Muguras smadzeņu elektrostimulācija atgriež spēju kustēties
Zinātnieku grupa no ASV un Krievijas veikuši pētījumu, kura laikā testējuši muguras smadzeņu elektrostimulācijas ietekmi uz paralizēta vīrieša organismu. Saskaņā ar pētījuma datiem, kas publicēti žurnālā Brain, muguras smadzenēs implantētais elektrostimulātors palīdzējis atgūt kustības funkciju apakšējās ekstremitātēs, kā arī uzlabot zarnu darbību, urīnpūšļa un seksuālo funkciju.
Muguras smadzeņu stimulācijas laikā elektrodi tiek uzstādīti epidurālajā telpā, kas atrodas starp mugurkaula smadzeņu apvalkiem, kur atrodas nervu sākumi (saknītes), kas inervē apakšējās ekstremitātes. Dažādās frekvencēs un intensitātē izstarotā elektriskā strāva ietekmē nervu mezglus, kas kontrolē kāju kustības.
Šis pētījums tika balstīts uz 2011. gada maijā žurnālā The Lancet publicēto pētījumu, kurā tika vērtēts epidurālās elektrostimulācijas radītais efekts uz paralizēta cilvēka organismu. Šajā klīniskajā pētījumā, ko veica zinātnieki no Kalifornijas universitātes (UCLA), Luisvillas universitātes un I.P. Pavlova fizioloģijas institūta, piedalījās četri paralizēti vīrieši, tajā skaitā pacients no iepriekšējā pētījuma, kas apmēram pirms diviem gadiem pēc avārijas zaudēja spēju just un piedzīvoja pilnīgu apakšējo ekstremitāšu kustības funkciju zudumu.
Jostas-krustu daļas rajonā pacientiem ar muguras smadzeņu bojājumu implantēja ierīci, kas pastāvīgi rada elektrisko strāvu un imitē ienākošos signālus no tās galvas smadzeņu daļas, kas atbild par spēju brīvi kustināt kājas. Līdz ar kustību funkciju atjaunošanos pacientiem uzlabojās vispārējais veselības stāvoklis un pašsajūta, palielinās muskuļu masa un normalizējās arteriālais spiediens.
"Diviem no četriem pacientiem bija noteikta diagnoze vispārējs muguras smadzeņu bojājums ar kustību un sensoro funkciju zudumu, kas nozīmē, ka nav nekādu iespēju tās atjaunot," stāsta viena no pētījuma autorēm Klaudija Andžela (Claudia Angeli). "Pašlaik, pateicoties muguras smadzeņu epidurālai elektrostimulācijai, viņi var brīvi kustināt gurnus, potītes un kāju pirkstus." Viņasprāt, šī pieeja, rehabilitējot pacientus ar muguras smadzeņu traumām, piedāvā jaunu skatījumu uz muguras smadzeņu bojājumiem, spēju funkcionēt un atjaunoties pēc smagas traumas.