medicine.lv skaitļos

Lietotāji online41
Aktīvie uzņēmumi12798
Nozares raksti1633
Ekspertu atbildes21477
Nefroloģe: Nieru slimniekiem vajadzīgs atbalsts arī no valsts (INTERVIJA) : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Nefroloģe: Nieru slimniekiem vajadzīgs atbalsts arī no valsts (INTERVIJA)

Kamēr globāli hroniska nieru slimība izvirzās starp biežākajiem nāves cēloņiem, Nieru veselības nedēļā Latvijā aktīvākie tur rūpi par vienlīdzīgu aprūpes un medikamentu pieejamību, tāpēc dodas nieru slimnieku atbalsta gājienā, novērtējot arī valsts pūles, piemēram, centienos ieviest skrīningu hroniskai nieru slimībai.

Vēl martā visā pasaulē notikušās Pasaules Nieru dienas lozungs bija: “Nieru veselību ikvienam – nodrošinot vienlīdzīgu veselības aprūpes pieejamību un optimālu medikamentu lietošanu!” Un šis starptautiskais lozungs ir vienādi trāpīgs un aktuāls arī Latvijai, tāpēc šogad Nieru veselības nedēļā, kura arī ir ikgadējs pasākums, Latvijas Nefrologu asociācija kopā ar Latvijas Nieru slimnieku asociāciju rīkoja gājienu nieru slimību pacientu atbalstam. Gājiens Rīgā sākās pie Veselības ministrijas, veda pa Brīvības ielu, gar Ministru kabinetu, tad cauri Vecrīgai, gar Finanšu ministriju, un noslēdzās Daugavas krastmalā.

Kaut arī gājiena saturā starp idejām un lozungiem ietilpa arī protests pret pacientu un diagnožu šķirošanu, nenodrošinot nieru slimniekiem medikamentus, kas citur pasaulē tiek nodrošināti un arī Latvijā kas tiek nodrošināti citām slimībām, pamatā tas vairāk bijis atbalsta gājiens. Ārsti un pacienti devas gājienā nevis lai protestētu, bet lai atbalstītu. Jo slimniekiem vajag atbalstu, nevis protestus, kuri pacientam neko nedod, intervijā skaidroja Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, virsārste Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nefroloģijas centrā, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, nefroloģe Ieva Ziediņa.

Tātad jūsu gājiena nolūks nebija tikai vēsts politiķiem un ierēdņiem?

Gājiens bija mērķēts slimnieku atbalstam, lai viņi varētu saņemt tādu pašu, vienlīdzīgu, veselības aprūpes pieejamību, lai mēs Latvijā nešķirotu pacientus pēc diagnozēm, kad ar vienām diagnozēm ir pieejama ārstēšana, bet ar citām diagnozēm tā nav pieejama. Ka ārstējam visus slimniekus, neatkarīgi no tā, kura orgānu sistēma ir bojāta. Pamatā gājiens bija par vienlīdzīgu veselības aprūpes un medikamentu pieejamību, tostarp, pievērst valsts institūciju uzmanību nepieciešamībai kompensēt zāles hroniskas nieru slimības pacientiem, jo tā ir iespēja attālināt vai pat aizstāt nepieciešamību pēc dialīzes vai nieru transplantācijas, ar ko saistīti vēl lielāki izdevumi arī valstij. Tāpat nolūks bija aicināt visus veselības aprūpes speciālistus pievērst uzmanību potenciālajiem nieru slimību riska faktoriem un veikt agrīnu nieru slimību diagnostiku, kā arī atbilstošu ārstēšanu. Bet vēlos uzsvērt, ka mēs gājām nevis pret kaut ko protestēt, bet atbalstīt nieru slimniekus, jo protesti viņiem nepalīdz.

Vai stāsts joprojām ir par to pašu hronisko nieru slimību un kas tie par trauksmes zvaniem globālā mērogā?

Banner 280x280

Starptautiskā Nefrologu asociācija, Eiropas Nefrologu asociācija un Amerikas Nefrologu asociācija ir vienojušās par kopīgu paziņojumu un aicinājumu Pasaules Veselības organizācijai iekļaut hronisku nieru slimību (HNS) starp globālajām prioritātēm pasaules valstu dienaskārtībā, jo HNS izvirzās starp galvenajiem nāves izraisītājiem un ir septītais izplatītākais nāves riska faktors globāli. Pasaulē ir aptuveni 850 miljoni HNS slimnieku. Latvijā šis rādītājs ir 11 899 pacienti uz katriem 100 000 iedzīvotāju. Dati nozīmē, ka aizvien vairāk cilvēkiem HNS progresē līdz gala stadijai. Tāpat jāņem vērā, ka hroniskā nieru slimība bojā ne tikai nieres, bet arī citus orgānus, piemēram, smadzenes, sirdi, asinsvadus. Mums ķermenī daudzos gadījumos slimība nav izolēta vienā orgānu sistēmā, un HNS ir saistīta ar citām izplatītām slimībām – tādām kā diabēts, hipertensija, hroniska sirds mazspēja un citām. Tāpat HNS ir saistīta ar bojājumiem citos orgānos. Ar to jārēķinās gan valstij, nodrošinot ārstēšanu un medikamentus, gan sabiedrībai, izvēloties veselīgāku dzīvesveidu un savlaicīgus testus.

Runājot par testiem, nekur taču nav pazudusi vajadzība pēc pārbaudēm, analīzēm, pēc agrīnas diagnostikas?

Protams, arī šajā Nieru veselības nedēļā aktualitāti nav zaudējusi arī iepriekšējo gadu devīze “Noskaidro savu nieru veselību!”, jo nav mainījies tas, ka cilvēks neizjūt simptomus problēmām nierēs, kuras piezogas nemanāmi, bet agrīna diagnostika ir izšķiroša. Šeit varu iepriecināt sabiedrību kopumā ar faktu, ka, visticamāk, tiks ieviests hroniskas nieru slimības skrīnings. Vairākas reizes esmu bijusi uz sarunām Veselības ministrijā un Nacionālā veselības dienestā (NVD), jo viņi ir ļoti cieši apņēmušies vēl šogad ieviest hroniskas nieru slimības skrīninga algoritmu, un mēs strādājam pie pacienta ceļa izveides. Par to biju patīkami pārsteigta, un viņi ir malači. Skaidrs ir tas, ka, jo agrāk diagnosticē un sāk ārstēt, jo vairāk var iegūt kvalitatīvi un ekonomiski aktīvi nodzīvotos gadus. Likumsakarīgi šo visu ietekmē arī vispārēja sabiedrības novecošana Eiropā, un hroniska nieru slimība parasti kļūst aktuāla pēc 40 gadiem, bet tās pašas sabiedrības novecošanas kontekstā pēc 40 tu esi joprojām nepieciešams un ar savu pieredzi vērtīgs darba tirgū.

Kādi vēl Latvijai ir mājasdarbi šai jomā?

Patlaban lielais neizdarītais mājasdarbs un jau zināmā mērā sliktā atzīme mums ir par to, ka tiem slimniekiem, kuriem slimība ir noskaidrota un zināma, mēs nenodrošinām optimālu terapiju, kāda ir pieejama. Pat nerunājot par Eiropu kopumā, bet vismaz tāda, kāda ir pieejama kaimiņos Igaunijā un Lietuvā. Te ir runa arī par medikamentiem. Pasaulē sevi ir pierādījuši un citās valstīs jau tiek atbalstīti divu jaunu grupu medikamenti, kas aizkavē hroniskas nieru slimības progresēšanu līdz nieru mazspējai. Arī Latvijā tie ir pieejami, bet pagaidām netiek kompensēti HNS pacientiem, kaut arī tiek kompensēti citu slimību pacientiem. Viena grupa ir nātrija-glikozes kotransportvielas 2 (SGLT2) inhibitori, kas nefroloģijā ir ienākuši no 2. tipa cukura diabēta ārstēšanas, un otra grupa ir – nesteroīdie minerālkortikoīdu receptoru antagonisti (nsMRA) jeb aldosterona antagonisti. Pieminētajā Igaunijā abi divi ir pieejami kompensējamo zāļu sarakstā.

Un vai mēs sabiedrībā joprojām daudzi par daudz ēdam un par maz kustamies?

Diemžēl šī aktualitāte nemazinās, turklāt ir aizdomas, ka COVID laiks ar attālināto darbu to veicinājis. Pacienti neapzinās, ka nieres ir atkarīgas no citiem procesiem, stāvokļiem un orgāniem ķermenī. Novērota tendence, ka daži secinājuši, ka ar augstāku asinsspiedienu jūtas labāk, un tāpēc nedzer zāles. Zāles dzer tikai tad, kad jau ir ļoti augsts asinsspiediens, bet ne regulāri. Vai arī ar augstāku cukuru jūtas labāk, tāpēc nekārtīgi lieto zāles. Un tad mums ir arī aptaukošanās pandēmija. Piemēram, paciente nāk uz atkārtotu vizīti, un trīs mēnešu laikā viņai jau 10 kilogrami ir klāt, un līdz ar to nieru rādītāji ir sliktāki. Diemžēl ļoti noturīgi cilvēku vairāk interesē īstermiņa rezultāts – kā es šajā mirklī jūtos. Līdzīgi arī valstiskā skatījumā ekonomiski izdevīgi ir ieguldīt profilaksē un agrīnā terapijas uzsākšanā, jo tad būs vairāk kvalitatīvi nodzīvotie gadi un saglabātās darbaspējas, un arī tas ir saistīts ar naudu valsts interesēs, jo hroniska nieru slimība ir ļoti, tā teikt, invalidizējoša... Daudziem pacientiem ar hronisku nieru slimību ir kāda invaliditātes grupa. Dialīzi savienot ar darbu ir ļoti grūti. Valstij, protams, jābūt interesei noturēt HNS pacientus agrīnās stadijās, kad viņi paliek darba tirgū.
Mums, piemēram, problēma ir iedzīvotāju skaits, demogrāfija, bet daba ir iekārtojusi tā, ka cilvēki ar hronisku nieru slimību vēlīnās stadijās vairs nevar radīt pēcnācējus. Daba tos pasargā, jo tie ar lielāko varbūtību būtu slimi pēcnācēji. Tāpēc vīriešiem ir impotence, sievietēm nojūk mēnešreižu cikls, nieru slimības gala stadijās cilvēkiem zūd reproduktīvās funkcijas.

Vai ir kādi jaunumi, no Eiropas Nefrologu asociācijas kongresa, kas tikko notika Stokholmā un ko Jūs arī apmeklējāt?

Jā, ļoti daudzas sesijas bija veltītas un tika ziņots par jauniem medikamentiem glomerulonefrītu (nieru kamoliņu iekaisuma) ārstēšanā. Tika ļoti daudz runāts par hroniskās nieru slimības izplatību Eiropā un par to, kādas skrīninga taktikas ir katrā valstī. Tika paziņoti rezultāti hroniskas nieru slimības pētījumam ar semaglutīdu, un nu mums ir vēl viens jauns medikaments, kas spēj aizkavēt hroniskas nieru slimības progresēšanu līdz gala stadijai! Vēl tika runāts, ka jauniem cilvēkiem (līdz 40 gadu vecumam) jāpievērš uzmanība, ja viņu glomerulārās filtrācijas ātrums (GFĀ) samazinās kaut vai par 20%, nemaz negaidot līdz tas nokrīt zem 60 ml/min/1,73m2, jo jauniem cilvēkiem normāls GFĀ ir virs 100 ml/min/1,73m2 un tā samazināšanās zem 90 vai 80 ml/min/1,73m2 jau var būt nieru slimības pazīme it sevišķi, ja tas kombinējas ar izmaiņām urīna analīzēs vai paaugstinātu asinsspiedienu. Un ļoti daudz tika runāts par darbaspēju zudumu un kvalitatīvi nodzīvoto gadu zudumu pacientiem ar hronisko nieru slimību.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Šislera sāļi – tavai veselībai

Šislera sāļi – tavai veselībai

Grāmatas “Šislera sāļi” autori ir austrieši Tomass Feihtingers un Zuzana Nīdane-Feihtingere, mūsdienās ievērojamākie Šislera bioķīmijas eksperti, kas turpina V. Šislera darbu. Ar autoriem sarunājās grāmatas tulkotāja Laura Tidriķe.

Aktuālie piedāvājumi

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvā testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

  1. +371 67770711
  2. +371 67770727
  3. serviss@latvijastalrunis.lv
  4. https://medicine.lv/
  5. +371 67770557
  6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

  • P.800-1700
  • O.800-1700
  • T.800-1700
  • C.800-1700
  • P.800-1600
  • S.-
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 40003050681
  2. 27.12.1991
  3. 17.10.2003
  4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
  5. 2023

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā