Ministrijas neatbalsta izdienas pensiju piešķiršanu anesteziologiem un reanimatologiem
Veselības, Labklājības un Finanšu ministrijas atbalsta izdienas pensiju nodrošināšanu tikai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķiem, deputāti tomēr ir gatavi vērtēt iespēju izdienas pensiju saņēmēju lokā iekļaut arī anesteziologus un reanimatologus.
Šodien notikušajā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē Veselības ministrijas (VM) pārstāvji skaidroja, ka ir gatavi atbalstīt izdienas pensiju piešķiršanu tikai NMPD mediķiem, jo visiem operatīvajiem dienestiem ir jābūt nodrošinātiem ar līdzvērtīgiem apstākļiem.
VM gan norāda, ka nākotnē, iespējams, izdienas pensiju saņēmēju lokā varēs iekļaut arī visus anesteziologus un reanimatologus, ne tikai tos, kas strādā NMPD.
Labklājības ministrijas (LM) pārstāvji pievienojās VM paustajam viedoklim, norādot, ka tiesības saņemt izdienas pensijas ir jānodrošina tām personām, kas rūpējas par valsts iekšējo un ārējo drošību.
Tāpat Finanšu ministrijas pārstāvji uzsvēra, ka šobrīd nav novērtēta ietekme uz valsts budžetu gadījumā, ja izdienas pensiju saņēmēju loks tiktu paplašināts ar anesteziologiem un reanimatologiem.
Savukārt Saeimas deputāts Gundars Daudze (ZZS) klātesošajiem stāstīja, ka NMPD nogādā slimnieku pie speciālistiem, kuri tad šos, iespējams, smagi slimos cilvēkus ilgstoši ārstē un apkopj smagos fiziskos un emocionālos apstākļos. Tādēļ nedrīkst veidot selektīvu pieeju un jādomā par visiem neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķiem.
Daudze arī piebilda, ka saņēmēju loks nav jāpaplašina jau nākamgad, tas var notikt arī, piemēram, 2017.gadā.
Tāpat deputāts Andrejs Klementjevs (S) atbalsta izdienas pensiju saņēmēju loku, iekļaujot arī anesteziologus un reanimatologus, tomēr pirms tam nepieciešami aprēķini, cik tas izmaksās.
Tāpat viņš aicināja deputātus nekavēties ar likumprojekta par NMPD personāla nodrošināšanu ar izdienas pensijām virzīšanu tālākai izskatīšanai, un, iespējams, normu par anesteziologiem un reanimatologiem iekļaut vēlāk. Klementjevs norādīja, ka tik ilgi "likumprojektu nedrīkst turēt", jo citādi var zaudēt jau esošo progresu.
Deputāti lūdza VM sagatavot aprēķinus, cik cilvēku vispār tiek nodarbināti NMPD un cik no viņiem likumprojekta apstiprināšanas gadījumā būtu tiesības saņemt izdienas pensiju. Tas vajadzīgs, lai redzētu, kāds skaits mediķu varētu atstāt dienestu.
Jautājumu par NMPD mediķu izdienas pensijām plānots skatīt 24.februārī.
Jau ziņots, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti 27.janvārī uzdeva LM un VM izvērtēt iespēju likumprojektā par NMPD personāla nodrošināšanu ar izdienas pensijām iekļaut arī visus anesteziologus un reanimatologus.
Šobrīd likumprojekts "NMPD neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanā iesaistītā personāla izdienas pensiju likums" paredz, ka izdienas pensijas varētu tikt piešķirtas tikai dienesta darbiniekiem, kuri sasnieguši 55 gadu vecumu un kuru izdienas stāžs nav mazāks par 20 gadiem.
Komisijas deputāti gan neapsprieda pašu likumprojektu, bet uzklausīja Anesteziologu un reanimatologu asociācijas pārstāvju viedokli, kāpēc arī visām šīm ārstniecības personām būtu jāpiešķir izdienas pensijas.
Kā deputātiem norādīja asociācijas pārstāvis Pēteris Tomiņš, anesteziologu un reanimatologu organisms tiekot "nolietots" ātrāk nekā citās ārstniecības nozarēs. Viņš skaidroja, ka šie medicīnas nozares pārstāvji saskaras ar dažādiem riskiem veselībai - dažādas infekcijas, pacientu agresija un viņu radītās traumas, kā arī paaugstināts trokšņu līmenis no medicīnas iekārtām.
Tāpat asociācija norādīja, ka anesteziologi un reanimatologi ir pakļauti lielam izdegšanas riskam, jo darbs esot intensīvs, emocionāli nogurdinošs, kā arī, lai nopelnītu pietiekami lielu atalgojumu, šie ārsti strādā vairākās darbavietās.
Asociācija aicina paplašināt likumprojektu uz "Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanā iesaistītā personāla izdienas pensiju likums", norādot, ka arī tie anesteziologi un reanimatologi, kuri nestrādā NMPD, sniedz neatliekamo palīdzību.
Rīga, 17.febr., LETA.