Nervu anoreksija: Simptomi, cēloņi un ārstēšana
Nervu anoreksija (no latīņu valodas – anorexia nervosa) ir psihiski traucējumi, kam raksturīgas spēcīgas bailes pieņemties svarā, apzināta pilnīga vai daļēja atteikšanās no ēdiena un rezultātā kritiska ķermeņa masas samazināšanās un pārmērīgs tievums. Šāda veida traucējumi parasti skar pusaudžus un jauniešus, bet biežāk nervu anoreksiju diagnosticē sieviešu dzimuma pārstāvēm. Smagākos gadījumos anoreksija var beigties ar letālu iznākumu, tāpēc, novērojot šo psihisko traucējumu simptomus, pēc iespējas ātrāk jāmeklē ārsta-psihoterapeita palīdzība.
Simptomi
Tā kā visbiežāk nervu anoreksija skar pusaudžus, liela atbildība gulstas uz vecāku un tuvinieku pleciem. Pamanot kādus no šiem simptomiem, nekavējoties jāvēršas pie ārsta, lai izvairītos no nopietnām komplikācijām.
• Izkropļota sava izskata uztvere;
• Straujš un ievērojams svara zudums;
• Izvairīšanās no ēdiena, tīša vemšanas un diarejas izraisīšana, lai atbrīvotos no uzņemtās pārtikas;
• Pārmērīga aizraušanās ar dažādām, bieži radikālām un neveselīgām diētām ar mērķi zaudēt svaru, nereti uzmācīga vēlme notievēt ir arī jauniešiem ar normālu svaru;
• Izteiktas bailes pieņemties svarā, regulāra svēršanās pirms un pēc ēdienreizēm;
• Bezmiegs;
• Vielmaiņas traucējumi;
• Agresivitāte, aizkaitinājums un depresija, iespējamas pašnāvnieciskas domas;
• Amenoreja jeb menstruāciju trūkums jaunietēm;
• Bāla sejas āda, matu izkrišana un nagu lūšana uzturvielu trūkuma dēļ;
• Bieži galvas reiboņi;
• Vājums, miegainība;
• Hronisku saslimšanu saasināšanās.
Cēloņi
Nereti nervu anoreksijas pamatā ir gluži parasta vēlme notievēt, taču, mijiedarbojoties vairākiem faktoriem, šī vēlme var kļūt nekontrolējama un apdraudēt cilvēka dzīvību. Biežākie nervu anoreksijas cēloņi ir sabiedrības, masu mediju un vienaudžu spiediens, emocionālā vardarbība, piemēram, vienaudžu apvainojumi, negatīvi izteikumi par cilvēka izskatu un svaru, fiziskā vardarbība, neapmierinātība ar savu izskatu un mazvērtības kompleksi, kā arī ģenētiskie faktori.
Ārstēšana
Nervu anoreksijas ārstēšana ir komplekss pasākums, kurā iesaistās vairāki speciālisti – psihoterapeits, psihologs un dietologs, smagākos gadījumos arī citi speciālisti. Pacientam tiek nozīmēta zāļu terapija, stingras diētas ievērošana un psihoterapija. Ārstēšanā pielieto tādus medikamentus kā hormonālos preparātus, antidepresantus, šķīdumus ūdens-elektrolītu līdzsvara atjaunošanai organismā, vitamīnus un sedatīvos jeb nomierinošos līdzekļus.
Pacientam tiek noteikta stingra diēta ārsta uzraudzībā – ikdienas uzturā ieteicams ēst tikai vieglus, mēreni kaloriskus ēdienus, vēlams šķidrā veidā (piemēram, zupas vai sautējumus), taču, veselības stāvoklim uzlabojoties, ēdiena kaloritāti un porciju lielumu var pakāpeniski palielināt. Ēšanai jābūt regulārai, sākot no piecām līdz sešām ēdienreizēm dienā pa nelielām porcijām. Pretējā gadījumā pēc ilgstošas pacienta badošanās organismam būs grūti pārstrādāt uzņemto pārtiku. Tāpat svarīgi ir pēc iespējas vairāk uzņemt šķidrumu.
Psiholoģiskajai palīdzībai nervu anoreksijas gadījumā ir būtiska un reizēm pat izšķiroša nozīme. Speciālista galvenais uzdevums ir izprast un analizēt negatīvās domas un emocijas, kas pacientam izraisījušas šāda veida ēšanas traucējumus, un palīdzēt tikt ar tām galā, kā arī iemācīties veicināt pozitīvo domāšanu. Taču, lai atveseļošanās būtu ātrāka un efektīvāka, pašam pacientam ir jāvēlas ārstēties un stingri jāievēro visi speciālista ieteikumi.