Mūsdienīga vēnu slimību diagnostika un ārstēšana
Kāju vēnu saslimšana rada gan medicīniskas, gan kosmētiskas problēmas un to plašā izplatība veicinājusi fleboloģijas nozares attīstību pasaulē un Latvijā. Vēnu varikoze ir viena no biežākajām saslimšanām, ar kurām slimo 26% sieviešu un 24% vīriešu. Kosmētiska problēma (vēnu "slotiņas", virspusējo vēnu nepietiekamība utt.) vērojama 90% sieviešu un vīriešu. Par vēnu varikozi un tās jaunākajām izmeklēšanas un ārstēšanas metodēm aicinājām uz sarunu Rīgas Veselības centra 4 asinsvadu ķirurgu Intu Ūdri.
Pasaules līmeņa inovācijas
Veselības centrā 4 pirms gandrīz 11 gadiem pēc visaugstākajiem starptautiskajiem standartiem tika izveidots lielākais Fleboloģijas centrs Latvijā, kur vienkopus vienā ārstniecības iestādē ir pieejama izvērsta vēnu diagnostika, ārstēšana, izmantojot visas mūsdienīgās metodes un to kombinācijas, kā arī pacientam individuāli tiek izstrādāta rehabilitācijas programma. Tagad centrs kļuvis arī par vienu no modernākajiem Eiropā, jo Veselības centrā 4 ir pieejams liels daudzums ultrasonogrāfu un visas iespējamās vēnu ārstēšanas tehnoloģijas. Turklāt Latvija līdzās fleboloģijas dzimtenei Vācijai, ir kļuvusi par vienu no vēnu slimību ārstēšanas lielvalstīm. Tagad Latvijā ir pieejamas visas šobrīd pasaulē pielietotās metodes, jo Veselības centrā 4 nepārtraukti tiek ieviestas pasaules līmeņa inovācijas, katru gadu esošajām visā pasaulē pazīstamām, racionālām vēnu ārstēšanas metodēm pievienojas jaunas- gan ārstnieciskam, gan kosmētiskam nolūkam. Baltijas mērogā daudzas no tām ir pieejamas tikai Latvijā.
Centra speciālisti ir apguvuši zināšanas Vācijā, kur aizsākta daudzu modernu tehnoloģiju pielietošana vēnu problēmu ārstēšanā. Turklāt pēdējo gadu laikā Veselības centra 4 fleboloģijas centrs kalpo par jauno tehnoloģiju zinātnisko izmēģinājumu un apmācību centru. Tagad Vācijas vadošie asinsvadu ķirurgi un flebologi pieredzes apmaiņā mēdz apmeklēt Latviju, atzīmējot, ka ne visas ārstniecības iestādes Vācijā nodrošina tik augsta līmeņa diagnostiku un ārstēšanu kā Veselības centrs 4.
Sāc ar diagnostiku!
Ikvienam reizi gadā būtu vēlams pārbaudīt savu vēnu veselības stāvokli. It īpaši, ja ir ģenētiska nosliece. (Parasti vēnu varikoze mēdz iedzimt ik pēc vienas paaudzes.) Ja lieto hormonālo kontracepciju, kā arī grūtniecības laikā paaugstinās risks veidoties paplašinātām vēnām. Stāvošs, sēdošs darbs, pastāvīga uzturēšanās karstumā, liekais svars provocē vēnu varikozi (apgrūtināta venozo asiņu atplūde, kā rezultātā veidojas venozs sastrēgums). Arī staigājot kurpēs uz augstiem papēžiem, tiek nostiepts ikru muskulis un traucēta asinscirkulācija vēnās, līdz ar to veidojas "labvēlīga augsne" vēnu varikozei. Ne velti ar to 3– 4 reizes biežāk slimo sievietes.
Ja nomāc nepatīkama sajūta kājās, tās pastāvīgi ir nogurušas-pielietas kā ar svinu, veidojas tūska, smeldzošas sāpes kāju ikru rajonā (dažkārt kāju ikru muskuļos mēdz būt arī krampji), vēlams apmeklēt asinsvadu ķirurgu vai flebologu (vēnu slimību speciālista). Reizēm vēnu problēmas cilvēkam rada tikai kosmētisku defektu– uz kājām ir redzami izspiedušies vēnu mezgli, taču nav ne smaguma sajūtas, ne tūska un krampji.
Lai sasniegtu gaidīto rezultātu, izvēlētos pareizāko risinājumu un nodrošinātu terapijas efektivitāti, svarīgi veikt precīzu diagnostiku. Laikus veicot izmeklēšanu un uzsākot ārstēšanu, iespējams novērst slimības attīstīšanos, jo nereti ar neapbruņotu aci pirmās vēnu slimības pazīmes, kā arī slēptās varikozes formas manīt nevar. Ir vairākas vēnu izmeklēšanas metodes, taču par "zelta standartu’’ uzskatāma Duplekssonogrāfija (Duplex US).
Izmeklējot kāju vēnas ar Duplex US metodi, aptuveni 10 – 20 minūšu laikā iegūst precīzu informāciju par dziļo un virspusējo vēnu stāvokli; tiek noteikts, vai vēnas ir slimas un operējamas, vai asinsvadi ir veseli, tuvu ādai un traucē tikai kosmētiski. Dažkārt uz kājām vizuāli ir redzamas zilganas vēnas (kapilāru tīklojums), taču tās ir pilnīgi veselas. Visbiežāk šī kosmētiskā defekta vaininieks ir plānā āda, caur kuru vizuāli labi redzams asinsvadu tīklojums. Šādos gadījumos izskats nereti uzlabojas, ja ādu nedaudz nosauļo.
Duplex US metodi pielieto arī, lai noteiktu plānojamās operācijas apjomu, kā arī veiktu precīzu vēnu pirmsoperācijas iezīmēšanu. Turklāt vēnu diagnostika precīzu informāciju sniedz tikai tad, ja pacientu izmeklē stāvus vai slīpumā ar kājām uz leju, lai gravitācijas spēks pareizi iedarbotos uz asins plūsmu. Izmeklējuma slēdzienu vislabāk attēlot vizuāli iezīmējot shēmā bojātos vēnu segmentus un norādot gan venozā atvilņa ilgumu, gan vēnu diametru.
Vēnu ārstēšana un profilakse
Atsevišķos gadījumos – sākotnējus hroniskas venozas mazspējas simptomus var ārstēt terapeitiski, piemēram, lietojot medikamentus, pielietojot fizikālās terapijas metodes un kompresijas terapiju. Lai savlaicīgi apturētu vēnu varikozes attīstību un nepieļautu jaunu vēnu slimības formu veidošanos, svarīgi veikt arī profilaktiskas darbības. Taču, ja konstatē stumbra vēnu vārstuļu mazspēju, nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Ja cilvēkam ar vēnu varikozi nav sūdzības, tas nenozīmē, ka slimība neturpina progresēt. Jo ilgāk pacients gaidīs, jo plašākā zonā attīstīsies vēnu varikoze, progresēs izmaiņas audos un palielināsies plānotās operācijas apjoms. Agri vai vēlu šī saslimšana radīs diskomfortu, tūsku, ādas izmaiņas un beidzamajās stadijās var izpausties kā trofiska čūla. Ja diagnostikas laikā konstatē, ka stumbra vēnas ir veselas, bet ir bojāti tikai sānu zari, turklāt vizuāli traucē sīko kapilāru tīklojums, to var novērst pārdesmit minūšu laikā, neiejaucoties ķirurģiski. Tomēr konkrētu padomu un atbilstošāko ārstniecības metodi atkarībā no vēnu stāvokļa ieteiks flebologs vai asinsvadu ķirurgs.
Operācijas veids ir atkarīgs no diagnozes, jo katram gadījumam ir jāpielāgo sava veida ķirurģiska manipulācija, tomēr šobrīd priekšroka dodama mazinvazīvām metodēm tādām kā endolumināla vēnu lāzerkoagulācija (EVLT) vai endolumināla radiofrekvences obliterācija (RFO) nevis morāli novecojušajai klasiskai flebektomijai. Turklāt modernās, jaunākās paaudzes lāzeri (1470 nm) iedarbojas tieši uz asinsvadā esošo ūdeni un ar daudz mazāku enerģiju un ar vēl mazāku traumatismu slēdz vēnu. Šie jaunākās paaudzes ģenerācijas lāzervadi, ievadot tos vēnā, izstaro gaismu cirkulāri vienmērīgi pa apli uz vēnas sienām, tādējādi līdz minimumam tiek mazināti sāpju simptomi pēc operācijas un nodrošināta vēl straujāka atveseļošanās. Šī lāzertehnoloģija arī nodrošina, ka lāzervadu var izmantot tikai vienai operācijai. Jāatzīst, ka līdz šim atkārtota lāzervadu izmantošana nebija droša ne tikai no funkcionālā, bet arī sterilitātes viedokļa. Savukārt RFO metode, kad vēnas slēgšanai atšķirībā no lāzera izmanto siltuma enerģiju nevis gaismu, ir kļuvusi par alternatīvu izvēles metodi. tagad šī tehnoloģija ir pilnībā datorizēta- ar t° kontroli vēnas iekšienē un autorizētu ciklu, praktiski izslēdzot cilvēciskā faktora kļūdas.
Gan EVLT, gan RFO metožu galvenā priekšrocība ir mazais audu traumatisms, tās veicamas caur nelieliem dūrieniem ādā, izmantojot tikai vietējo atsāpināšanu, pacientam dienas stacionārā jāuzturas tikai 1-2 stundas un viņš nākamās vai tuvāko dienu var atsākt pilnvērtīgu sabiedrisko dzīvi. Pēc šīm operācijām pastāv vismazākais recidīvu skaits un ir ļoti labs kosmētiskais rezultāts. Operācijas laikā pielietotā vietējā anestēzija ir saudzējošāka, drošāka un lētāka pacientam, kā arī tas dod iespēju veikt vēnu operācijas neatkarīgi no vecuma un vispārējā veselības stāvokļa. Atšķirībā no citām lāzerprocedūrām, EVLT un RFO nav svarīga ādas iesauļojuma pakāpe, jo to izdara zem ādas. Tāpēc šīs vēnu lāzeroperācijas var veikt vasaras sezonā un tad, ja apmeklēts solārijs.
Ja bojāti vēnu sānu zari, šo operāciju nereti kombinē ar Varadeja metodi, kad, izdarot sīkus griezienus ādā (1- 3 mm), tiek izņemti slimie vēnu zari, tādējādi vienas operācijas laikā tiek likvidētas gan nepietiekamā stumbra vēna, gan varikozi izmainītie sānu zari.
Vēnu varikozes gadījumā var lietot arī putu skleroterapiju, kas ir alternatīva citām vēnu operācijām un tāpat kā EVLT vai RFO veic ultrasonogrāfijas (US) kontrolē, tā neatstāj rētas un pēc procedūras uzreiz var doties mājās. Kaut arī putu skleroterapija pielietojama vēnu ārstēšanai, kas diametrā nav lielākas par 1 cm, tā dod iespēju ārstēt pacientus, kam operatīva terapija ir kontrindicēta. Tomēr stumbra vēnu putu skleroterapijas efektivitāte 1 gada laikā pēc dažādiem datiem ir no 48-92 %.
Skleroterapija un putu skleroterapija ir neaizstājamas metodes, lai pilnībā sasniegtu vizuāli estētisku efektu, it īpaši pēcoperācijas periodā. Tiesa, likvidētie sīkie asinsvadi nekad vairs nebūs redzami, taču, cilvēkam kļūstot vecākām, var parādīties jauni. Putu skleroterapijas laikā ar tievu adatiņu ievada medikamentu, kā rezultātā vēna aizrētojas un pēc laika vairs nav redzama. No plaši pielietotās parastās skleroterapijas ar šķīdumu putu skleroterapija atšķiras ar to, ka putas vēnas uzpilda un aktīvā viela 100% saskaras ar visu vēnu sieniņu cirkulāri, ir ilgāka medikamenta ekspozīcija, līdz ar to sasniedz efektivitāti ar mazāku medikamenta daudzumu. Precīzākai un efektīvākai skleroterapijas veikšanai pielieto speciālu halogēngaismas ierīci Veinlite® Transilluminator.To var izmantot ari preoperatīvai vēnu iezīmēšanai.
Līdzvērtīgu rezultātu var sasniegt arī pielietojot speciālu transkutāno asinsvadu lāzeru vai IPL iekārtu, kad lāzerstaram iedarbojoties caur ādu tā enerģija absorbējas asins pigmentā esošā hemaglobīnā un asinsvads slēdzas.
Jauna metode sīko kapilāru likvidēšanai ir kapilāru diatermokoagulācija. Ar tās palīdzību iespējams termiski, ar impulsu palīdzību, izmantojot smalkus adatas dūrienus, slēgt vissīkākos asinsvadu kapilārus gan uz sejas, gan kājām. Vēlamo rezultātu var panākt vienā reizē!
Tagad Latvijā ir iespējams cīnīties arī ar vēnu mazspējas izraisītajām ādas pigmentācijas sekām, pielietojot Q Switch lāzeru. Turklāt šis lāzers atklāj jaunas iespējas dažādu iedzimtu, iegūtu, pārāk lielu vai neparasta izvietojuma un dziļas pigmentācijas veidojumu likvidēšanā, kam līdz šim nebija pieejams risinājums Ar Q Switch lāzera palīdzību beidzot var likvidēt arī tetovējumus. Lāzers selektīvi iedarbojoties caur ādu, sadala šūnas, kas ir " apēdušas" šo krāsu, absorbē to un pēc tam caur limfu šīs krāsu daļiņas izvada no organisma, neatstājot rētas.
Pēc dažādām manipulācijām vai vēnu operācijām ir īpaši svarīgi arī ielāgot dažādus nosacījumus un atkārtoti pārbaudīt vēnu veselības stāvokli ar vairāku gadu intervālu. Vēnu slimību kompleksajā ārstēšanā, medicīniskā rehabilitācijā un profilaksē nozīmīgu vietu ieņem ārstēšanas metodes, kurās izmanto fizikālos faktorus. Turklāt šīs fizikālās medicīnas metodes ir fizioloģiskas, ārstnieciski efektīvas un organismam nekaitīgas. Katram pacientam tiek izstrādāts individuāls profilaktisko pasākumu komplekss un atkarībā no vēnu problēmu rakstura un smaguma rehabilitācija var ilgt no 7 dienām līdz pat 6 mēnešiem. Vēnu slimību rehabilitācijas periodā, svarīga nozīme ir medikamentozai, kompresijas, ārīgo aplikāciju terapijai un fizioterapijai.
Būtiski atcerēties, ka ideālu ārstēšanas rezultātu ir iespējams sasniegt tikai kompleksi risinot problēmu sākot ar precīzu diagnostiku, adekvātu un maksimāli mazinvazīvu ārstēšanu un beidzot ar aktīvu rehabilitāciju un pacienta novērošanu ilgtermiņā.
Īpašie piedāvājumi vasarā vēnu slimību diagnostikai ārstēšanai- http://www.edk.lv/lv/menu/jaunumi/?item_id=76
Ilze Apine,
Veselības centra 4
sabiedrisko attiecību speciāliste