Miega paradumi atklāj veselības problēmas
Nemierīgs miegs, nespēja aizmigt, regulāra neizgulēšanās un citi naktsmiera paradumi var atklāt dažādas veselības problēmas, kuras nepieciešams novērst.
Ja neesi izgulējies, tu esi viegli aizkaitināms, saīdzis un nespēj koncentrēties. Tas kaitē tavai imūnsistēmai un palielina uzņēmību pret vīrusiem, sirds slimībām un vēzi. Labai veselībai kvalitatīvs miegs ir tikpat būtisks kā fiziskas aktivitātes un veselīga ēdienkarte. Ja kāda iemesla dēļ nespēj pienācīgi izgulēties, tam noteikti atrodams cēlonis.
Ja neuzstādi modinātāju, tu spēj nogulēt pat 14 stundas
Iespējams tev ir pavājināts vairogdziedzeris vai kāda latenta infekcija.
Lielākajai daļai cilvēku ir nepieciešamas septiņas līdz deviņas stundas miega, lai justos labi. Ja tu regulāri guli vairāk par desmit stundām, visticamāk ar tavu veselību kaut kas nav kārtībā. Viens no iespējamajiem iemesliem ir palēlināta vairogdziedzera darbība. Šī problēma bieži piemeklē sievietes pēc 60 gadu vecuma. Vairogdziedzera izraisītais svara pieaugums un nogurums nereti tiek maldīgi uzskatīts par novecošanas pazīmi. Taču arī tad, ja esi krietni jaunāks, ir vērts pārbaudīt vairogdziedzera darbību un tā spēju regulēt vielmaiņu.
Savukārt, ja nepieciešamība pēc ilgstoša miega ir parādījusies pēkšņi, tā var būt organisma reakcija uz kādu latentu infekciju.
Ik rītu tu pamosties noguris
Iespējams, tev ir depresija vai miega apnoja (slimība, kurai raksturīga elpceļu nosprostošanās guļot).
Ja tu guli pietiekami daudz, taču pamostoties tāpat jūties miegains un neizgulējies, iespējams, ka sirgsti ar miega apnoju. Ar to slimojot, tavi elpceļi miegā nosprostojas, radot pauzes elpošanā. Miega apnojai raksturīga skaļa krākšana un klusuma pauzes starp krācieniem. Šī slimība var izraisīt nopietnu organisma spriedzi, kuras laikā tas cenšas atbrīvoties no elpas trūkuma, sūtot signālus smadzenēm. Šo kritisko stāvokli speciālisti pielīdzina pēkšņai pamodināšanai. Tāpat tu, pats to neatceroties, vari regulāri mosties, tādējādi neskaitāmas reizes izjaucot savu miega ciklu. Rezultātā tu nejutīsies izgulējies pat tad, ja miegā esi pavadījis ilgu laiku.
Tāpat vērts apsvērt iespēju, ka tev ir depresija – to nereti pavada dažādi miega traucējumi.
Neatkarīgi no tā, cikos esi aizgājis gulēt, tu pamosties piecos no rīta
Iespējams, tev ir diennakts ritma traucējumi.
Miegs ir daļa no diennakts ritma. Ja regulāri mosties pirms saullēkta vai jūties miegains jau agri vakarā, tavs organisms, iespējams, ir zaudējis ritmu un nespēj tam pielāgoties. Ir vērts konsultēties ar speciālistu un uzņemt miega hormonu melatonīnu. Tāpat ierobežo mākslīgo apgaismojumu no rītiem.
Tu nespēj gulēt, ja nav ieslēgts televizors.
Tevi, iespējams, nomāc rūpes.
Cenšoties aizmigt tumšā un klusā istabā, tu nereti galvā sāc pārcilāt dažādas problēmas, un bieži vien tās šķiet krietni briesmīgākas nekā pa dienu. Televizors spēj lieliski novērst uzmanību no domām un novirzīt emocijas citā virzienā. Tomēr televizora apgaismojums un skaņa traucē pilnvērtīgam miegam un veicina stresa hormonu izdalīšanos, tāpēc tev nepieciešams ievest kādu veselīgāku ieradumu ar nomierinošu efektu, piemēram, meditāciju vai lasīšanu pirms aizmigšanas.
Tev pārlieku bieži nepieciešams apmeklēt tualeti
Tev, iespējams, ir agrīni diabēta simptomi.
Ja tu naktī regulāri mosties vairāk nekā vienu vai divas reizes, jūtot nepieciešamību apmeklēt tualeti, tas var liecināt par diabētu. Bieža urinācija var būt saistīta ar augstu cukura līmeni asinīs – nieres darbojas papildus, lai spētu absorbēt un izfiltrēt lieko cukuru.
Tu nespēj iekārtoties, grozies un jūti sirdsklauves
Tavs vairogdziedzeris, iespējams, darbojas pastiprināti.
Regulārs bezmiegs un ātra sirdsdarbība var liecināt par to, ka tava vairogdziedzera darbība ir paātrināta.