārstējot šo kaiti, rodas iekaisums, kas veicina saistaudu veidošanos aknās, kas savukārt var izraisīt aknu cirozi.
Aknu aptaukošanos izraisa palielināts ķermeņa svars, diabēts vai augsts tauku līmenis asinīs. Jāsaprot, ka šo kaiti nav iespējams ārstēt tikai ar medikamentiem – tie nelīdzēs, ja netiks radikāli mainīts dzīvesveids. Lai izveseļotos vai izvairītos no saslimšanas, jāatbrīvojas no liekā svara, regulāri jāveic fiziskas aktivitātes, kā arī jācenšas lietot sabalansēts un daudzveidīgs uzturs.
Esi piesardzīgs, lietojot medikamentus
Virkne dažādu medikamentu var nodarīt nopietnu kaitējumu tavām aknām, ja tiek lietoti pārmērīgā daudzumā vai nepareizajās kombinācijās. Tāpat liela daļa medikamentu ir bīstami, ja tos lieto kopā ar alkoholu. Konsultējies ar savu ārstu vai farmaceitu par to, vai vari lietot vairākas zāles vienlaicīgi, un vienmēr rūpīgi izlasi instrukciju.
Esi informēts par hepatītu un tā izplatības veidiem
Hepatīts ir vīruss, kas, nokļūstot organismā, bojā aknu šūnas un izraisa iekaisumu. Pastāv vairāki hepatītu veidi. Ar A un E hepatītu var inficēties, lietojot ūdeni vai pārtiku, kas inficēta ar fekālijās atrodamajām baktērijām. B un C hepatīts izplatās ar asiņu un ķermeņa šķidrumu palīdzību, arī seksuālās transmisijas ceļā.
Ja hepatīts netiek ārstēts, tas kļūst hronisks, kas var izraisīt aknu cirozi, vēzi vai aknu mazspēju.
A hepatītu var novērst regulāra roku mazgāšana un izvairīšanās no vietām, kas nešķiet higiēniskas. Lai izsargātos no B un C hepatīta, nelieto dažādus sadzīves priekšmetus, ko lietojis kāds cits, piemēram, zobubirsti, skuvekļus vai adatas. Tāpat atceries par to, ka jālieto prezervatīvs, ja tev nav pastāvīga partnera.
Tā kā hepatītam bieži nav izteiktu simptomu, tas var perināties ķermenī gadiem, un tu par to pat nezināsi. Konsultējies ar savu ārstu un veic pārbaudi. Pret hepatītu A un B ir iespējams vakcinēties.
Piesargies no toksīniem
Tīrīšanas līdzekļi, aerosoli, insekticīdi, ķīmiskās vielas un cigarešu piedevas satur toksīnus, kas var bojāt aknu šūnas. Izvairīties no tieša kontakta ar šīm vielām. Tāpat aknām kaitē smēķēšana.