Nākamnedēļ sāks kampaņu donoru piesaistīšanai neauglības ārstēšanas programmai
Nākamajā nedēļā vairākās Latvijas augstskolās sāksies sociālā kampaņa "Dalies! Esi donors", kas paredzēta donoru piesaistīšanai neauglības ārstēšanas programmai, informē reproduktīvās veselības "Klīnika EGV" ginekologs Artūrs Sondors.
Viņš norāda, ka kampaņas laikā plānots uzrunāt no trīs līdz pieciem tūkstošiem jauniešu vecumā no 18 līdz 35 gadiem, informējot viņus par iespējām donēt dzimumšūnas, kā arī aicinot viņus kļūt par dzimumšūnu donoriem.
Uzrunāto augstskolu vidū ir Latvijas Universitāte, augstskola "Turība", kā arī vairākas citas Rīgā esošās augstskolas. Plānots, ka kampaņa ilgs mēnesi.
Jauniešiem, kuri piekritīs piedalīties dzimumšūnu donēšanā, tiks nodrošināta bezmaksas veselības stāvokļa pārbaude līdz 200 eiro vērtībā, kā arī materiāla pateicība par veltīto laiku. Klīnika nodrošinās arī pilnīgu anonimitāti un diskrētumu.
Kā skaidro "Klīnikas EGV" ginekoloģe Gunta Grīnberga, pārbaudes plānots veikt, lai noskaidrotu, vai potenciālie donori ir veseli cilvēki. Viņa arī piebilst, ka vēl viens svarīgs nosacījums, lai kļūtu par dzimumšūnu donoru, ir potenciālā donētāja paša vēlme dalīties ar savu materiālu.
Taču sabiedrība kopumā ir neizglītota reproduktīvās veselības jautājumos, akcentē Grīnberga. Sondors vēl atzīmē, ka pēdējo gadu laikā pieprasījums pēc donora materiāla "Klīnikā EGV" sāk kļūt lielāks, taču iedzīvotāju vidū trūkst informācijas par donēšanas iespējām, tāpēc arī tiek rīkota šāda kampaņa.
Piemēram, "Klīnikas EGV" prakse liecina, ka kopumā 15-20% gadījumu pacienti, ārstējot neauglību, izmantojuši donoru materiālu, no kuriem pozitīvi rezultāti ir ap 40% gadījumu, stāsta Sondors.
Jau vēstīts, ka Latvijā kopš 2012.gada, kad tika sākta valsts apmaksāta neauglības ārstēšanas programma, ir dzimuši vairāk nekā 400 bērni. Taču kopumā neauglības ārstēšanas rezultātā, kurā ietilpst arī medicīniskā apaugļošana, dzimušo bērnu skaits ir daudz lielāks.
Kā viens no izplatītākajiem cēloņiem, kādēļ pāris nevar tikt pie bērna, ir olšūnas vai spermas kvalitāte. Lai risinātu šo jautājumu, ir nepieciešams donora materiāls - sperma vai olšūnas.
Ņemot vērā, ka jautājums ir delikāts, sabiedrība nav informēta un arī neaizdomājas, ka ir iespēja palīdzēt kādai ģimenei piepildīt viņu sapni par bērnu, kļūstot par donoru.
Lai gan Latvijā nav veikta reproduktīvās veselības problēmu skarto, neauglīgo pāru uzskaite, pētījumi pasaulē norāda uz 10-15% neauglīgu pāru ikvienā sabiedrībā.
LETA