Miega traucējumi
Psiholoģe Natālija Ņemiro
Izmaiņas miegā ir viena no paaugstināta stresa līmeņa pazīmēm. Visbiežāk cilvēki sastopas ar to, ka nevar aizmigt vakarā vai pamostoties nakts vidū ilgi paliek nomodā, kā arī ceļas no rīta agrāk, nekā bija paredzēts, kaut tas nav viņam raksturīgs.
Bieži aizmigt traucē domas un pārdzīvojumi par dienā piedzīvotām nepatīkamām situācijām vai kādu ieilgušu problēmu. Pakāpeniski, pulkstenim tikšķot, šīs negatīvās pārdomas pārtop par domu, ka ir jābeidz sevi mocīt, jāaizmieg, savādāk neizgulēsies un nākamā diena būs neciešama. Un šī doma atkal izraisa satraukumu, bet šoreiz jau par to, ka neizdodas aizmigt. Sanāk tāds apburtais loks - jo vairāk domāju, jo vairāk satraucos, jo ilgāk nevaru aizmigt, kas, savukārt, mani satrauc vēl vairāk.
Bērnībā ieteiktā pāri žodziņam lēkājošu aitiņu skaitīšana vai noskaitīšana līdz 100 šajā gadījumā nepalīdz, jo nodarbina cilvēka, bez tā jau nemierīgu prātu, neļaujot viņam atslābt. Šajā situācijā palīdz atbrīvošanās no jebkādām konkrētām domām. Labi palīdz meditācija un relaksācijas paņēmieni, vienkārši elpošanas vingrinājumi. Jūs varat vienkārši pievērst uzmanību savām ķermeniskām sajūtām, kurām ikdienā nepievēršat uzmanību, piemēram, izjust virsmu, uz kuras Jūs guļat, savu svaru uz palagiem, Jūsu elpai, pavērot kā gaiss ieplūst nāsīs, plaušās, kā ieelpojot paceļas diafragma un vēders un izelpojot tā lēnām atslābst. Labi palīdz arī sekojošais elpošanas vingrinājums: lēnām ieelpojiet gaisu skaitot līdz trīs vai pieci, cik Jums pietiek elpas, tad aizturiet gaisu skaitot līdz tam pašam skaitlim un lēnām to izelpojiet, atkal skaitot līdz šim skaitlim. Atkārtojiet šo ciklu vairākas reizes. Būtu ieteicams sākt ar trim- četrām reizēm, jo asinīs nokļūst papildus skābekļa deva, pie kuras organisms nav pieradis, un var noreibt galva. Tad pakāpeniski ciklu skaitu var palielināt.
Pildot vingrinājumus ir jābūt mierīgam. Tur neko nevar izdarīt nepareizi. Vienkārši ļaujaties savam sajūtām.