Notiks digitālā dzemdes kakla vēža riska izzināšanas testa atklāšanas pasākums
29. janvārī norisināsies digitālā dzemdes kakla vēža riska izzināšanas testa atklāšanas pasākums. Visā pasaulē atzīmējot janvāri kā Dzemdes kakla vēža modrības mēnesi, uzņēmumi “Longenesis” un “Merck Sharp & Dohme” izstrādājuši tiešsaistes rīku, kurš sievietēm piedāvā personalizētu atgriezenisko saiti par viņu veselību. Tests atradīsies platformā skrinings.lv un, to aizpildot, sieviete saņems savu individuālo risku izvērtējumu un tieši viņai aktuālus ieteikumus dzemdes kakla vēža profilaksei.
Atklāšanas pasākums norisināsies 29. janvārī pulksten 12.00 "Amoralle Level Up" telpās Brīvības ielā 33 (ieeja no Brīvības ielas).
Projekta atklāšanu papildinās diskusija par riska faktoriem un profilaktiski veicamajiem pasākumiem dzemdes kakla vēža saslimstības mazināšanai. Atklāšanā piedalīsies:
- Uzņēmumu “Longenesis” un “Merck Sharp & Dohme” pārstāvji,
- Aiga Balode, Veselības ministrijas Valsts sekretāra vietniece digitalizācijas un pārmaiņu vadības jautājumos, valsts sekretāra vietnieka veselības politikas jautājumos p. i.,
- Laura Maļina un Anna Sperga, SPKC Veselības veicināšanas koordinatores,
- Dr. med. Jana Žodžika, ginekoloģe, Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas viceprezidente ,
- Dr. Kristīne Pčolkina, ginekoloģe, Latvijas Kolposkopijas biedrības valdes locekle ,
- Dr. Zane Berga, ģimenes ārste,
- Pacientu organizācijas “Dzīvības koks” pārstāvji.
Riska izzināšanas tests balstīts jaunākajos medicīnas atklājumos un klīniskajās vadlīnijās, tā veidotājiem analizējot vairāk nekā 100 zinātniskas publikācijas. Tajās pētīts, kā dažādu dzīvesveida faktori, profilaktiskas darbības un sieviešu uzvedība var ietekmēt dzemdes kakla vēža attīstību. Jaunais rīks palīdzēs ne tikai sievietei novērtēt savas zināšanas par šo saslimšanu, bet, balstoties uz testa rezultātiem, konsultēties ar savu ārstu un pieņemt tālākus lēmumus par savu veselību.
Lai arī dzemdes kakla vēzi iespējams atklāt un ārstēt vēl priekšvēža stadijā, Latvijā saslimstība un mirstība no tā joprojām ir viena no augstākajām Eiropā, turklāt pārāk bieži vēzis tiek atklāts vēlīnās stadijās. Digitālā testa izveide, veidojot izpratni par vēža rašanās cēloņiem, kā arī motivējot veikt regulāras pārbaudes, ir būtisks solis sieviešu veselības profilaksē.