Notiks tiešsaistes diskusija par tuberkulozes aktualitāti Latvijā
Pirmdien, 26. oktobrī plkst. 10:00, Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrība organizē tiešsaistes diskusiju, lai kopā ar nozares ekspertiem pārrunātu aktuālos jautājumus par tuberkulozes (TB) slimības izaicinājumiem un problēmām Latvijā COVID-19 pandēmijas laikā. Diskusijā piedalīsies pārstāvji no Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra, asaules Veselības organizācijas Latvijas pārstāvniecības, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Tuberkulozes un plaušu slimību centrs un stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs un Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrības.
Diskusija tiek organizēta, lai vērstu uzmanību uz satraucošām iezīmēm, ko novērojuši TB speciālisti ikdienas darbā – jauno diagnosticēto TB gadījumu īpatsvars ir sarucis par vidēji par 20% salīdzinājumā ar pagājušo gadu, tāpat pieaudzis to pacietu skaits, kuriem TB tiek diagnosticēta ar smagām, ielaistām slimības formām. Speciālisti vērš uzmanību, ka šīs tendences varētu būt saistītas ar to, ka daļa TB pacientu nemaz nav nonākuši līdz plaušu speciālistiem, lai saņemtu palīdzību, tāpat arī daļa pacientuvēršas pie speciālistiem novēloti, kad slimība ir smagi ielaista.Speciālisti uzskata, ka daļēji šādas izmaiņas varētu būt saistītas ar COVID-19 pandēmijas radīto ietekmi uz TB kontrolesun veselības aprūpes sistēmu.
Dr. Rišards Zaļeskis, Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrības valdes priekšsēdētājs, starptautisks TB eksperts un bijušais Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas Reģionālā biroja padomnieks TB apkarošanas jautājumos norāda: "PVO uzsver, ka TB kontroles progress patreiz ir apdraudēts. COVID-19 pandēmija var novest pie globāla TB pacientu atklāšanas samazinājuma par 25-30 %. Ņemot vērā TB aprūpes ierobežojumus daudzās valstīs, varam sagaidīt TB mirstības pieaugumu par 13 %, t. i., atgriešanos pie TB mirstības rādītājiem, kas bija pirms pieciem gadiem. Tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi stiprināt TB dienestu".
Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģiskie dati liecina, ka līdz 2017. gadam TB Latvijā pakāpeniski samazinājās ik gadu, sasniedzot 24,8 gadījumu skaitu uz 100 000 iedzīvotāju 2017. gadā. Dati par saslimstības, mirstības un reģistrēto TB un TB/HIV duālās infekcijas gadījumu skaitu, kā arī pacientu ārstēšanas rezultātiem valstī kopumā pašreiz nav pieejami, kas rada bažas un problēmas TB apkarošanas darbā.
Vienlaikus speciālisti uzsver, ka COVID-19 laikā ir būtiski sniegt pietiekamu psihosociālo atbalstu TB skartajiem cilvēkiem, lai nodrošinātu pacientu piesaisti TB ārstēšanai. Dati līdz 2017. gadam liecināja, ka pacienti saskaras ar vienu vai vairākām psiholoģiskām, sociālām un ekonomiskām problēmām, kas apgrūtina ārstēšanu un aprūpi. 2020. gadā Biedrība veica pacientu aptauju, kuras rezultāti norādīja uz vairākām svarīgām problēmām, ar kurām pacienti saskaras ārstēšanās laikā - psiholoģiskie faktori, nomāktība, ierobežota spēja strādāt, kā arī nepieciešamība pēc sociālā atbalsta. Valstī līdz šim nav vienotas sistēmas pacientu psihosociālam atbalsta nodrošināšanai – tas ir katras pašvaldības pārziņā. Mērķis būtu ieviest un pastiprināt uz pacientu vajadzībām vērstas programmas informēšanai, konsultēšanai, pacientu psiholoģiskam un sociālam atbalstam.
Diskusijai iespējams pievienoties Zoom platformā https://zoom.us/j/95830445973?pwd=UzJIcGtIakh5Qmdtb1VrM3pURXFPdz09 vai vērot norisi Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrības Facebook konta tiešraidē.
Diskusija tiek organizēta projekta "Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrības kapacitātes stiprināšana tuberkulozes skarto cilvēku atbalstam un sabiedrības informēšanai" ietvaros, kas atbalstīts no Sabiedrības integrācijas fonda no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.