medicine.lv skaitļos

Lietotāji online129
Aktīvie uzņēmumi12685
Nozares raksti12039
Ekspertu atbildes21477
No pētījuma līdz iedzīvotājiem: kā eksperti izvērtē vakcīnu drošumu un efektivitāti (INTERVIJA) : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

No pētījuma līdz iedzīvotājiem: kā eksperti izvērtē vakcīnu drošumu un efektivitāti (INTERVIJA)

Elita Poplavska
Foto: Elita Poplavska; autors: Publicitātes foto

“Jaunu vakcīnu pētījumos parasti ir iesaistīts liels cilvēku skaits. Šis ir faktors, kas sniedz iespēju datiem uzticēties – ne tikai tam, ka vakcīna strādās un pasargās, bet arī būs droša,” stāsta Elita Poplavska, Zāļu valsts aģentūras (ZVA) eksperte, Latvijas pārstāve Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Cilvēkiem paredzēto zāļu komitejā (CHMP).

Atzīmējot desmit gadus kopš Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra izveides, kā arī Eiropas Imunizācijas nedēļu Latvijā, norisinās izglītojoša un skaidrojoša kampaņa “Tici zinātnei! Vakcinējies!” – lai sekmētu, ka vakcinācija kļūst par daļu no veselīga dzīvesveida. Kampaņas ietvaros ZVA eksperte stāsta, kā un cik ilgi tiek testētas un pārbaudītas vakcīnas pirms to reģistrācijas un laišanas apritē.

Cik sen pasaulē vakcīnas tiek izmantotas?

Doma, ka ar medikamentiem iespējams ierosināt imūno atbildi, ir pazīstama jau vairāk nekā divus gadsimtus. Sākotnējie pētījumi bija vienkārši – kad mēģināja kādu cilvēku imunizēt jeb izraisīt kontaktu ar slimībai līdzīgu izraisītāju (patogēnu) vai mazākām slimības izraisītāja devām ar mērķi rosināt imūnās sistēmas atbildi, tādējādi nākotnē pasargājot no smagas saslimšanas.  

Kā mūsdienās notiek vakcīnu pārbaude pirms to reģistrācijas? 

Process, līdz vakcīna nonāk pie cilvēkiem, ir ļoti ilgs. Dažkārt var rasties vienkāršots priekšstats: kāds izstrādāja vakcīnu un pēc tam tā tūlīt jau tiek palaista apritē, taču tā nav – process ir ne vien garš, bet ietver arī vairākas izpētes un vērtēšanas stadijas. Jāuzsver: kad jaunas vakcīnas ienāk Eiropas Savienībā (ES), tās parasti reģistrē Eiropas Zāļu aģentūra. Tajā ir zinātnieki no visām ES dalībvalstīm – zinātnieki, kas specializējušies vakcīnu zinātnē. Tas nozīmē, ka datus par vakcīnu izpēti, tās ieguvumiem un riskiem izvērtē daudzi eksperti.  

Banner 280x280
Banner 280x280

Pirms uzsākt jauno vakcīnu pētījumus uz cilvēkiem, ir jāsaņem klīnisko pētījumu atļaujas, ir jābūt iegūtiem daudziem datiem, piemēram, drošuma datiem, datiem no laboratorijas un dzīvnieku pētījumiem, datiem par vakcīnas darbības mehānismu u.c. būtiska informācija. Ņemot vērā, ka vakcīnas saņem veseli cilvēki, tad visā izpētes procesā liels uzsvars ir tieši uz vakcīnu drošumu. Tāpēc viens no svarīgiem elementiem vakcīnu testēšanā ir pētījumi ar dzīvniekiem. Lai arī notiek aktīva jaunu metožu izstrāde ar mērķi mazināt dzīvnieku izmantošanu pētījumos, tomēr šobrīd vakcīnu izpētē tas saglabāts kā būtisks izpētes solis pirms pētījumiem uz cilvēkiem. Dzīvnieku modeļus atlasa tā, lai pēc iespējas tuvāk atspoguļotu cilvēka imūno sistēmu un reproduktīvo sistēmu, un šīs metodes tiek izmantotas jau daudzus gadu desmitus, tāpēc uzkrāta ievērojama pieredze, kā vērtēt dažādu vielu drošumu dzīvnieku modeļos un kā šos rezultātus attiecināt uz cilvēkiem. Jāpiebilst, ka ne vienmēr tiek reģistrētas pilnīgi jaunas vakcīnu tehnoloģijas, reizēm tiek izmantoti vakcīnu veidi, kas jau ļoti sen un plaši tiek izmantoti, bet pielāgoti citai slimībai. Tādos gadījumos jau ir uzkrājusies ļoti liela zināšanu bāze par šāda tipa vakcīnu drošumu un par to, kā šāda tipa vakcīnas strādā. 

Vakcīnu izpētē secīgi norisinās nejauši iedalītu grupu jeb randomizēti pētījumi, kuros parasti salīdzina jauno vakcīnu ar placebo vai citu vakcīnu, lai pierādītu,  ka vakcīna sniedz aizsardzību pret kādu saslimšanu. Tāpat identificē un vērtē visus iespējamos drošuma signālus. Lai pētījuma rezultāts būtu uzticams, ir jāievēro daudzi zinātniski principi. Piemēram, jau klīniskajos pētījumos tiek rēķināts, cik cilvēku ir jāiesaista, lai noteiktu retas blaknes. Vakcīnu pētījumos parasti ir iesaistīts liels cilvēku skaits. Šis ir faktors, kas sniedz iespēju datiem uzticēties – ne tikai par to, ka vakcīna strādās un aizsargās no bīstamām slimībām, bet arī būs pietiekami droša. Vakcīnas vērtē starptautiskas ekspertu grupas, diskutē un kopīgi pieņem lēmumus. Pirmais lēmums ir par to, vai pietiek datu, lai saņemtu atļauju pētījumu uzsākšanai uz cilvēkiem. Kad notikuši arī pētījumi uz cilvēkiem, tad notiek apjomīgs, skrupulozs vakcīnas vērtēšanas process, kurā analizē, vai vakcīnas guvuma un riska attiecība ir pozitīva, un ja ir, tad atļaujam vakcīnu reģistrēt. Šajā brīdī vakcīna nonāk lietošanai iedzīvotājiem. Ikviena vakcīna, tajā skaitā Covid-19 vakcīnas, var tikt plaši izmantotas ES un Latvijā tikai pēc rūpīgas izvērtēšanas un reģistrācijas atļaujas saņemšanas.  

Jāatzīmē, ka pirms vakcīnas sāk plaši lietot, praktiski visās Eiropas valstīs pastāv arī nacionālās rekomendācijas, kas ņem vērā slimības izplatību, jau esošās nacionālās rekomendācijas, piemērotāko laiku vakcinācijai un izvirza mērķa grupas. Piemēram, Latvijā šādas sniedz Imunizācijas valsts padome (IVP), kas izvērtē, vai dati par konkrēto vakcīnu ir pietiekami vērtīgi nacionālā konteksta mērogā un tālāk rekomendē vai nerekomendē tās izmantošanu. Pēdējais posms, pirms pacienti sāk saņemt vakcīnu, ir pacienta un ārsta saruna, kurā eksperts izvērtē sava pacienta situāciju kopā ar informāciju par vakcīnu, tajā skaitā nacionālās rekomendācijas. 

Visā vakcīnu izpētes posmā, kā arī pēcreģistrācijas posmā notiek arī regulāra tās uzraudzība. 

Jā, tieši tā. Kad tiek saņemts pieteikums vakcīnas reģistrācijai, mēs skatāmies vairākus informācijas blokus. Viens no lieliem uzdevumiem ir izvērtēt, vai ražošana var nodrošināt to, ka vakcīna vienmēr būs tādā sastāvā, kādā ražotājs to ir radījis. Lai par to varētu pārliecināties, ražotājam ir jāiesniedz daudzi un dažādi, kā arī dažādos griezumos analizēti dati, kā tiek nodrošināta stabilitāte, kā notiek vakcīnas attīrīšana utt., un papildu šim procesam eksperti dodas inspekcijās uz ražošanas vietām. Šis ir viens no ļoti būtiskiem aspektiem vērtēšanas procesā, turklāt šāda vērtēšana ar zāļu paraugu ņemšanu notiek arī tad, kad vakcīnas ir reģistrētas un palaistas lietošanā. 

Vakcīnu efektivitātes vērtēšanas posmā analizējam vairākus aspektus, piemēram, cik metodoloģiski vai zinātniski uzticams ir pats pētījums. Cik cilvēkiem un kā izveidojās imūnā atbilde, kā pasargāja no saslimšanas, kā arī vērtējam drošumu. Būtiskākā izvērtētā informācija parādās zāļu aprakstā un lietošanas instrukcijā – cik labi vakcīna strādā, gan arī, kādas ir biežāk sastopamās blaknes. Šī informācija ir publiski pieejama, piemēram, ZVA mājaslapā – www.zva.gov.lv >  Zāļu reģistrs. Papildu šim ir pieejami publiskie novērtējuma ziņojumi, kas ir svarīgs caurskatāmības elements. Ne vien speciālisti, bet ikviens interesents var ieiet Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) tīmekļvietnē un apskatīties, kādi dati tika izvērtēti un kādi ir ekspertu secinājumi par katru no sadaļām, par kurām stāstīju – ražošanas procesu, dzīvnieku pētījumiem, vakcīnu iedarbību, efektivitāti un drošumu.  

Kad jauns produkts – kā vakcīnas, tā citi medikamenti – tiek sniegts reģistrācijai, vienmēr vērtē guvumu un risku, jo ikvienām zālēm ir iespējamas kādas blaknes. Ja smagu saslimšanu gadījumā var nolemt dot zāles, pat ja iespējami visai nozīmīgi riski, tomēr zināms, ka zāles var palīdzēt, tad vakcīnu gadījumā akceptējamo risku ir maz – jo vakcīnu dod veseliem cilvēkiem. Tāpēc visbiežākās blaknes, ko redzam vakcīnām, ir saistītas ar vietēju vai imūnās atbildes reakciju.  

Pēcreģistrācijas posmā vislielākais uzsvars ir uz drošuma datiem, un to ievākšana turpinās, piemēram, saņemot pacientu un ārstu spontānos ziņojumus, jo – katrā pasaules valstī ikviens var ziņot par zāļu blaknēm. Visi šie ziņojumi nonāk kopējā starptautiskā datubāzē. Ārkārtīgi retas blaknes vienas valsts ietvaros var nepamanīt. Taču, ja visi dati saplūst vienotā sistēmā, tad ļoti ātri var uztvert jaunus drošuma signālus, tos izvērtēt un pieņemt tālākos lēmumus attiecībā uz konkrēto vakcīnu. Ja parādās šādi ļoti nopietni signāli un pēc to izsmeļošas izvērtēšanas tiek noteikta ziņotās smagās reakcijas iespējama saistība ar zālēm, var pārtraukt zāļu, to vidū, vakcīnas izmantošanu un atsaukt reģistrāciju. Pēcreģistrācijas posmā visu zāļu, tai skaitā vakcīnu, drošums tiek pastāvīgi uzraudzīts, jo ir svarīgi gūt apliecinājumu, ka pēcreģistrācijas periodā neparādās jauni drošuma signāli. 

Piemēram, Covid-19 vakcīnu gadījumos, kompānijām bija pienākums sniegt aktuālos drošuma ziņojumus reizi mēnesī, tas ļāva ātri un efektīvi EZA ekspertiem uzraudzīt drošumu, kad vakcīnas tiek lietotas plašā populācijā.  

Bieži vien ir dzirdamas bažas par papildu vielām, ko pievieno vakcīnām. Ja vakcīnas sastāvā ir jaunas palīgvielas, kas līdz šim nav izmantotas, tad zāļu firmām jāiesniedz papildu pētījumi par šo palīgvielu ietekmi. Nav iespējama situācija, kurā vakcīnām pievieno kādas vielas, kas nekad nav pētītas vai nav zināms par to iedarbību organismā. Ja pēcreģistrācijas procesā zāļu firma kaut kādu apstākļu dēļ maina vakcīnu ražošanas procesu vai ir jāmaina kāda no vakcīnas sastāvdaļām, tad firmām jāiesniedz pētījumi, kas apliecina, ka šādā sastāvā vakcīna ir tikpat iedarbīga un droša. Pēcreģistrācijas periodā tiek uzraudzīta arī vakcīnu efektivitāte un atbilstība cirkulējošiem patogēniem. 

Dažkārt sabiedrībā dzirdams runājam, ka viena vai otra vakcīna ir ļoti jauna, tāpēc nav droša. Cik vidēji ilgs ir vienas vakcīnas izpētes process?  

Pirmsreģistrācijas posms zināmā mērā ir atkarīgs no tā, cik intensīva ir pētniecība, bet vidēji tie ir 15-20 gadi. Ja rēķina no laika, kad vakcīna ir jau gatava un ir ievākti dati no dzīvnieku pētījumiem, tad tie var būt aptuveni 5-10 gadi. Ja vakcīnai tiek veltīti ļoti lieli resursi, šis posms var būt arī īsāks. Bet jāsaka – pirms mēs publiski uzzinām par kādu vakcīnu, laboratorisko pētījumu izpētes laiks sen jau ir sācies.   

Piemēram, Covid-19 vakcīnām izmantotās tehnoloģijas jau sen tika pētītas laboratorijās vai iepriekš izmantotas citām slimībām, kas ļāva tās pielāgot Covid-19 vīrusam un, ļoti ātri uzsākt pētījumus cilvēkos. Vienlaikus lielā atsaucība no sabiedrības nodrošināja ātru dalībnieku iesaisti pētījumos. Lai arī vakcīnas tika pētītas un reģistrētas ļoti ātri neviens no svarīgiem izpētes un izvērtēšanas posmiem netika izlaists. Ātrums bija saistīts ar to, ka izpēte notika jau sen pirms tam un to, ka lieli resursi tika ieguldīti pētījumos ar cilvēkiem un ražošanas izveidei. Vienlaikus regulatorās iestādes, tajā skaitā EMA, prioritizēja Covid-19 vakcīnu izvērtēšanu un vērtēja visus datus tikko tie kļuva pieejami, lai vakcīnas pēc iespējas ātrāk varētu nonākt lietošanai sabiedrībā un novērstu mirstību no Covid-19.  

Cik daudz cilvēku parasti tiek vakcinēti izpētes laikā – pirms vakcīna ir reģistrēta un nonāk plašai izmantošanai?    

Piemēram, Covid-19 vakcīnām tie bija aptuveni 20-30 tūkstoši cilvēku. Citām vakcīnām varbūt ir mazāk cilvēku – tas ir atkarīgs no tā, vai līdzīgas vakcīnu tehnoloģijas jau ir iepriekš lietotas un ir uzkrājusies pamatīga zināšanu, vai tās ir pavisam jaunas un iepriekš neizmantotas tehnoloģijas, kā arī cik liela ir mērķa populācija. 

Tas nozīmē, ka vakcīnu pētījumiem gatavi tūkstošiem cilvēku?  

Jā. Parasti vakcīnu pētījumiem var būt ļoti liela atsaucība, jo cilvēkiem ir interese sevi pasargāt no būtiskām saslimšanām.  

Cik bieži mēdz notikt, ka vakcīnas pēc reģistrācijas tomēr tiek atsauktas? 

Tā kā sagatavošanās darbi ir ļoti apjomīgi, tad kas tāds notiek ārkārtīgi reti. Biežāk var būt, ka kādu vakcīnu nerekomendē lietot nacionālajās vai starptautiskajās vadlīnijās, jo, piemēram, apdraudējums kādā reģionā tiek novērtēts kā zems vai patogēns ir mutējis (mainījies) un vakcīna vairs nav tik iedarbīga. Sabiedrība nereti ir skeptiska un kritiska pret farmācijas uzņēmumiem, jo tiem, protams, ir arī komerciālas intereses, bet jāņem vērā, ka, lai attīstītu vakcīnu ražošanu, tas izmaksā ļoti dārgi, un arī izveidot jaunas ražotnes ir sarežģīti. Tāpēc zāļu firmas nav ieinteresētas riskēt ar savu reputāciju. Jebkurā gadījumā vakcīnu izpētē un uzraudzībā ir iesaistītas daudzas puses – gan zāļu ražotāji, gan reglamentējošās iestādes (ZVA, EZA), gan iestādes, kas uzrauga infekciju slimību izplatību, gatavo vakcinācijas rekomendācijas un analizē aptveri (SPKC, IVP), gan arī, protams, zinātnieki universitātēs, kas dažādos griezumos pēta vakcīnas un to lietošanu. 

Vai mēdz būt tā, ka ES kādu vakcīnu reģistrāciju noraida, taču citas valstis ārpus ES tās tomēr izmanto? 

ES ir rūpīgi izstrādāta sistēma, kā vakcīnas tiek vērtētas, un ne visas zāļu firmas šīs augstās prasības ir gatavas izpildīt. Turklāt zāļu firma var izvēlēties, kur vēlas pieteikt savas vakcīnas reģistrāciju. Reizēm tām nav intereses ienākt Eiropas tirgū. Pandēmijas laikā mēs redzējām, ka bija zāļu firmas, kas uzsāka vakcīnas reģistrāciju Eiropas Zāļu aģentūrā, tomēr nepabeidza. Tas nenozīmē, ka aģentūra atteica reģistrāciju – dažkārt pati firma atsauc pieteikumu, jo redz, ka nespēs izpildīt ES prasības. Arī Pasaules Veselības organizācija (PVO) vērtē vakcīnas un veido ieteicamo vakcīnu sarakstu – PVO pilda Eiropas Zāļu aģentūras funkciju citām pasaules valstīm, kam šādas lielas ekspertīzes nav. Būtiski ir arī tas, ka lielās organizācijas ļoti cieši sadarbojas un bieži apmainās ar informāciju – sniedzot rekomendācijas ražotājiem par prasībām vakcīnu izstrādē, reģistrējot vakcīnas vai izstrādājot rekomendācijas to lietošanai. 

Jums kā regulatora pārstāvim ir ļoti atbildīgs darbs, kas jums savā darbā patīk? 

Darbs ir ļoti interesants un saistīts ar zinātni, bet, varētu teikt, ar zinātni no otras puses – zāļu firmas nāk ar saviem pētījumiem, un mūsu kā regulatora darbs ir izvērtēt, kādi ir pētījumu rezultāti, cik tie ir uzticami un izvērtēt zāļu guvuma un riska līdzsvaru. Pēc mūsu darba zāles, tajā skaitā, vakcīnas, vai nu nonāk tirgū, vai nu nenonāk – ja ir riski, kas nav akceptējami vai ir nepieciešami papildu dati.  

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Profilakse / vakcinācija":

Uzņēmumi nozarē "Profilakse / vakcinācija"

ĢIMENES ĀRSTA ANDRA LASMAŅA KLĪNIKA ALMA, SIA

ĢIMENES ĀRSTA ANDRA LASMAŅA KLĪNIKA ALMA, SIA

Klīnika Alma – ģimenes ārsta privātprakse, savu darbību uzsāka 1991. gadā, tās dibinātājs ir Dr. Andris Lasmanis (pirmais ģimenes ārsts Latvijā, ilggadēji vadījis Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju). Šobrīd mūsu klīnikā ir kvalificēti ārsti un speciālisti – ģimenes ārsti, pediatrs, ginekologi, neirologs, bērnu neirologs, ķirurgs, endokrinologs, dermatologs, acu ārsts, gastroenterologs, zobārsti un fizioterapeiti. Mēs apkalpojam kā privātpersonas, tā arī uzņēmumus, piedāvājot plašu veselības aprūpes un profilakses pakalpojumu klāstu. Mēs sadarbojamies arī ar Latvijas lielākajiem veselības apdrošināšanas uzņēmumiem, šo uzņēmumu klientiem ir iespēja izmantot visus mūsu piedāvātos pakalpojumus atbilstoši savas polises nosacījumiem. Pateicoties mūsu speciālistu kuplajam skaitam, varam vienlaicīgi apkalpot ievērojamu skaitu klientu, tātad jums ir iespēja pieteikties uz vizīti pie sev nepieciešamā speciālista, negaidot garās rindās, kā tas bieži ir novērojams poliklīnikās. Klīnikā ievēro visas sanitārās prasības. 

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

Testa rezultāti: "Gusto" putas sejas mazgāšanai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar  SIA “Gusto" piedāvāja izmēģināt  “Gusto” putas sejas mazgāšanai.

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes aģentūra Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža (LU RMK) ir valsts akreditēta profesionālās augstākās izglītības iestāde. Koledžā pēc vidējās izglītības iegūšanas iespējams iegūt īsā cikla profesionālo augstāko izglītību.

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Spānijas uzņēmums ir uzsācis EPSORIN sejas krēma ražošanu. Dabisks skaistums, zinātniski pierādīts aktīvo izejvielu efekts un patīkama sajūta – tas viss vienā produktā!

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

ĢIMENES ĀRSTA ANDRA LASMAŅA KLĪNIKA ALMA, SIA

ĢIMENES ĀRSTA ANDRA LASMAŅA KLĪNIKA ALMA, SIA

Kontakti

  1. +371 67282229
  2. +371 67285644
  3. +371 26372446
  4. info@alma.lv
  5. https://www.alma.lv/

Darba laiks

  • P.800-2000
  • O.800-2000
  • T.800-2000
  • C.800-2000
  • P.800-1800
  • S.-
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 40002000876
  2. 03.06.1991
  3. Krišjāņa Valdemāra iela 20 – 4, Rīga, LV-1010
  4. 2023
  5. 3

Apraksts

Klīnika Alma – ģimenes ārsta privātprakse, savu darbību uzsāka 1991. gadā, tās dibinātājs ir Dr. Andris Lasmanis (pirmais ģimenes ārsts Latvijā, ilggadēji vadījis Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju). Šobrīd mūsu klīnikā ir kvalificēti ārsti un speciālisti – ģimenes ārsti, pediatrs, ginekologi, neirologs, bērnu neirologs, ķirurgs, endokrinologs, dermatologs, acu ārsts, gastroenterologs, zobārsti un fizioterapeiti. Mēs apkalpojam kā privātpersonas, tā arī uzņēmumus, piedāvājot plašu veselības aprūpes un profilakses pakalpojumu klāstu. Mēs sadarbojamies arī ar Latvijas lielākajiem veselības apdrošināšanas uzņēmumiem, šo uzņēmumu klientiem ir iespēja izmantot visus mūsu piedāvātos pakalpojumus atbilstoši savas polises nosacījumiem. Pateicoties mūsu speciālistu kuplajam skaitam, varam vienlaicīgi apkalpot ievērojamu skaitu klientu, tātad jums ir iespēja pieteikties uz vizīti pie sev nepieciešamā speciālista, negaidot garās rindās, kā tas bieži ir novērojams poliklīnikās. Klīnikā ievēro visas sanitārās prasības. 

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Klīnika, klīnika alma, alma klīnika, medicīnas centrs, ārstu privātprakse, ģimenes ārstu privātprakse, ģimenes ārsts, ģimenes ārsti, ārsti, ģimenes ārsts Rīgā, ģimenes ārsti Rīgā, ģimenes ārstu prakses Rīgā, labs ģimenes ārsts Rīgā, zobārsts, zobārsti, labs zobārsts, zobārsts Rīgā, zobārsti Rīgā, zobārstniecības klīnika, zobārstniecība, zobārstniecība Valdemāra ielā, zobārstniecība Kr.Valdemāra ielā, zobārstniecība Rīgā, zobārstniecības Rīgā, cenas, stomatoloģijas klīnika, stomatoloģija, stomatologs, labs, bērnu zobārstniecība, bērnu zobārsts, protēzes, protezēšana, higiēnists, zobu higiēna, zobu higiēnists, zobu sāpes, zobu plombēšana, zobu raušana, zobu kronīši, zobu rentgens, cik maksā zoba izraušana, zobu kroņi cenas, acu ārsts, acu ārsti, redzes pārbaude, acu pārbaude, pediatrs, labs pediatrs, Rīgā, pediatri Rīgā, ginekoloģija, ginekologs, ginekoloģe, ginekologs Rīgā, ginekologi Rīgā, ginekologs Rīga, labs ginekologs, laba ginekoloģe, laba ginekoloģe Rīgā, ginekologs Rīgas centrā, ginekologs Rīgā cenas, ginekologs cenas, ginekoloģiskā ultrasonogrāfija, endokrinologs, labs endokrinologs, labs endokrinologs Rīgā, endokrinologs Rīgā, endokrinologa, neirologs, neirologi, neiroloģija, labs neirologs, neirologs Rīgā, neirologs centrā, labs neirologs Rīgā, neirologs cenas, neirologa konsultācija, ķirurģija, ķirurgs, labs ķirurgs, ķirurgs Rīgā, dermatoloģija, dermatologs, labs dermatologs, dermatologs Rīgā, ādas ārsts, dermatologa konsultācija, gastroenterologs, labs gastroenterologs, gastroenterologa konsultācija, gastroenteroloģija, gastroenterologs Rīgā, gastrologs, podologs, labs podologs, podologs Rīgā, ārstnieciskais pedikīrs, masāža, masieris, masāža Rīgā, masāža centrā, masieris Rīgā, masieris centrā, muguras masāža, plecu masāža, ārstnieciskā masāža, fizioterapeits, fizioterapija, elektrokardiogramma, kardiogramma, EKG, dermatoskopija, ultrasonoskopija, oftalmoskopija, otoskopija, ginekologa vizīte, vizīte pie ginekologa, ārsta mājas vizīte, grūtnieču aprūpe, skrīnings grūtniecēm, USG, ultrasonogrāfija, vairogdziedzera ultrasonogrāfija, vēdera dobuma ultrasonogrāfija, vairogdziedzera sonogrāfija, vairogdziedzera USG, krūšu ultrasonogrāfija, krūšu USG, ultrasonogrāfija vairogdziedzerim, ultrasonogrāfija vēdera dobumam, sonogrāfija, vēdera dobuma sonogrāfija, vēdera dobuma USG, ultrasonogrāfija grūtniecēm, vēdera dobuma, orgānu ultrasonogrāfija, nieru ultrasonogrāfija, sonoskopija, vēdera dobumam, vēdera sonogrāfija, vēdera USG, krūšu sonogrāfija, ultrasonogrāfija cenas, USG cenas, OVP, obligātā veselības pārbaude, obligātās veselības pārbaudes, veselības pārbaude, obligātā, veselības pārbaude Rīgā, obligātā veselības pārbaude cena, obligātās veselības pārbaudes cenas, obligātās veselības pārbaude, obligātā veselības pārbaudes karte, obligātās veselības pārbaudes karte, vispārēja veselības pārbaude, medicīniskā izziņa, autovadītāju, medicīniskā komisija, medicīniskā izziņa autovadītājiem, medicīniskā komisija autovadītājiem, medicīniskā izziņa CSDD, autovadītāja medicīniskā izziņa, šoferu medicīniskā komisija, medicīniskā apskate autovadītājiem, autovadītāju medicīniskās komisijas, autovadītāju medicīniskā komisija CSDD, medicīniskā izziņa autovadītājiem CSDD, autovadītāju medicīniskā izziņa, medicīniskā izziņa tiesībām, csdd medicīniskā izziņa, medicīniskā izziņa autovadītājiem cena, medicīnas izziņa autovadītājiem, ieroču nēsāšanas atļauja, pote pret ērču encefalītu, pote pret ērču encefalītu cena, ērču pote, ērču encefalīta pote, gripas pote, sanitārā grāmatiņa, sanitārā grāmatiņa cena, medicīniskā grāmatiņa, cik maksā sanitārā grāmatiņa, sanitārā grāmatiņa pārbaudes, ģimenes ārsts Dr.Dace Spilnere, Dr.Spilneres ģimenes ārsta prakse, ģimenes ārsts Dr.Olga Turanska, O.Turanskas ģimenes ārsta prakse, Ģimenes ārsts Dr.Jevgēnijs Bondins, J.Bondina pediatra prakse, Ginekologs Dr.Sigita Buklovska, S.Buklovskas ginekologa prakse, Ginekologs Dr.Oksana Možeitoviča, O.Možeitovičas ginekologa prakse, Ginekologs Dr.Ludmila Ščemeļova, L.Ščemeļovas ginekologa prakse, Ginekologs Dr.Aija Maņjakova, A.Maņjakovas ginekologa prakse, ginekologs Dr.Ainārs Vecvagars, ķirurgs Dr.Aleksandrs Derovs, A.Derova ķirurga prakse, ilgi nedzīstošu brūču ārstēšana, endokrinologs Dr.Renāte Ligere, R.Ligeres endokrinologa prakse, dermatologs Dr.Anna Bērziņa, A.Bērziņas dermatologa prakse, dietologs, hepatologs, Dr.Aleksejs Derovs, A.Derova gastroenterologa prakse, A.Derova dietologa prakse, A.Derova hepatologa prakse, zobārstniecības vadītāja Dr.Sanita Intlere, S.Intleres zobārsta prakse, zobārsts Dr.Zaiga Broka, Z.Brokas zobārsta prakse, zobārsts Dr.Daina Vītola, D.Vītolas zobārsta prakse, podologs Dr.Monta Janševska, M.Janševskas podologa prakse, fizioterapeits Dr.Irina Jepifanceva, I.Jepifancevas fizioterapeites prakse, ārstnieciskā vingrošana, ultraskaņas terapija, fizikālā terapija, ultrasonogrāfija limfmezgliem, ultrasonogrāfija mīkstiem audiem, ultrasonogrāfija muskuļiem, ultrasonogrāfija locītavām, medicīniskā izziņa ieroču glabāšanai, bērnu vakcinācija, jaundzimušo aprūpe, zīdaiņu aprūpe, A.Vecvagara neirologa prakse, nervu ārsts, miega ārsts, akupunktūra, adatu terapija, zobu higiēnists I.Reihmane, onkologs I.Albina, algologs, sāpju ārsts, osteoporozes ārsts.


Vairāk

Foto 1

Klīnika, ģimenes ārsti, ģimenes ārsti Rīgā

Mājas lapa internetā