Piena nozīme ikdienas ēdienkartē
Pienā ir daudz kalcija - minerālvielas, kas nepieciešama, lai veidotos veselīgi kauli un zobi, kā arī lai nodrošinātu daudzas organisma pamatfunkcijas.
Kalcijs palīdz novērst osteoporozi, un nesen veikti pētījumi liecina, ka tas var aizsargāt arī pret augstu asinsspiedienu un resnās zarnas vēzi. Pienā ir arī daudz olbaltumvielas, vitamīni un dažādas minerālvielas. Tiek ieteikts patērēt divas piena vai piena produktu porcijas dienā. Viena porcija ir līdzvērtīga glāzei piena, 200 g jogurta vai divām šķēlēm (40 g) siera.
Labās īpašības
- Piens un piena produkti ir lielisks kalcija avots.
- Tajos ir A, D (tikai pilnpienā) un B12 vitamīns, riboflavīns, fosfors, cinks un magnijs.
- Piena produktos, arī produktos ar augstu tauku saturu, ir daudz olbaltumvielu.
Sliktās īpašības
- Pilnpienā un krējumā ir piesātinātas taukskābes.
- Dažu cilvēku organisms nespēj pārstrādāt piena cukuru.
- Jūtīgākiem bērniem piena olbaltumvielas var izraisīt alerģisku reakciju.
Pienam ir divas galvenās sastāvdaļas - tauki (un taukos šķīstošie vitamīni) un beztauku sausne (ogļhidrāti, ūdenī šķīstoši vitamīni un olbaltumvielas). No kopējā olbaltumvielu daudzuma pienā 82 procenti ir kazeīns - olbaltumviela, kas sastopama vienīgi pienā.
Pretēji pienam, kas tiek pārdots Ziemeļamerikā, piens, kas nopērkams Austrālijā un Jaunzēlandē nav bagātināts ar taukos šķīstošo D vitamīnu, un pienā ar zemu tauku saturu nav A vitamīna. Lai ražotu homoginizēto pienu, tauku lodītes spiediena ietekmē tiek sadalītas un vienmērīgi izklīdinātas.
Plaši pieejami ir tādi piena veidi kā pilnpiens (ar tauku saturu 3.5% un vairāk), piens ar pazeminātu tauku saturu (1-2% tauku), vājpiens vai beztauku piens (mazāk nekā 0.5% tauku) un paniņas (mazāk nekā 1% tauku). Cits piena veids - ultrasterilizēts piens - ir apstrādāts ļoti augstā temperatūrā, tādēļ to var ilgi uzglabāt arī neatvēsinātu.
Daudziem Austrālijas pamatiedzīvotājiem ir piena nepanesība, jo viņu organismā trūkst enzīma, kas nepieciešams lai pārstrādātu piena cukuru - laktozi. Šie cilvēki var lietot pienu ar pazeminātu laktozes daudzumu vai parasto pienu mazās devās. Piens ar pazeminātu laktozes daudzumu ir saldāks nekā parastais piens. Govs piens bērniem var izraisīt alerģisku reakciju, tādēļ to bērnu uzturā nevajadzētu iekļaut līdz 1 gada vecumam. Austrālijā veiktie pētījumi rāda, ka piens neizraisa aizliktu degunu un deguna dobumu.
Silts piens var šķist īpaši gards aukstā laikā, tomēr bērniem var nepatikt plēvīte, kas izveidojas uz piena virsmas, iztvaikojot ūdenim un savienojoties kalcijam un olbaltumvielām; ja šī plēvīte tiek noņemta, zūd uzturvielas, tādēļ, karsējot pienu, uzlieciet katlam vāciņu, lai samazinātu ūdens iztvaikošanu.
Pasterizācija
Uzskats, ka neapstrādāts piens ir vislabākais nav patiess. Nepasterizētā pienā var būt slimību izraisošas baktērijas, kas nokļūst pienā no govīm, slaucējiem un piena slaukšanas traukiem un iekārtām. Pasterizācijas procesā piens tiek sildīts tik ilgi, lai tiktu iznīcināta lielākā daļa mikroorganismu, bet netiktu sabojāta piena garša un samazināta uzturvērtība. Nepasterizēta piena pārdošana, piemēram, Austrālijā un Jaunzēlandē ir aizliegta, un veselības veicināšanas institūcijas grūtniecēm un cilvēkiem, kam ir vāja imūnsistēma, iesaka nelietot sierus, kas gatavoti no nepasterizēta piena.
Uzglabāšana
Iegādājoties pienu, pievērsiet uzmanību datumam uz piena iepakojuma, kas norāda tā derīguma termiņu. Izvēlieties pienu, kas būtu derīgs vēl vismaz dažas dienas.
Pat pasterizētā pienā ir baktērijas, un tas ātri sabojāsies, ja netiks uzglabāts ledusskapī. Novietojiet pienu pie ledusskapja aizmugurējās sienas, jo tur ir aukstāks, nekā ledusskapja durvīs. Vislabāk būtu uzglabāt pienu temperatūrā, kas ir nedaudz virs nulles, tomēr pienu nedrīkst sasaldēt. Pienu nevajadzētu turēt atklātā gaismā, jo tā sašķeļ riboflavīnu un rada nepatīkamu garšu. Kartona iepakojums aizsargā pienu labāk nekā stikla pudeles, tādēļ pienu, kas atrodas pudelē, vajadzētu uzglabāt tumsā.
Kazas piens
Lai arī tam ir asāka garša nekā govs pienam, kazas piens ir lieliska alternatīva piena aizvietotājiem, kas izgatavoti no sojas vai rīsiem. Kazas pienā ir aptuveni tikpat daudz olbaltumvielu, tauku, laktozes, kā govs pienā, tomēr tajā ir daudz mazāk B12 vitamīna. Cilvēkiem, kam ir laktozes nepanesība, kazas piens izsauks tādu pašu alerģisku reakciju kā govs piens.
Šokolādes piens
Šokolādes piens, kas tiek pagatavots, pienam pievienojot cukura un kakao pulveri, parasti satur aptuveni 1 procentu tauku. Cukura daudzums šokolādes pienā ir līdzīgs kā nesaldinātā apelsīnu sulā, tomēr piena aizsargājošās īpašības samazina zobu bojāšanos, ko parasti izraisa līdzīgi dzērieni.
Toksiskas vielas bērnu uzturā
LĀB konferencē Ko ēd Latvijas Bērni Dr.biol. Baiba Ozola norādīja, ka: "Pienā caur lopbarību visbiežāk var nonākt pesticīdi un nitrāti, bet ja lopbarībai tiek izmantoti zivju milti, tā var būt piesārņota arī ar svinu un dzīvsudrabu. Ja lopbarība tiek audzēta autoceļu vai rūpnīcu tuvumā, pienā var nonākt arī policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži. Tā kā lielākā daļa ir pesticīdu ir lipofili, tie nonāk pienā, kur arī koncentrējas. Govs pienā var nonākt arī ārstniecības līdzekļi, ja govs ar tiem ārstēta, kā arī medikamenti, kuri liellopiem doti, lai palielinātu to produktivitāti."
Lai izvairītos no toksiskām vielām, Dr.biol. Baiba Ozola iesaka sabalansētu, dažādiem produktiem bagātu uzturu, jo ilgstoši lietojot kādu vienu, kaut arī veselīgu produktu grupu, tajos esošie toksisko vielu daudzumi var summēties un pārsniegt pieļaujamās normas.