Neizgulēšanās: kā tas ietekmē skolēnu?
Pētnieki noskaidrojuši, ka nepietiekams miega daudzums ietekmē to, cik bieži skolēni mēdz slimot. Gripa, saaukstēšanās, gastroenterīts – šīs slimības biežāk sastopamas to pusaudžu vidū, kas maz guļ. Pētījums atspoguļots portālā Zee News.
Publikācijas autori atsaucas uz pētnieces Ketrinas Orzečas no Bredli hospitāļa miega izpētes laboratorijas veikto pētījumu. Orzeča pētīja, kā miega ilgums ietekmē slimības epizožu skaitu, slimības ilgumu un periodu, kad pusaudzis neapmeklē skolu slimības dēļ.
Tika atklāts, ka, līdz ko paildzinājās vecāko klašu skolēnu miega ilgums, viņi slimoja mazāk. Turklāt šie skolēni arī retāk kavēja skolas nodarbības. Tāpat pētniece noskaidroja faktu, ka kopumā vīriešu dzimtes pusaudži slimoja mazāk, salīdzinājumā ar tā paša vecuma meitenēm.
Nesen veiktie pētījumi no agrākajiem atšķiras ar to, ka eksperiments tika veikts reālajā dzīvē, nevis laboratorijā. Līdz ar to pusaudži nemainīja savus ikdienas paradumus un ierasto ritmu.
Statistikas rādītājus ietekmēja gan ikdienišķā režīma ievērošana, gan arī tas, vai jaunieši izmantoja brīvdienās, lai gulētu ilgāk.
Ja cilvēks ilgstoši guļ mazāk nekā organismam nepieciešams, paaugstinās risks saslimt ar sirds-asinsvadu slimībām, aptaukošanos, augstu holesterīnu un depresiju. Šī paraduma negatīvie efekti parādās jau pēc neilga laika, izpaužoties kā asa, ne obligāti hroniska, slimība. Tomēr ir būtiski atcerēties, ka arī pārmērīgi ilgs miegs mūsu organismam nav veselīgs.
Foto: LETA