Mīti un patiesība par migrēnu Latvijā
Lai vairāk izprastu, kas ir migrēna un kā ar to cīnīties portāls medicine.lv devās uz diskusiju "Mīti un patiesība par migrēnu Latvijā", kas 6.jūnijā norisinājās Eiropas Savienības mājā.
Diskusijas gaitā dalībnieki tika iepazīstināti ar pētījumu par šo tēmu, kā arī, sertificētu ārstu klātbūtnē diskutēja par migrēnas iespējamiem cēloņiem un ārstēšanas risinājumiem.
Kas ir migrēna?
Migrēnas pamatā ir galvas mīksto audu, galvas smadzeņu un to apvalku asinsrites traucējumi un smadzeņu šķidruma cirkulācijas traucējumi. To veicina dažādi faktori, kas nelabvēlīgi iedarbojas uz veģetatīvo nervu sistēmu tieši vai saistībā ar bioķīmiskiem traucējumiem. Migrenozās galvassāpes neapdraud pacienta dzīvību, taču tām ir negatīva ietekme uz dzīves kvalitāti.
Ko darīt?
"Veicot pētījumu mēs atklājām, ka sabiedrībā joprojām valda kļūdaini stereotipi par to, kas ir migrēna, kādi ir tās cēloņi un kādas sekas. Daudzi, kuri neapzinās šo problēmu, kaitē savai veselībai, piemēram, kaut vai lietojot nepareizus medikamentus," norāda Latvijas Galvassāpju biedrības vadītāja Daina Jēgere. Viņa uzsver, ka visiem nepalīdz vienas un tās pašas zāles, jo katrs gadījums ir individuāls, tāpēc noteikti ir jāvēršas pie speciālista. Bieži vien šis pareizās metodes atklāšanas ceļš ir ļoti garš.
Nepareizu medikamentu lietošanas gadījumā sekas var būt katastrofālas. Diskusijas vadītāja, psihoterapeite Ināra Vārpa, atminas gadījumu, kad Zviedrijā, kāds migrēnas pacients vienas dienas laikā apēdis 350 paracetomola tabletes, kā rezultātā nomiris ar iekšēju asiņošanu.
Veiktais pētījums atklāj, ka migrēnas galvenie ierosinātāji ir nepareizs dzīvesveids, stress, neveselīgs uzturs, alkohols, miega trūkums u.c., taču vairums gadījumos tā ir iedzimta kaite.
Ja nevar pastrādāt
Eiropas Savienības vajadzībām veiktā pētījumā par migrēnu tiek pieņemts, ka darba produktivitātes kritums, strādājot ar sāpošu galvu, sasniedz 35%. Tāpēc, jāsaprot, ka ikvienam, kam ir speciālista diagnosticēta migrēna, ir tiesības uz slimības lapu.
Tomēr reālā situācija ir citādāka – ar migrēnu sirgstošie darba ņēmēji to slēpj, jo baidās no atlaišanas un darba devēja negatīvās attieksmes. Ināra Logina atklāj, ka bieži vien paši darba ņēmēji ļauj sev darīt pāri. Šī iemesla dēļ šajā vasarā Latvijas Galvassāpju biedrība uzsāk īstenot virkni aktivitāšu, lai mazinātu sabiedrībā pastāvošos kļūdainos stereotipus, kas ir saistīti ar izpratni par migrēnu.
Jāatzīmē, ka 1000 strādājošie galvassāpju dēļ gadā kopā zaudē 1100 - 1300 darba dienas.
Risinājumi
Kā uzsver diskusijas speciālistes – migrēna nav ārstējama. Ar pareizām ārstēšanas metodēm var tikai mazināt tās intensitāti un simptomus. Migrēnu var ārstēt divos veidos – akūti pārtraucot lēkmi, tas ir, ievadot attiecīgos medikamentus, taču ilgtermiņā speciālists, konkrētajam pacientam, izstrādā profilaktisku terapiju lēkmju biežuma samazināšanai.
Būtisku lomu migrēnas ārstēšanā spēlē pacienta izglītošana par šīs slimības simptomātiku, izraisošajiem faktoriem un ārstēšanas iespējām. Sertificēta neiroloģe Dace Bērziņa aicina cilvēkus uzticēties savam ģimenes ārstam un ģimenes ārsta māsām – vaicāt pēc padoma problēmas risināšanā, nevis paļauties uz internetā izlasīto vai blakus mājā dzirdēto. Ir būtiski saprast savu migrēnu, piemēram, kādi ir slimību provocējošie faktori, līdz ar to nākotnē paredzēt no kā tad konkrētajam cilvēkam vajadzētu izvairīties.
Kā pret jebkuru kaiti arī migrēnas simptomi būtiski samazinās uzturot veselīgu dzīvesveidu, piemēram, striktu gulēšanas režīmu, neuztraucoties, ieturot regulāras maltītes, sportojot un ievērojot citas organismam labvēlīgas aktivitātes.
Foto: Stock.XCHNG