Mūsdienās aptaukošanās ir klasificēta kā hroniska slimība
Vakar, 2008.gada 28.janvārī, Latvijas Endokrinologu asociācija (LEA) rīkoja konferenci Liekais svars – problēma un risinājumi. Konferencē piedalījās vairāk kā 250 Latvijas mediķi – dietologi, ginekologi, endokrinologi, ģimenes ārsti, gastroenterologi, ķirurgi, internisti u.c., lai izglītotos un rastu risinājumus liekā svara problēmai Latvijā.
Latvijas vadošie dietologi Lolita Neimane un Andis Brēmanis atzīst, ka liekais svars ir viena no galvenajām mūsdienu sabiedrības veselības problēmām. "Jāizglītojas ir visu nozaru ārstiem, lai laicīgi atklātu un uzsāktu ārstēšanu aptaukošanās pacientiem", uzskata dr.Brēmanis.
Latvijas Endokrinologu asociācijas priekšsēdis Agnis Zvaigzne skaidro: "Endokrinologi visbiežāk nodarbojas ar aptaukošanās seku likvidāciju. Daudz efektīvāk ir informēt cilvēkus par liekā svara negatīvo ietekmi uz veselību jau laicīgi, nepieļaut aptaukošanos un ar to saistīto blakus slimību esamību. Tādejādi valsts būtiski ietaupītu līdzekļus, kas tiek novirzīti aptaukošanās pacientu blakus saslimšanu ārstēšanai."
"Runājot par sievietes veselību, no aptaukošanās cieš, galvenokārt, reproduktīvā funkcija – sieviete nespēj palikt stāvoklī, vai nespēj iznēsāt grūtniecību", stāsta RSU Dzemdību un ginekoloģijas katedras vadītāja Dace Rezeberga.
Īpašais konferences viesis Starptautiskās adipozitātes komisijas vadītājs prof. Philips James stāstīja par aptaukošanās medikamentozās ārstēšanas jaunākajām tendencēm pasaulē. "Pētījumi ir pierādījuši, ka cilvēkam ar aptaukošanos ir notiek izmaiņas smadzenēs un tāpēc ir gandrīz neiespējami svaru samazināt tikai ar diētu un fiziskajām aktivitātēm. Labu efektu uzrāda kompleksa terapija - papildus sabalansētai diētai un regulārai fiziskajai slodzei tiek lietots medikaments svara samazināšanai. To rekomendē cilvēkiem, kuru ĶMI (ķermeņa masas indekss kg/m²) ir 27 un vairāk." uzsver prof. James.
Konferences laikā ārstiem bija iespēja izmēģināt īpašus svarus GENIUS 220. Šie svari uzrāda ne tikai ķermeņa svaru un ķermeņa masas indeksu, bet arī ķermeņa tauku daudzumu procentos, muskuļu masu, vēdera tauku daudzumu, kopējo ķermeņa šķidruma daudzumu, bioloģisko cilvēka vecumu, ieteicamo standarta svaru un vēl citus rādītājus. Tādi Latvijā šobrīd ir trīs un tie, iepriekš pierakstoties, ir pieejami Svara kabinetos. Latvijā ir 24 Svara kabineti, kuros pacientus konsultē endokrinologi un dietologi. Plašāka informācija www.svarakabineti.lv.
Aptaukošanās ir pārmērīga tauku uzkrāšanās, kas kaitē veselībai, un tā ir vairāk nekā tikai kosmētiska problēma. Tā var radīt dažādas blakus saslimšanas, tā ir riska faktors daudzām hroniskām saslimšanām. Aptaukošanās simptomi attīstās tikai ar laiku un kaitē gan vīriešu, gan sieviešu veselībai. Slimības sākumā aptaukošanās apgrūtina staigāšanu, sagādā muguras sāpes un nogurumu, saasinās ādas un elpošanas slimības. Ja svaru nesamazina, veselības stāvoklis pasliktinās - sākas vielmaiņas traucējumi, gremošanas orgānu slimības, rodas elpošanas sistēmas, kustību un balsta aparāta traucējumi. Pārmērīgs svars bojā arī perifēro nervu sistēmu, var būt iemesls arī vairākām onkoloģiskām slimībām. Neveiksmīgi mēģinājumi samazināt svaru, apkārtējās sabiedrības attieksme un citi faktori veicina nervu sistēmas traucējumu rašanos. Tie izpaužas kā nervozitāte, bezmiegs, nemiers, depresija, dusmas utt.
* 15,6% Latvijas iedzīvotāju ir aptaukošanās (ķermeņa masas indekss no 30 un vairāk). Tas nozīmē, ka aptaukošanās I stadija ir ~ 10 %, II stadija (smaga aptaukošanās) ~ 4% un III stadija (aptaukošanās slimība) ~ 2%. ("Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums", 2006, V/a Sabiedrības veselības aģentūra, Latvija)
Informāciju sagatavoja projekta vadītāja Laura Zvirbule.