Neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšanas kārtība nemainīsies
Vēlamies vērst sabiedrības uzmanību uz to, ka neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) izsaukšanas kārtība arī turpmāk saglabāsies nemainīga. Iedzīvotājiem, kuriem radusies veselībai vai dzīvībai bīstama situācija jāvēršas pēc palīdzības NMP dienestā, nebaidoties no iespējama maksājuma par izsaukumu*.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) dispečers ir kompetents mediķis, lai pēc izsaucēja teiktā lemtu par brigādes nosūtīšanas pamatotību, tomēr, ja situācija būs neskaidra, dispečers var jautāt padomu ārstam, pāradresējot zvanu. Savukārt, ja dispečers pēc pacienta uzklausīšanas izvērtēs situāciju un, ja palīdzības sniegšana būs citu dienestu kompetencē, viņš pacientu informēs par alternatīvām iespējām saņemt medicīnisko palīdzību - vēršoties pie sava ģimenes ārsta, apmeklējot tuvāko dežūrārstu vai dodoties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu. Ja tomēr pacients vēlēsies, lai pie viņa tiek nosūtīta NMPD brigāde, tad dispečers informēs, ka tas ir maksas pakalpojums.
Samaksa par neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes darbu tiks veikta atbilstoši faktiskajiem izdevumiem. Tādējādi samaksa par sniegtajiem maksas pakalpojumiem par ārsta palīgu brigādes izsaukumu tiek noteikta 33,50 Ls, specializētās brigādes izsaukums – 82,56 Ls, intensīvās terapijas izsaukums – 53,67 Ls.
Jaunie izcenojumi attiecas tikai uz NMP izsaukumiem Rīgā un Rīgas rajonā, jo šobrīd NMPD pārņēmis Rīgas Ātrās medicīniskās palīdzības stacijas funkcijas. Pārējā Latvijas teritorijā saglabājas līdzšinējie pašvaldību noteiktie maksājumi par brigādes izsaukumu gadījumos, kad palīdzības sniegšana ir citu dienestu kompetencē.
Atgādinām, ka, ja pacientam jau vairākas dienas ir slikta pašsajūta, tā nav situācija, kad jāsauc neatliekamā palīdzība, bet vispareizāk būtu meklēt sava ģimenes ārsta palīdzību vai vismaz konsultēties ar ārstu telefoniski, lai ārsts izvērtē vai nepieciešama mājas vizīte vai arī jāvēršas ārstniecības iestādē. Šādos gadījumos nav jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
*Ministru kabineta noteikumos ir noteikti gadījumi, kad medicīniskā palīdzība tiek definēta kā neatliekama un veselībai vai dzīvībai bīstama. NMPD brigāde neatliekamo medicīnisko palīdzību cietušajam (saslimušajam) sniedz notikuma vietā, kā arī transportēšanas laikā uz ārstniecības iestādi šādos gadījumos:
• nelaimes gadījumi, avārijas, katastrofas, smagas mehāniskās, termiskās, ķīmiskās un kombinētās traumas, elektrotraumas, svešķermeņi elpošanas ceļos, slīkšana, smakšana, saindēšanās;
• pēkšņa saslimšana vai trauma sabiedriskā vietā;
• pēkšņa saslimšana vai hronisku slimību paasināšanās, kas apdraud pacienta dzīvību;
• sirds un asinsvadu saslimšana, kurai raksturīgas sāpes, smakšanas lēkmes vai aizdusa, auksti sviedri, sirdsdarbības ritma traucējumi, samaņas zudums;
• perifēro asinsvadu saslimšana, kurai raksturīgas pēkšņas sāpes rokās vai kājās, roku vai kāju aukstums, bālums;
• centrālās vai perifērās nervu sistēmas saslimšanas, kurām raksturīgi pēkšņi apziņas traucējumi, krampji, ģībonis, galvas vai muguras sāpes, jušanas vai kustību traucējumi;
• kuņģa vai zarnu trakta saslimšana, kurai raksturīgas pēkšņas sāpes vēderā, vemšana, auksti sviedri, nepārtraukta caureja;
• urīnceļu saslimšana, kurai raksturīgas pēkšņas sāpes jostas un krustu apvidū vai akūti urinācijas traucējumi;
• akūti psihiskās darbības traucējumi, kuriem raksturīga agresīva rīcība vai pašnāvības mēģinājums;
• dzīvībai bīstama jebkuras izcelsmes asiņošana;
• dzīvībai bīstamas jebkuras izcelsmes alerģijas reakcijas;
• bronhiālās astmas lēkme;
• dzemdētājas nogādāšana attiecīgajā ārstniecības iestādē;
• ja veselībai un dzīvībai kritiskā stāvoklī nepieciešama pacienta neatliekama pārvešana pēc ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījuma.