Nakts hormons melatonīns – labam miegam
Vai zini, kā ir tad, kad vakarā aizej gulēt, nogurums ir milzīgs, bet nevari aizmigt? Domas nebeidzami riņķo. Beigu beigās pienāk brīdis, kad saproti, ka atkal nevarēsi izgulēties, sākas kārtējā grūtā diena...
Kas gan ir iemesls šādam bezmiegam?
Hārvardas universitātes pētnieku veiktajā pētījumā atklājas satraucošs fakts: vairāk nekā 1/5 pasaules iedzīvotāju no augsti attīstītām valstīm ir miega problēmas – nespēja aizmigt, bezmiegs, nākamajā rītā nogurums un grūtības koncentrēties.
Slikts miegs un neizgulēšanās savukārt rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina tādu slimību risku kā augsts asinsspiediens un diabēts, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus.
Tik nepieciešamais melatonīns
Melatonīna galvenais uzdevums organismā ir regulēt nakts un dienas ciklus vai miega un pamošanās ciklus. Iestājoties tumsai, ķermenis aktīvāk ražo melatonīnu, kas signalizē ķermenim, ka ir laiks gatavoties miegam. Gaisma samazina melatonīna ražošanu un liek ķermenim sagatavoties nomodam un, sākot no aptuveni 4.00 rītā, melatonīna ražošana gandrīz apstājas līdz nākamajam vakaram. Cilvēkiem, kuriem ir miega traucējumi, bieži tiek novērots zems melatonīna līmenis.
Šis spēcīgais hormons sakārto mūsu diennakts ritmu – tas nosaka, kad ir laiks gulēt un kad ir laiks mosties. Melatonīns arī palīdz regulēt ķermeņa temperatūru, asinsspiedienu un hormonu līmeni, un tas ir cieši saistīts ar smadzeņu receptoriem, samazinot nervu aktivitāti, tātad – mazinot stresu un spriedzi, kas bieži ir bezmiega cēlonis.
Iemesli zemam melatonīna līmenim
Tā kā melatonīns palīdz ķermenim sagatavoties miegam, cilvēkiem, kuriem tas izdalās nepietiekamā daudzumā, var rasties problēmas ar aizmigšanu un veselīgu miegu.
Ir daudz faktoru, kas var izraisīt zemu melatonīna līmeni – stress, smēķēšana, pārāk daudz gaismas guļamistabā naktī (ieskaitot zilo gaismu), nepietiekama dabiskā apgaismojuma saņemšana dienā, maiņu darbs un novecošana. Tas viss ietekmē melatonīna ražošanu.
Būtiskākais no visiem ir pēdējais faktors – novecošana, jo, sākot ar 20 gadu vecumu, melatonīna līmenis cilvēkiem sāk kristies, un ap 45 gadu vecumu lielākajai daļai cilvēku šis hormons jau ir nepietiekams.
Atrisinājums miega problēmām
Melatonīna lietošana var palīdzēt novērst šī hormona zemo līmeni un stabilizēt bioloģisko pulksteni.
Melatonīna lietošana pirms gulētiešanas palīdz iemigt cilvēkiem, kuri cīnās ar bezmiegu, kā arī uzlabo miega kvalitāti.
Melatonin Vitabalans labam miegam
Melatonin Vitabalans ir bezrecepšu zāles, kuras satur 3 mg melatonīna. Sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku un palīdz atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas. Pieejamas N10 un N30 tablešu iepakojumā. Melatonin Vitabalans ir ražots Somijā.
Lietošana: Parastā deva ir viena 3 mg tablete vienu reizi dienā pēc lidojuma, kas izraisījis vairāku laika joslu šķērsošanas miega traucējumus, pirms gulētiešanas pēc vietējā laika, sākot no nokļūšanas ceļojuma gala mērķī ne ilgāk par 4 dienām. Ir svarīgs melatonīna lietošanas laiks. Deva jālieto pirms gulētiešanas (pēc vietējā laika). Tabletes jānorij, uzdzerot glāzi ūdens. Ieteicams nelietot uzturu 2 st. pirms vai 2 st. pēc plānotā melatonīna lietošanas laika.
Ražotājs: Vitabalans Oy, Somija
Dati reģistrā – skatīt!
Ar Melatonin Vitabalans produkciju var iepazīties un to iegādāties mājaslapā – https://internetaptieka.lv/lv/medikamenti/melatonin-vitabalans-3-mg
Uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma!
Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu.
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.