medicine.lv skaitļos

Lietotāji online155
Aktīvie uzņēmumi12749
Nozares raksti12102
Ekspertu atbildes21477
Migrēna – ne tikai spēcīgas galvassāpes : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Migrēna – ne tikai spēcīgas galvassāpes

Autors: Foto: Pexels.com

Galvassāpes ir sastopamas bieži, un pavisam noteikti, lielākā daļa cilvēku vismaz kaut reizi savas dzīves laikā ir tās piedzīvojuši. Pamatā galvassāpes tiek iedalītas divās grupās – ir primārās un sekundārās galvassāpes. 

Sekundāras galvassāpes ir kā simptoms kādai citai slimībai, piemēram, paaugstinātam asinsspiedienam, gripai, galvas vai kakla daļas traumai u.c. Tiklīdz esam izārstējuši pamata saslimšanu, pārstāj sāpēt arī galva. Savukārt primāras galvassāpes ir slimība pati par sevi. Visvairāk cilvēku piemeklē tensijas jeb saspringuma tipa galvassāpes un migrēna. Katrs septītais cilvēks visā pasaulē regulāri piedzīvo migrēnas lēkmes.

“Migrēna lielā mērā ir iedzimta slimība. Ja ar to slimo kāds no pirmās pakāpes radiniekiem, ir iespēja, ka ar to sirgs arī bērni. Pat gadījumos, ja ģimenē nav neviena migrēnas pacienta, gēnu komplekts, ko mantojam no saviem vecākiem, var radīt noslieci uz galvassāpju rašanos. Tautā šai slimībai piedēvēts visai savāds nosaukums “dīvu slimība”, jo ar to biežāk slimo daiļā dzimuma pārstāves. Taču vēlos vērst uzmanību, ka jebkuru pacientu saukt par “dīvu” ir kļūdaini un nekorekti. Migrēna ir reālas sāpes – tās nav tikai iedomas vai kāds abstrakts jēdziens,” skaidro veselības centra “Vivendi” neiroloģe, algoloģe dr. Linda Zvaune.

Turklāt migrēnai ir daudz pavadošo simptomu, kas pacientu īslaicīgi padara ne vien darba nespējīgu, bet cilvēkam nākas atteikties arī no sociālās dzīves un laika pavadīšanas ar ģimeni. Bez spēcīgām galvassāpēm cilvēks var piedzīvot arī: sliktu dūšu, vemšanu, caureju, vēdera pūšanos, pastiprinātu jutību pret trokšņiem, gaismu, smaržām, izteiktu miegainību, nogurumu, grūtības koncentrēties, kā arī apgrūtinātas fiziskās aktivitātēs, jo ikkatra kustība pastiprina galvassāpes. Šis viss simptomu komplekss būtiskā mērā ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti. 

Migrēna ir neprognozējama slimība, tā noris lēkmjveidīgi. Aptuveni trešdaļa no visiem migrēnas pacientiem izjūt slimības lēkmju tuvošanos. Par to liecina pārejoši redzes, jušanas, kustību vai pat runas traucējumi. 

Atbilstoši Starptautiskajai galvassāpju klasifikācijai, ja ir vismaz trīs no šīm pazīmēm, tās var liecināt par migrēnu:

  • galvassāpes ir vienā galvas pusē;
  • tās ir stipras vai ļoti stipras;
  • galvassāpes ir pulsējošas;
  • ikdienas fiziskas aktivitātes (kustības, staigāšana) galvassāpes pastiprina;
  • galvassāpes pavada slikta dūša un/vai vemšana;
  • galvassāpju laikā ir nepatika pret gaismu un skaņu.

Migrēnas profilakse – dzīvesveida maiņa
Viens no biežākajiem faktoriem, kas veicina migrēnas lēkmju rašanos, ir paaugstināts stresa līmenis, kas liecina par to, ka cilvēks ir uzņēmies par daudz pienākumu un jau dara pāri saviem iekšējiem resursiem. Ikdienas skrējienā ir jāmēģina apstāties un ieklausīties sevī. Nereti organisms mūsu virzienā raida sarkano signālu, taču ne vienmēr to laikus pamanām un piefiksējam.

Tāpat ikdienā jāpiedomā pie regulāru ēdienreižu ieturēšanas, pietiekama ūdens daudzuma uzņemšanas. Regulāri jānodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm – vismaz 3 reizes nedēļā tām jāvelta 40 minūtes laika. Šobrīd vasaras periodā, kad siltie laikapstākļi mūs lutina, katrs var atrast sev piemērotāko aktīvo nodarbi svaigā gaisā. Nenoliedzami, nozīmīgs faktors ir arī miegs – tam jābūt kvalitatīvam un regulāram. Tas nozīmē, ka jādodas gulēt un jāmostas vienā un tajā pašā laikā. 

Migrēnas ārstēšanā būtiska ir pacienta līdzestība
Arī migrēnas ārstēšanas procesā, tāpat kā jebkuras citas slimības gadījumā, ir ļoti būtiska pacienta un ārsta savstarpējā sadarbība. Migrēnas diagnostika ir sarežģīts process. Diagnozi nevar apstiprināt, veicot konkrētus izmeklējumus. Slimību var atpazīt pēc noteiktu simptomu kopuma, kas ietver arī rūpīgu pacienta iztaujāšanu saistībā ar galvassāpju simptomātiku. 

Pacientam ir jābūt vēlmei un motivācijai sev palīdzēt, gan lietojot ārsta nozīmētos medikamentus, gan veicot korekcijas savā dzīvesveidā. Piemēram, Galvassāpju kalendārs ir noderīgs palīglīdzeklis precīzākas diagnozes uzstādīšanai, tikai pašam pacientam ir jābūt vēlmei to regulāri aizpildīt. Galvassāpju kalendārā iespējams pierakstīt savus novērojumus, piemēram, cik bieži parādās galvassāpju lēkmes, cik tās ir ilgstošas un kādā intensitātē noris, tāpat jānorāda, kādi medikamenti tiek lietoti, cik ilgi u.tml. Galvassāpju kalendārs palīdz arī pašam pacientam izprast gan galvassāpju provocējošos faktorus, gan arī izstrādāt rīcības plānu savlaicīgai to novēršanai.

Kā uzsver dr. Linda Zvaune, galvassāpes nav jāpacieš, tā nav norma, un, ja tās ietekmē pašsajūtu un dzīves kvalitāti, jāvēršas pēc palīdzības pie speciālistiem. Tikai zinot skaidru diagnozi, katram pacientam efektīvāk var piemeklēt atbilstošāko terapiju. 


https://www.vivendicentrs.lv/

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.