NMPD arī nākamgad īstenos darba organizācijas efektivitātes uzlabošanas pasākumus
Turpinot darbu pie dienesta darba un izmaksu efektivitātes izvērtējuma, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) nākamgad plāno veikt darba organizācijas izmaiņas līdzīgi, kā tas ir norisinājies iepriekšējos gados.
Brigāžu darba organizācijas izmaiņas tiks vērtētas, ņemot vērā dažādu kritēriju kopumu, tostarp brigāžu tīkla teritoriālo pārklājumu, brigāžu nodrošinājumu uz iedzīvotāju skaitu, demogrāfijas datus, iedzīvotāju blīvumu teritorijās un iekšējo kustību valstī, izsaukumu intensitāti dažādos diennakts laikos, slimnīcu tīklu u. c.
Viens no analizējamiem un salīdzināmiem efektivitātes rādītājiem ir brigāžu nodrošinājums uz iedzīvotāju skaitu Latvijā un arī starptautiskā prakse. Šobrīd Latvijā ir viena brigāde uz vidēji 9500 iedzīvotājiem, savukārt Lietuvā, Igaunijā uz 13 000 līdz pat 18 000 iedzīvotāju. Arī daudzviet Eiropā šis rādītājs ir krietni augstāks nekā Latvijā, turklāt nosakot standartus atkarībā no iedzīvotāju blīvuma dažādās teritorijās. Arī Latvijas iedzīvotāju krasi atšķirīgais blīvums dažādās teritorijās rada nevienmērīgu brigāžu nodrošinājumu (ir vietas, kur viena NMPD brigāde ir vidēji uz 6000 iedzīvotājiem un vietas, kur uz vienu brigādi ir līdz pat 20 000 iedzīvotāju).
Tāpat būtisks efektivitātes kritērijs ir brigāžu nodrošinājums dienā un naktī atbilstoši izsaukumu intensitātei – tā kā nakts stundās būtiski krītas izsaukumu skaits, tad šajā laikā nepieciešams mazāks brigāžu skaits (dienā tiek veikti 80%, bet naktī vairs tikai 20% izsaukumu). Jau līdz šim NMPD ir pakāpeniski mazinājis brigāžu skaitu nakts stundās, palielinot to skaitu dienā, kas nav ietekmējis NMPD kopējo reaģētspēju un operativitāti.
Būtisks darba efektivitātes virziens ir arī brigāžu sastāva pārskatīšana. Jau kopš 2018.gada NMPD veido dažāda sastāva un kvalifikācijas brigādes, pakāpeniski veidojot jaunas vai aizstājot ierastās trīs personu brigādes ar divu personu brigādēm līdzīgi kā tās darbojas citās Eiropas valstīs. Nepieciešamība pēc tām ir bijusi vietās ar strauji pieaugošu iedzīvotāju skaitu vai mazāk apdzīvotās vietās, kur brigādei svarīgi būt teritoriālā pārklājuma dēļ. Pilsētās lielākoties veidotas divu mediķu brigādes, kuras reaģē uz augstākas prioritātes izsaukumiem. Šajās brigādēs mediķi ir apguvuši drošu braukšanu un vada operatīvo auto. Savukārt brigādes ar vienu mediķi un autovadītāju lauku apvidos darbojas pēc pirmā reaģētāja principa – ir notikuma vietai tuvāk un var ierasties visātrāk, lai uzsāktu sniegt palīdzību, bet pilsētās tās reaģē uz zemākas prioritātes izsaukumiem. Arī nākamajā gadā NMPD turpinās apmācīt mediķus drošā braukšanā, savukārt autovadītājiem uzsāksies jauna apmācību programma, kas sagatavos viņus lielāka atbalsta sniegšanai mediķiem.
“Ar atbildību uzņemam sabiedrības prasību pēc efektīvākas valsts pārvaldes, tajā skaitā valsts iestāžu izdevumu mazināšanai drošības vārdā. Jāatzīst, ka pēdējo gadu laikā stratēģiski jau esam īstenojuši virkni pasākumu mūsu darba efektivitātei, kas ļāvis ietaupītos līdzekļus ieguldīt brigāžu teritoriālā pārklājuma attīstībā un personāla atalgojumā. Lai arī šobrīd ieguldījums attīstībā izpaliek, redzam, ka efektivitātes iespējas mums vēl ir. Pamatojumu darba organizācijas izmaiņām dienestā dod arī sistēmiskās pārmaiņas veselības nozarē. Veselības ministrijas iecere sakārtot pacientu nogādāšanu neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcās, ieviešot jaunu hospitalizācijas principu – primāri nogādāt pacientus tuvākajā slimnīcā, mūsu brigādēm nozīmēs mērot ar pacientiem mazākus attālumus līdz slimnīcām un tas var dot iespēju dienestam saglabāt reaģētspēju arī ar mazāku resursu,” uzsver NMPD direktore Liene Cipule.
Nākamā gada budžeta projektā NMPD paredzēts izdevumu samazinājums par 1,6 miljoniem eiro. Šogad NMPD budžets ir 119 miljoni eiro, no kuriem 90% veido izdevumi atlīdzībai, 8% precēm un pakalpojumiem, bet 2% kapitālajiem izdevumiem. NMPD darba organizācijas efektivitātes pasākumi veicami sabiedriskā sektora izdevumu samazinājuma ietvarā, ņemot vērā valdības noteiktās prioritātes 2025.gada valsts budžetā, tostarp ar valsts drošību saistītos prioritāros pasākumus.
NMPD veic vairākas nozīmīgas valsts deleģētās funkcijas – nodrošina iedzīvotājiem neatliekamo medicīnisko palīdzību veselībai un dzīvībai kritiskās situācijās, plāno katastrofu medicīnas sistēmu valstī, metodiski vada un organizē pirmās palīdzības apmācību valstī, kā arī glabā medicīnisko ierīču un medikamentu valsts materiālās rezerves.