Kas ir nocebo efekts un kā tas ietekmē veselību?
Tu noteikti esi dzirdējis par placebo efektu – tas novērojams, kad pacienti domā, ka saņem jaunu, efektīvu medikamentu, lai gan patiesībā tas ir tikai cukurs tabletes formā. Šie pacienti sāk atveseļoties no kaites, it kā patiešām būtu lietojuši reālus, efektīvus medikamentus. Bet placebo efektam ir arī tumšā puse – sava veida negatīvs placebo efekts, ko dēvē arī par nocebo efektu.
Nocebo efekts novērojams tad, kad pacients saņem tādus pašus viltus medikamentus (tabletes no cukura), tam tiek teikts, ka tās ir zāles, kam ir nepatīkamas blakusparādības, un attiecīgi pēc tam cilvēkam parādās šie minētie simptomi.
Nocebo efekts var izpausties arī gadījumā, kad ārsts saka, ka gaidāmajai operācijai vai procedūrai varētu būt negatīvi rezultāti, sekas vai blakusparādības: tikai šo risku apzināšanās vien var negatīvi ietekmēt pacienta atveseļošanos, proti, pašsuģestijas rezultātā.
Nocebo efekta izraisītie simptomi
Ikdienas valodā tiek teikts, ka cilvēks var saslimt aiz bažām vai nomirt no bailēm, un nocebo pamatā ir tieši šādas nelāgas priekšnojautas. Pētījumi rāda, ka negatīvas prognozes var nodarīt kaitējumu veselībai un saasināt kādas slimības simptomus: bailes saslimt vai neatveseļoties cilvēku pakļauj riskam, ka tā arī notiks.
Bieži novēroti simptomi ir miegainība, galvassāpes, viegls reibonis, grūtības koncentrēties un kuņģa darbības traucējumi. Ir novērots, ka nocebo efekta dēļ pacienti atsakās no klīnisko pētījumu veikšanas, pārtrauc nepieciešamo zāļu lietošanu vai pat uzsāk citu zāļu lietošanu, kas var sarežģīt ārstēšanas procesu.
Nocebo efekts var rasties dažādu apstākļu iespaidā, piemēram, kad pacientam ir slikta dūša vai pat vemšana, tikai ieejot telpā, kur tas nesen saņēmis ķīmijterapiju. Baumas ir vēl viens nocebo efekta izcelsmes avots, proti, daudzi cilvēki, kas ir dzirdējuši par alerģiju pret penicilīnu, kļūdaini uzskata, ka arī viņiem ir alerģija pret šo antibiotiku, un ziņo par alerģiskiem simptomiem.
Ar nocebo efektu saistītie pētījumi
Ikviens var piedzīvot nocebo efektu, taču, kā rāda pētījumi, vieni un tie paši cilvēki spēcīgi reaģē gan uz nocebo, gan uz placebo efektu. Eksperimenti, kas veikti saistībā ar nocebo efektu, parāda tā negatīvo ietekmi uz cilvēka veselību. Piemēram, tika veikts kāds eksperiments, kura gaitā brīvprātīgajiem tika pateikts, ka cauri viņu galvām tiks izvadīta viegla elektriskā strāva, kas, savukārt, var izraisīt galvassāpes. Patiesībā elektriskās strāvas nemaz nebija, taču divas trešdaļas eksperimenta dalībnieku sūdzējās par galvassāpēm.
Lai izprastu un samazinātu nocebo efektu vai citus somatoformos traucējumus, par tiem nepieciešams runāt un tos izprast. Šie traucējumi var izpausties ikreiz, kad zāļu vai citas ārstēšanas blakusparādības ir neskaidras, vai arī jau automātiski tiek sagaidīts, ka procedūra radīs problēmas. Iespējams, ir bijušas vilšanās kādā medicīnas procedūrā.