Nemiro: Latvijā jārod risinājums medikamentu cenu samazināšanai un konkurences veicināšanai farmācijas tirgū
Rīga, 8.apr., LETA. Latvijā jārod risinājums medikamentu cenu samazināšanai un konkurences veicināšanai farmācijas tirgū, uzskata ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV).
Ekonomikas ministrijā aģentūru LETA informēja, ka Nemiro veidos darba grupu nacionālās farmācijas politikas ekonomisko aspektu izpētei ar mērķi izstrādāt priekšlikumus konkurences veicināšanai farmācijas tirgū. Viens no darba grupas galvenajiem uzdevumiem būs panākt, lai Latvijas pacientiem medikamenti kļūtu lētāki un tiktu sekmēta to pieejamība.
Plānots, ka darba grupā strādās eksperti no Ekonomikas ministrijas, Konkurences padomes un Patērētāju tiesību aizsardzības centra.
"Kā ekonomikas ministrs esmu identificējis potenciālas problēmas farmācijas tirgū, kas neļauj šim tautsaimniecības sektoram pilnvērtīgi attīstīties. Šobrīd tirgū pastāv konkurenci ierobežojoši noteikumi, piemēram, īpašs regulējums aptiekām, kurās izgatavo zāles, tām nodrošinot 500 metru barjeru, kurā citi komersanti nav tiesīgi izvietot savu aptieku. Rezultātā bez konkurences spiediena zāles tiek pārdotas par visaugstāko iespējamo cenu. Šī ir tikai viena no vairākām eksistējošām problēmām šajā tirgū," sacīja Nemiro.
Darba grupas galvenais uzdevums būs izstrādāt stratēģiju un priekšlikumus nozares sakārtošanai, lai nodrošinātu godīgu konkurenci.
Ministrijā atzīmēja, ka Latvijā vienus no lielākajiem pacientu izdevumiem par veselības aprūpes pakalpojumiem veido maksa par medikamentiem, savukārt kompensējamo medikamentu izmaksas ir liels slogs valsts budžetam.
"Vispārzināms fakts ir arī tas, ka farmācijas tirgus Latvijā ir ļoti koncentrēts, un zāļu tirdzniecību Latvijā šobrīd kontrolē daži lielie aptieku tīkli. Situācija regulētā tirgū, kurā nesamērīgi dominē daži lielie spēlētāji, ir vērtējama kā konkurenci ierobežojoša un tirgus attīstību bremzējoša. Šāda, monopolstāvoklim ļoti tuva situācija neveicina veselīgu konkurenci un, iespējams, kropļo vietējo tirgu. Tas ir arī ir būtisks šķērslis taisnīgas un ekonomiski pamatotas medikamentu cenu politikas nodrošināšanai," norādīja Nemiro.
Tāpat ministrijā norādīja, ka farmācijas nozare un medikamentu tirgus ir specifisks un sarežģīts.
Ministrs pauda, ka daudzlīmeņu attiecībās starp ražotājiem, lieltirgotavām, aptieku tīkliem, slimnīcām, ārstiem un klīnikām bieži netiek vērtētas iedzīvotāju vajadzības un maksātspēja, ķēdes dalībniekiem cenšoties maksimāli nopelnīt. Arī medikamenti iedalās dažādās grupās ar individuāliem cenas veidošanas principiem. Recepšu medikamentu gadījumā par kompensējamajiem maksā valsts, taču par tiem, kas nav kompensācijas sistēmā, pilnā apmērā maksā pats pacients. Darba grupas uzdevums būs izvērtēt visus šos tirgus ķēdes posmus un novērst šķēršļus, kas kavē veselīgas konkurences veidošanos nozarē.