Noteikts teritoriju saraksts valsts apmaksātās bērnu vakcinācijas veikšanai pret ērču encefalītu 2011.gadam
Veicot epidemioloģiskās uzraudzības datu analīzi par saslimstību ar ērču encefalītu 2006.-2010.gadā, valsts aģentūra "Latvijas Infektoloģijas centrs" noteica un Veselības ministrija atbalstīja teritoriju sarakstu, kurās veicama valsts apmaksātā bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu 2011.gadā, un tās ir: Alsungas novads, Pāvilostas novads, Dundagas novads, Lubānas novads, Rucavas novads, Jaunpiebalgas novads, Engures novads, Ventspils novads, Rojas novads, Mērsraga novads, Kārsavas novads, Ciblas novads, Krimuldas novads, Kocēnu novads, Talsu novads, Kandavas novads, Kuldīgas novads, Alūksnes novads, Rugāju novads, Durbes novads, Aizputes novads, Baldones novads, Apes novads, Salacgrīvas novads, Pārgaujas novads, Rēzeknes novads, Babītes novads, Raunas novads, Tukuma novads, Madonas novads, Saulkrastu novads, Gulbenes novads, Ķeguma novads.
Bērni, kuriem ir deklarēta dzīves vieta kādā no minētajām teritorijām, ir tiesīgi saņemt valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu, neatkarīgi no tā, kur atrodas viņa ģimenes ārsta prakse.
Valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu pienākas arī bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija. Citu bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcināciju organizē ģimenes ārsti. To paredz Ministru kabineta noteikumi Nr.330 "Vakcinācijas noteikumi". Pārējiem iedzīvotājiem, tostarp bērniem, vakcinācija pret ērču encefalītu ir maksas pakalpojums.
Valsts aģentūras "Latvijas Infektoloģijas centra" direktore, profesore Baiba Rozentāle, aicina vecākus un ģimenes ārstus izvērtēt vakcinācijas stāvokli pret ērču encefalītu gan bērniem, gan pieaugušajiem, un, ja tā nepieciešama, ieplānot vakcināciju februāra, marta mēnešos. Īpašu uzmanību jāpievērš tiem, kas dzīvo augstāk minētajās teritorijās, lai izmantotu valsts piedāvāto iespēju vakcinēt bērnus pret ērču encefalītu.
Latvijā ērču aktivitātes sezona ilgst no marta līdz oktobra beigām. Vakcinācija ir efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret saslimšanu ar ērču encefalītu un to ieteicams veikt pirms ērču aktivitātes sezonas sākšanās.
Informācijai:
Pacientu skaits ar ērču encefalītu pieaudzis pēdējos 2 gadus: 2009.gadā – 328 gadījumi, bet 2010.gadā – 494.
No 2010.gada Eiropas Savienībā netiek lietots specifiskais pretērču encefalīta imūnglobulīns.
Statistikas dati par ērču encefalīta gadījumiem Latvijā:
2010.gadā Latvijas Infektoloģijas centra stacionārā ārstējās 178 pacienti ar ērču encefalītu un 47 pacienti ar Laimboreliozi (Laima slimību), salīdzinot: 2009.gadā ar ērču encefalītu ārstējās 101 pacients un 23 ar Laimboreliozi.
Vairāk informācijas par ērču encefalītu un Laimboreliozi skatīt Latvijas Infektoloģijas centrs mājaslapā: http://www.lic.gov.lv/index.php?p=1327&lang=258&pp=10757 vai www.ercem-ne.lv.
I.Skrastiņa,
v/a "Latvijas Infektoloģijas centrs"
Sabiedrisko attiecību speciāliste