Nav pieļaujams vēl vairāk palielināt pacientu izdevumus par zālēm
Ja Ministru kabinets pieņems Veselības sagatavotos noteikumu projektus, tas ne tikai palielinās iedzīvotāju izdevumus, bet, galvenokārt, apdraudēs Latvijas iedzīvotāju veselību un dzīvību, kā arī palielinās cilvēku saslimstību, hospitalizāciju un mirstību.
AFA un LPMA īpaši satrauc Veselības ministrijas sagatavotā "Zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas sistēmas attīstības koncepcija" un grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība", kas paredz dubultot līdzmaksājumus par zālēm pacientiem, kuriem ir hroniskas vai akūtas slimības, kuras ārstēšanā bez attiecīgo zāļu lietošanas ir apgrūtināta pacienta dzīvības funkciju uzturēšana vai kas izraisa smagu invaliditāti, vai kuru ārstēšanā ir nepieciešama attiecīgo zāļu lietošana, lai uzturētu vai uzlabotu pacienta veselības stāvokli. Šo slimību skaitā var minēt hipertensiju, sirds išēmisko slimību, cerebrovsakulārās slimības, astmu, kuņģa čūlu, C un B hepatītu, osteoporozi, Parkinsona slimību, alcheimera demenci, šizoptiskus traucējumus un daudzas citas. Vienlaikus AFA un LPMA vērš uzmanību uz to, ka papildu (papildu līdzmaksājuma palielināšanai) pacientiem jau ir palielinājušies izdevumi par zālēm, sakarā ar pievienotās vērtības nodokļa likmes izmaiņu no 5% uz 10%.
AFA un LPMA uzskata, ka valdības līdz šim pieņemtie lēmumi, kā arī pašlaik sagatavotie lēmumu projekti ir vērsti uz Latvijas iedzīvotāju skaita strauju samazināšanu. Atbilstoši Veselības ministrijas veiktajiem aprēķiniem, pacientu līdzmaksājuma dubultošana par valsts apmaksātajām zālēm skars aptuveni 420 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju. Tas nozīmē, ka jau gandrīz katram piektajam valsts iedzīvotājam par zālēm būs jāmaksā divas reizes vairāk. Ministrija arī jau atzinusi, ka nepietiekamā valsts finansējuma dēļ:
- netiks nodrošināts vienlīdzības princips attiecībā uz pacientiem ar vienādu slimību,
- netiks pilnvērtīgi izmantotas primārās aprūpes iespējas,
- palielināsies hospitalizācijas gadījumu skaits un pavadīto dienu skaits slimnīcā,
- pasliktināsies iedzīvotāju veselības stāvoklis, palielināsies mirstība,
- netiks racionāli izlietoti veselības aprūpes budžeta līdzekļi, radot nepieciešamību palielināt finansējumu stacionāriem,
- līdzekļi, kas līdz šim ieguldīti zāļu kompensācijas sistēmas attīstībā uzskatāmi par neracionāli izlietotiem,
- nebūs iespējams nodrošināt pieaugošo pacientu skaitu ar kompensējamām zālēm,
- pieaugs sabiedrības neapmierinātība.
AFA un LPMA uzskata, ka - papildu Veselības ministrijas prognozētajām sekām - būtiski palielināsies arī darba devēju un valsts sociālā apdrošināšanas speciālā budžeta izdevumi (it īpaši par slimības pabalstiem un pabalstiem invalīdiem), kā arī pašvaldību budžetu budžeta izdevumi palīdzībai maznodrošinātiem iedzīvotājiem veselības aprūpes pakalpojumu apmaksai, tai skaitā, medikamentu iegādei.
Turklāt, kas ir vēl bīstamāk, ietaupot naudu pašlaik, ar katru gadu samazināsies darba spējīgo iedzīvotāju skaits (kas rada valsts ienākumus), kā arī turpmākajos gados būs nepieciešams daudz vairāk naudas cilvēku ārstēšanai.
Ņemot vērā iepriekš minēto un ikviena Latvijas iedzīvotāja un valsts izaugsmes intereses, AFA un LPMA uzskata un aicina:
1. Neveikt jebkādus grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas palielina Latvijas iedzīvotāju izdevumus par ārstēšanu.
2. Nekavējoties palielināt izdevumus veselības aprūpei kopumā, vienlaikus pilnveidojot veselības aprūpes sistēmu un novēršot neracionālus izdevumus.
3. Papildu finansējumu veselības aprūpei piešķirt, palielinot 2009.gada valsts budžeta deficītu vai pieejamo finansējumu pārdalot starp ministrijām un citām valsts institūcijām par labu veselības aprūpei.
Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas vārdā valdes priekšsēdētājs Jānis Leja
Latvijas Patentbrīvo Medikamentu Asociācijas vārdā valdes priekšsēdētāja Agita Lazdiņa