Navi Vision
Sausās acs sindroms
Mūsdienu datorizētā vide, gaisa piesārņojums, kondicionētāji veicina sausās acs veidošanos. Bet ne tikai ārēji apstākļi rada asaru sastāvā pārmaiņas.
Acs priekšējā virsma tiek vienmērīgi pārklāta ar asarām, veidojot asaru plēvīti, kas veic vairākas svarīgas funkcijas: acs mitrināšana, aizsargāšana, radzenes barošana, staru laušana. Ja asaru darbība nav pilnvērtīga, veidojas sausās acs sindroms, kura mehānismā var izšķirt divus procesus: mazināta sekrēcija un palielināta izgarošana.
Mazinātu asaru veidošanos novēro:
* primāras, ar vecumu saistītas asaru sekrēcijas mazināšanās gadījumā;
* autoimūnu slimību gadījumā, piemēram, sarkoidoze, reimatoīdais artrīts, sarkanā vilkēde utt.
* hormonālu pārmaiņu gadījumā;
* ilgstošas medikamentu lietošanas gadījumā, piemēram, antihistamīna, antidepresantu, diurētisko vai nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošana utt.
Pastiprinātas izgarošanas iemesli var būt ilgstoša redzes koncentrēšana, neiroloģiskas slimības, gļotu slāņa mazināšanās, tauku slāņa mazināšanās.
Sausās acs veidošanās iemesls var būt arī ilgstoša kontaktlēcu lietošana.
Par sausās acs sindromu var liecināt: sausuma, svešķermeņa sajūta, graušana, apsārtums, pastiprināta jutība pret gaismu, putekļiem, dūmiem, redzes miglošanās, gļotaini izdalījumi, grūtības nēsāt kontaktlēcas, pastiprināta asarošana. (*)
Strādājot ar datoru, redzes sasprindzinājumu un nogurumu izraisa
* nepietiekams telpas apgaismojums,
* neatbilstoši noregulēts attēls uz monitora,
* netīrs, putekļains monitors,
* nepietiekoši vai pārmērīgi kontrastains attēls,
* pārāk mazs zīmju izmērs,
* sarežģīta burtu forma u.c.
Viena no pirmajām sūdzībām ir graušanas sajūta acīs un asarošana. Tiem, kuri ikdienā strādā ar datoru, ieteicams katru stundu ievērot 5 minūšu pārtraukumu, lai atpūtinātu acis.
Ir ļoti daudz dažādu iemeslu, kāpēc acis kļūst sarkanas - ne vien ikdienišķa redzes pārslodze un neizgulēšanās, bet arī virspusējs vai dziļāks acs gļotādas, reizēm radzenes iekaisums, infekcija, alerģiska reakcija, kāds specifisks kairinājums. Lai novērstu apsarkumu, ko var izraisīt tik dažādi iemesli, jāprot noteikt tā īsto cēloni. Tāpēc, ja acis pāris dienu laikā neatgūst veselīgu izskatu, vajadzētu vērsties pie acu ārsta.
Žibulīši, Euphrasia (grieķu euphrosyne - prieks) ir cūknātru dzimtas (Scrophulariaceae) augi, kas aug Eiropas ziemeļu un centrālā daļā. Latvijā sastopamas vairākas žibulīšu sugas, visbiežāk – stāvais žibulītis (Euphrasia stricta). Tas ir viengadnieks, 5 – 50 cm augsts augs ar stāvu stumbra vidus daļu un zarotu augšdaļu, klātu ar cirtainiem matiņiem. Zied no jūnija līdz oktobrim. Latvijā sastopamas šadas žibulīšu sugas: Rostkova žibulītis, īsspalu žibulītis, pavasara žibulītis, Zviedrijas žibulītis, Murbeka žibulītis, īsais žibulītis, Reitera žibulītis. Žibulīšu nosaukumi dažādās valodās vienmēr nozīmē vienu un to pašu – acu zāle, acu dziednieks, acu gaišums, mierinājums acīm, palīdzība acīm, cienasts acīm. Žibulīši kā derīgi augi "visām acu vainām"minēti botāniķa Hildegarda (1098. – 1179.) piezīmēs. Žibulīši satur fizioloģiski aktīvas vielas: iridoīdglikozīdu aukubīnu, sirds glikozīdus, miecvielas, rūgtvielas, flavonoīdus, ēteriskās eļļas, sveķveida vielas, organiskās skābes – kafijskābi un ferulskābi, vitamīnus, mikroelementus. Žibulīšu vielu kompleksam ir nomierinoša, antiseptiska, dezinficējoša, savelkoša darbība. (**)
Kliņģerītes ziedi satur daudz flavonoīdu, kas darbojas kā antioksidanti. Antioksidanti aizsargā organisma šūnas no bojājumiem, ko var radīt oksidācija. Oksidācijas procesā veidojas brīvie radikāļi, kas negatīvi ietekmē imūno sistēmu. Antioksidanti stiprina organisma imūno funkciju. Klīniskajos pētījumos ir pierādīts, ka kliņģerītes aktīvās vielas paātrina brūču dzīšanu, veicinot asinsapgādi cietušajā vietā un pastiprinot kolagēna veidošanos. Pateicoties sastāvā esošajiem flavonoīdiem, kliņģerītei piemīt arī antiseptiska un pretiekaisuma darbība.
Burvjlazdai piemīt nomierinošas un savelkošas īpašības, kas mazina nogurušu acu simptomus. Burvjlazda tiek iekļauta komerciāli ražotos preparātos tās savelkošo un vazoregulējošo īpašību dēļ.
Kumelītes un žibulīša ekstrakti palīdz atjaunot un stimulēt acs dabiskās aizsargspējas un asaru aparāta funkcijas.
NAVI VISIONTM līnijas pamatā ir attīrīti augu ekstrakti acu pilienu formā. Tie novērš nepatīkamos simptomus, ko rada jutīgās acs virsmas kairinājums, ilgstoši uzturoties kondicionētā gaisā, strādājot ar datoru, smogs, ziedputekšņi vai kādi citi nepatoloģiski faktori.
NaviVision piedāvā 4 dabiskus risinājumus 4 visbiežāk sastopamajām problēmām:
Acu pilieni NaviVision Nogurušām acīm ar alvejas ekstraktu un hialuronskābi – pastiprina virsmas viskozitāti un elastību, ir pretiekaisuma un dziedējošas īpašības.
Acu pilieni NaviVision Apsārtušām acīm ar kumelītes un žibulīšu ekstraktu – antiseptiska, pretiekaisuma, pretvīrusu un dziedējošas īpašības, kas samazina acs iekaisumu, kairinājumu un apsārtumu.
Acu pilieni NaviVision Iekaisušām acīm ar kliņģerītes un burvjlazdu ekstraktiem - antiseptiska, pretiekaisuma, pretvīrusu īpašības, tonizējošs, vieglu sāpju mazinošs. Labi palīdz pie allerģiski izsauktām iekaisušām acīm.
NaviVision Šķīdums acu skalošanai ar kumelīti un žibulīša ekstraktu - antiseptiska, pretiekaisuma, pretvīrusu un dziedējošas īpašības, kas samazina acs iekaisumu, kairinājumu un apsārtumu. Piemērots acs skalošanai kā ikdienā, tā arī akūtās situācijās (piemēram, svešķemeņa iekļūšana acīs).
* - MaterialMedica, 10/2010, I. Strautmane Mākslīgās asaras – ko izvēlēties? 13. – 16.lpp.
** - "Materiamedica"12/2010 A. Liepiņa Acu zāle žibulītis 26. – 29. lpp.